Yaşlılar Haftası

admin

fikri_yalin_kose18-24 Mart tarihleri arasında Yaşlılar Haftası yurdumuzun her yöresinde  kutlanıyor. İnsanlar doğuyor çocukluk devresi daha sonra ömrünün elverdiğince hayat mücadelesi ile geçen zaman ömrünün son yıllarında ise erken bir ecelle karşılaşmadığı takdirde yaşlılık yılları ve sonunda her insanın akıbeti gibi ölüm ile yaşam noktalanıyor. Böylece insanlar yaşamları sürece dünya’da misafir kalıp toprak oluyorlar.  Dünya’dan göç edenler yerini yeni nesillere bırakıyor.

İnsanların yaşamının son demi yaşlılık yolları bazen hastalıkla mücadele ,bazen ise yakınlarının vefasızlığı ,son yıllarda yoğunlaşan aile sorunları ile geçer. Bu sorunları bulunmayan yaşlılar ise hayatının son yıllarının tadını çıkarır.

            Yaşlılık döneminde eşlerden birinin yaşamını yitirmesi ile  yaşlılıkta yeni bir dönem başlar bu dönemde eşinden yoksun yaşama devam etmek çok zordur. Evinin her yerinde gece ve gündüz özellikle yastığa başını koyduğunda eşinle geçirdiği yıllar gözünün önüne gelir hüzünlenir geri kalan ömrün de zehir olur.

Eşini kaybeden sevgi bağları güçlü olan yaşlılar bu acıya dayanamadan yaşamlarında olduğu gibi toprakta da bir araya gelirler. Yalnızlığa dayanamayan bazı yaşlılar bir kez daha evlilik denemek ister. Bu ikinci evliliklerin çoğu hüsranla biter  yaşlıların evliliklerini fırsat bilen bazı kişiler” Sana eş buldum” diye ısmarlama evlilik yaptırır bir süre sonra  boşanmaları  ile bu  ticari evlilikten çıkar sağlarlar.

            Bu arada yaşlılar da eşinin ölümünden sonra ikinci evliliği hüsranla son bulur. Böyle evlilikler yaşlıların yakınları çocukları ile de hoş karşılanmaz anne baba sevgisini üvey ile paylaşmak istemezler. Bunun sonucunda yaşlılar kaderleri ile  baş başa kalır.

Yaşlılıkta yakınlarının sevgisi ile  yaşayanlar olduğu gibi bu sevgiden mahrum kalan  bir telefonla hatırları dahi  sorulmayan yaşlılar da vardır.

Diyebilirim ki, insanların yaşlılık dönemi sonbahar ayı  gibidir. Bu aylarda havalar bazen yazı andıracak şekilde güzel ve sıcak, bazen ise kışı aratmayacak soğuk geçer.

Yaşamın son baharında bulunan yaşlıların da havası  aynen sonbahar aylarının havasını andırır. Bazı günlerde   bu ayların güzel günleri gibi mutlu olurlar çevresinden dostluk görür eski günlerini torunlarını hatırlar  onları sever veya seslerini duyarak mutluluktan uçarlar.

            Bazı zamanda ise sonbaharın hüzünlü puslu havaları gibi hüzünlenir mutsuzluğa kapılırlar. Ölümün habercisi olan sala sesini duyarak yaşıtlarının bir biri ardına göç ettiklerini bir gün sıranın kendisine de geleceği endişesine kapılarak ister istemez  üzüntü duyarlar.

O zamanlarda geçmiş yıllarda yaşadığı mutlu günler dolu dolu yaşam  yılları aklından geçer o günler gözünün önünde canlanır o zamanların özlemini çekerler.

            Yaşamlarının son yıllarında yaşlıların en büyük gıdası sevgi ve şefkattir. Herkesten  sevgi  dostluk beklerler. Onların gençliğindeki hatıralarını dinleyen birini gördüklerinde bugüne kadar herkese  defalarca anlattıkları anılarını bıkıp usanmadan dinleme  sabrını gösterenlere  anlatır ve karşısındaki bu anıları dinlediği için mutlu olurlar.

Yaşlıların bazen de hırçınlaştıkları zamanlar olur. O dönemleri tepki ile karşılamak yerine yaşlılıklarına  o yaşlarda yoğunlaşan strese  verip hoş karşılamak gerekir.

Yaştılar yakınlarından bekledikleri sevgi ve şefkati görmedikleri zamanlar yakınlarına sitem ederek “siz de bir gün bizler gibi yaşlı olacaksınız yakınlarınızdan sevgi ve saygı bekleyeceksiniz” diye uyarılarda bulunurlar.

            Yaşlılık şarkılarımıza, türkülerimize de konu olmuştur. Bu nağmelerde genellikle hüzün, keder özlem vardır. Bu dünyadan göç etmenin endişesi yansıtılmaktadır.

Her şeye rağmen insanlar hangi yaşta olursa olsun metanetini korumalı hiçbir zaman ölüm endişesi ile yaşamını zehir etmemeli yaşadığı, sağlıklı kaldığı sürece olduğu ile yetinmeli, hayatı mutluluğu sevgiyi kucaklamalı olur olmaz konulara kafayı takıp yaşamını zehir etmemeli. Böyle olduğu zamanlar yaşlılık bir başka güzel olur.

Bu duygularla benim de aralarında olduğum tüm yaşlıların yaşlılar haftasını kutlar, yaşlı olmayanların da bir gün yaşlı olacaklarını düşünerek yaşlılara sevgi ve saygılarını eksik etmemelerini, sadece yaşlılar haftasında değil yılın her günü yaşlılara sevgi ile yaşlaşmaları dileklerimi sunarım.

ÖZLÜ SÖZLER

            Sevdiklerinden gelen kötülük, sevmediklerinizden gelen iyilik kadar acıdır.         

 15 total views,  2 views today

Next Post

Beyaz Bayrak Ödül Töreni gerçekleştirildi

Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okullarımıza Beyaz Bayrakları 19 Mart 2015 Perşembe günü gerçekleştirilen törenle verildi.   Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel özel öğretim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, sağlıklı nesiller yetiştirilerek toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp