Yasaklar haftaya başlıyor

admin

Tartışmalara yol açan ‘’İçki yasakları’’ 9 Eylül günü başlıyor. Gece saat 22.00 ile sabah06.00 saatleri arasında parakende olarak alkollü içki satılamayacak

Torba yasa ile getirilen ve tartışmalara yol açan ‘’İçki yasakları’’ 9 Eylül’den itibaren başlıyor. Gece saat 22.00 ile sabah06.00 saatleri arasında alkollü içki, parakende olarak satılamayacak.Yasak, market, büfe, bakkal ve bayileri kapsıyor.

icki_yasak

Alkollü içkiler işletme dışından görülecek şekilde vitrinlerde de yer alamayacak. Alkollü içkiler lokanta restoran, gece klübü, bar ve benzeri yerlerde ise saat sınrlaması olmadanaçık olarak tüketilebilecek. Ancak tesis sınırları dışında tüketilmek üzere içki satışı yapılamayacak. Bu düzenlemenin park, bahçe, sahil ve kır düğünlerinde alkollü içki içilmesine ilişkin yasaklara dayanak oluşturacağı belirtiliyor.

 

OKUL VE DERSANE YANI

 

Alkollü içki satışı yapılan yerler ile, eğitim kurumları ve dersaneler, öğrenci yurtları ve ibadethaneler arasında en az 100 metre mesafe bulunacak. Bu koşul turizm belgeli işletmeler için aranmayacak. Öğrenci yurtları, sağlık hizmeti verilen yerler, stadyum ve spor salonları, eğitim ve öğretim kurumları, pastane, kıraathane, bezik ve briç salonları ile akaryakıt istasyonlarınınmağaza ve lokantalarında içki satılamayacak. 18 yaşın altındakilere de içki satışı yapılamayacak.

 

UYARI YAZISI

 

Alkollü içkilerin reklam ve tanıtımını yasaklayan yasa, özendirici, teşvik edici kampanya,promosyon ve etkinliklere de yasak getiriyor. TV’lerde yayınlanan dizi, film ve kliplerde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilemeyecek. Alkollü içkilerin ambalajı üzerine de zararlarını belirten Türkçe uyarılar konulacak.

 

alkolmetre_cezasi_gecerli_sayildi_h35155

Trafik kontrolünde 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu saptananlara 2 yıla kadar hapis cezasıverilecek. 1.00 promil, 2 kadeh rakı ya da 4 şişe biraya eşdeğer oluyor. Özel otomobillerde 0.50, diğer araçlarda 0.20 promilin üzerinde alkollü olan sürücülerin trafik kazasına neden olmaları halinde haklarında TCK hükümleri uygulanacak. Alkolmetreyi üflemeyene ise 2 bin TL para cezası verilip, sürücü belgelerine 2 yıl el konulacak. Sürücü koltuğunda da artık sigara içilemeyecek.

 

Kaynak: GAZETEPORT

 107 total views,  2 views today

Next Post

Hak Yerini Buldu.Taşçıoğlu Görevine Başladı

Mahkeme kararı ile 3 kez görevden alınan eski Edirne Müftüsü Ömer Taşçıoğlu  yargı kararı ile tekrar eski görevini döndü. Bugüne kadar 3 kez mahkeme kararı sonucu görevinden alınan Eski Edirne Müftüsü Taşçıoğlu yargı kararı ile tekrar eski görevine iade edildi. Taşçıoğlu görevini Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm’den devraldı. Devir teslim töreninde […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp