YAŞAGÖR, “ekmek fiyatlarındaki farklı fiyat giderilmeli”

admin

Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, sön günlerde  Edirne’de bakkal esnafı ile fırıncı esnafı arasında müşterilere karşı   ekmek fiyat çelişkileri yaşandığını belirterek, “Bu çelişkinin, tartışmanın sebebi de biz bakkal esnafları değiliz.

YAŞAGÖR, “ekmek fiyatlarındaki farklı fiyat  giderilmeli”

 

 

 

 

 

 

 

 

Fırıncılar ekmek fiyatlarını belirlerken, fiyat analizlerini yapıp  belirlenen ortak fiyatı Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Ticaret Odasına   belirledikleri bu fiyat üzerinden başvuruda bulunuyorlar.

Buralarda fırıncıların verdikleri maliyet hesaplarına göre, fırıncıların karları da dikkate alınarak ekmek satış fiyatları belirleniyor.

FARKLI FİYATLA EKMEK SATILIYOR

Şu anda  piyasada satılan  ekmeğin fiyatı bir lira. Son günlerde fırıncı esnafları kendi aralarında yaptıkları rekabet ile birlikte bazı yerlerde ekmek 50 kuruşa bazı yerlerde 75 kuruşa  bazı yerlerde   ise bir liraya satılmaktadır.

Fırıncılarımızın bu rekabetin nedenini de anlamış değiliz.

Ekmekteki bu farklı fiyat, ekmek satışı yapan bakkal esnafımızı müşterileri ile karşı karşıya bırakıyor.

Fiyat belirlenirken bu konular dikkate alınması gerekir. Piyasanın çok iyi araştırılması lazımdır. Eğer bir ekmeğin fiyatı 50 kuruşa kurtarıyorsa o fiyattan satılması lazım.

Biz de o fiyattan satalım. Müşterilerimiz geliyor “başka yerlerde ekmek 50 kuruş siz neden yüksek fiyatla satıyorsunuz” diye yakınıyor.

Bu durumda bakkal esnafı arkadaşlarımız çok güç durumda kalıyor, müşterilerimize karşı mahcup duruma düşüyoruz.  Yetkililerden bu konunun düzeltilmesini fırıncılarımızın  da  bu fiyat karmaşası konusunda uyarılmasını bekliyoruz” dedi

Edirne’nin turizm sezonuna girdiğini belirten Yaşagör “ Turizm sezonunda Edirne’ye gelen tüm turistlerimize esnaflarımız yardımcı olması gerekir.

HEPİMİZ TURİZM ELÇİSİ GİBİ ÇALIŞMALIYIZ

Edirne’mizin kalkınmasında en önemli faktörün  turizme  olacağı iyice belirgin hale geldi.             Bölgemizde sanayi bulunmadığı için turizme çok  önem vermeliyiz.

Tarihi eserlerimizi çok olması nedeniyle bir açık müze konumunda olan Edirne’yi turizmde cazip hale getiriyor. Onu dikkate alarak tüm halkımız adeta bir fahri turizm rehberi gibi hareket etmeli, kentimizin tanıtımına katkı yapmalı.

Halkımız bu konuda bilgi ve birikim sahibi olmalı gelenlere doğru  bilgi vermeli, Böylece ülke genelinde  Edirne’nin imajına yükseltmeli. Bu sağlandığı takdirde Edirne’ye gelecek turist sayısında büyük  artış olacağı inancındayım.

Bizler ve belediyemiz  turizm konusunda halkımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz. Özellikle hizmet sektöründe görev yapan esnaflarımız turizme katkı yönünde  ön plana çıkıyor. Bunda başarılı olunduğu takdirde esnaflarımız, ilimiz  hem de ülkemiz yarar sağlayacak” diye konuştu.

MARKETLER ZİNCİRİ SOKAK ARALARINA KADAR GELDİ

Büyük marketlerini durumu hakkında bilgi veren Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör. Uzun süredir gündemde olan küçük esnafa büyük zararı bulunan büyük marketler konusunda esnafların yararına bir gelişmenin olmadığını belirterek, açıklamasını şöyle sürdürdü, “ Bu amaçla çıkan yasada küçük esnaflarımızın yararlanacağı bir madde bulunmamaktadır. Maalesef zincir marketler sokak aralarına kadar yayıldı. Yetkililerden bu zincir marketler konusunun bir standarda bağlanmasını bu şehrin nüfus oranına göre veya bir başka değerlendirme ile küçük esnaflarımızın yararı da dikkate alanarak bu düzenleme  yapılabilir.

Bu yönde yetkililerden acil önlem alınmasını bekliyoruz” dedi.

 92 total views,  2 views today

Next Post

Meze ve salata yarışması yapıldı

            Turizm sektörüne yiyecek içecek alanında meslek elemanı yetiştiren bir mesleki ortaöğretim kurumu olan D. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mutfak sınıfı öğrencileri Türk ve  Dünya mutfağından meze ve salataların örnekleri ile okul bahçesinde yarıştılar.  Öğrencilerin kendi yaratıcılıklarına uygun bir salata  ve meze […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp