Yasa Gereği, Sokak Hayvanlarının Yeri Doğal Ortam

admin

Hayvan Barınağı çalışmaları ile ilgili olarak açıklama yapan yetkililer” Müdürlüğümüze bağlı Sokak Hayvanları Barınağı Birimi, 6000 hektar imar planı ile 60.000 hektar mücavir alanda hizmet vermektedir.
Sokak hayvanları Birimi, 5393 sayılı Belediye Kanunu, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince Edirne Belediye Başkanlığı mücavir alan sınırları içerisinde muayene, tedavi ve operasyon gibi veteriner hekimlik hizmetlerini vermektedir.
Hayvanlara Barınakta Yapılan İşlemler
Barınağımıza gelen şikayet ya da rutin kontrollerle sahipsiz sokak hayvanları 5393sayılı Belediye Kanunu, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereğince ekiplerimiz tarafından alınarak Edirne Belediye Başkanlığı Sokak Hayvanları Barınağı Birimine getirilmektedir.
Barınağımıza gelen tüm sokak hayvanlarına Veteriner Hekim muayenesi ve endo- ekto anti parazit uygulaması yapılmaktadır. 3 aylıktan itibaren tüm sokak hayvanlarına kuduz aşısı uygulanmaktadır. Ergin tüm sokak hayvanlarına ( erkek- dişi ) kısırlaştırma operasyonu yapılmaktadır. Ayrıca sokak hayvanlarına kimliklendirme (küpe- mikroçip ) uygulanır.
Hayvanlar Alındığı Ortama Gönderiliyor
Kısırlaştırma operasyonu yapılan sokak hayvanı post operatif tedavi ( operasyon sonrası tedavi ) sonucunda alındığı ortama bırakılmaktadır.
Barınağımız da kediler için ayrı bir bölüm bulunmadığından sadece hasta, sakat vb. gibi durumlarda gerekli müdahale yapılıp iyileşme sürecinden sonra alındıkları ortama bırakılmaktadırlar.
Yukarda belirttiğimiz gibi Birimimiz geniş bir alanda rutin olarak hizmet vermektedir Ancak çevre ilçelerde barınak olmadığından şehrimize bu alanlardan çok sayıda sokak hayvanı gelmektedir. Bu da hem iş yükümüzü artırmakta hem de şehrimizde sokak hayvanı popülâsyonunun artmasına neden olmaktadır. Çünkü Barınağa gelip tedavi ve kısırlaştırmaları yapılan hayvanlar, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince alınan ortama geri bırakılmaktadır. Bu da vatandaşlar tarafından şikâyet konusu olmaktadır.KARABURUN'DAKI KUDUZ VAKASI

 251 total views,  2 views today

Next Post

Metin Uca, Edirne Belediyesini Ziyaret Etti

“Hakuna Matata” adlı tek perdelik komedi oyunu için Edirne’ye gelen Metin Uca, Edirne Belediyesi’ni ziyaret etti. Edirne Belediyesi’nde Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu tarafından karşılanan Metin Uca, Belediye Binasına hayran kaldı.          Kendine özgü mizahi eleştiri üslubuyla yaşadığımız gariplikleri anlattığı tek perdelik komedi oyunu için Edirne’ye gelen Metin Uca, Belediye […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp