Yarım asırlık Meşhur Edirne Ciğercisi

admin

Özel haber / EDİRNE Ajans Haber Merkezi  //

Ciğere lezzet katan, bu yolda 1964 yılından bu yana yıllarını veren meşhur ciğerci Kazım usta Edirne’nin meşhur tava  ciğerinde tercih edilen adres olmaya devam ediyor. 

Edirne Ajans Gazetesi’nin ziyaret ettiği Ciğerci Kazım ve İlhan usta, Temiz ve titizliliği, dürüstlüğü, tecrübesi ve mesleğine olan saygısı ile günümüze kadar gelmiştir.  2016 yılında “Yılın ahisi” seçilen  Kazım Gilan en büyük desteğini, ailesinden alarak 2000 senesinde oğlu İlhan ŞEN’e mesleğin inceliğini, püf noktalarını ve yılların tecrübesini onunla paylaşıp işin takipçisi olmuştur.

Gazetemize açıklama yapan Meşhur Edirne Ciğercisi Kazım usta ciğerin yapılışını ve püf noktalarını şöyle tarif ediyor, “Edirne Tava Ciğeri, Edirne yöresinde yetiştirilmiş “dana” cinsi büyükbaş  hayvanlardan elde edilen karaciğer, yine yöreye ait buğday unu ile ayçiçek yağı kullanılarak üretilen, malzeme seçimi, hazırlanış, pişiriliş ve servisi ustalık gerektiren yöresel bir yemek olup, servisinde ise yine Edirne mahsulü, doğal yoldan özel kurutulmuş kızartılmış kırmızı biber kullanılmaktadır.

Edirne Yöresinde yetiştirilmiş en az 1 yaşındaki danadan elde edilen karaciğer, kesim ve doğrama sırasında dikkatlice en ince kıvamda zar, sinir ve damarlardan ayıklanarak yaprak şeklinde doğranmakta ve kandan arındırılmaktadır.

Edirne Tava Ciğeri, tavada pişirilmektedir fakat tavası alüminyumdan ve özeldir. Tavanın özelliği, yağın çok hızlı kızabilmesi için yaklaşık 1 mm gibi bir incelikte olmasıdır. Serviste en önemli garnitür Edirne/Karaağaç mahsulü kurutulmuş kırmızı biberlerdir Edirne Tava Ciğerinin gerçek tadını işyerimizde siz değerli misafirlerimize sunmaya devam ediyoruz.” Dedi.

Edirne Merkezindeki Balıkpazarı Osmaniye Caddesinde bulunan 4 katlı iş yerinde Meşhur Edirne Ciğercisi Kazım ve İlhan Usta olarak faaliyetlerine devam etmektedirler.

 394 total views,  2 views today

Next Post

Kurnaz ve Muranlı ailesinin Mutlu günü

Edirne’nin değerli esnaflarından biri olan Güneş Optik firmasının ortaklarından Ali Kurnaz ve Fatma Kurnaz ailesinin kızı Gamze ile Edirne Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren EM Ticaret firmasının sahibi Mustafa Muranlı ve Nuray Muranlı ailesinin oğlu Muhsin’in ikiz çocukları dünyaya geldi.  İkizlere dedelerinin adları olan Mustafa ve Ali adı verildi. Edirne Ajans […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp