Yaşlılarımız sevgi bekliyor

admin

fikri_yalin_koseYaşlılar haftası etkinlikleri kapsamına Edirne Valiliği, Belediye Başkanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce  yaşlılarımıza moral geceleri düzenlendi.

Evlerimizde barınan yaşlılarımızın durumları belli onu yakınları biliyor ve paylaşıyorlar,

Huzurevi gibi kurumlarda yaşlılarımızın toplu olarak barındıkları yerlerin havası başka. orada yaşayan yaşlılarımızla konuştuğunuzda  yaşamlarındaki kesitleri öğreniyorsunuz, bazılarının  hangi şartlarda oraya sığındıklarını anlıyorsunuz.

Yaşlılar Haftası nedeniyle Huzurevinde yapılan bir etkinliğe katıldım. Fotoğraf sanatçılarımızın hazırladıkları Huzurevi sakinlerinin Resimlerinin yer aldığı törende yaşıtlarımla ve benden daha yaşlı olanlarla bir arada oldum.

Çeşitli nedenlerle ailelerinden kopan, huzurlu yaşamak için oraya sığınan yaşlılarımızın bazıları çok mutlu bir yaşam sürdüklerini söylüyorlar. Kendilerine bu imkânı hazırlayanlara teşekkür ediyorlar. Bazı yaşlılarımızın hatırı sorulduğunda ise gözlere doluyor, yakınlarından yakınıyorlar, kendisini ziyaret etmediklerinden şikayetçiler vefasız olduklarını söylüyorlar.

Yakınlarına da özlemlerini gizlemiyorlar.  Yakınları ziyaret etmese de vatandaşların kendilerini ziyaret etmesinden çok mutlu olduklarını, böyle hallerde yakınlarını görmüş gibi mutlu olduklarını gizlemiyorlar.

Yaşlıların fotoğraflarının yer aldığı törende konuşan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Yaşlılar haftasında burada bir konuşma yaptı.

Aileler arası sevgi ve saygının önemine değindi. Yaşlılığın yazı gelmeyecek kışa benzetmesini yadırgadığımı söyleyebilirim. İsterdim ki Valimiz, bu benzetmeyi kış günleri yerine son bahar aylarına benzetmesi bence daha doğru olurdu. Zira yaşlılar için yapılan bestelerde türkülerde dahi bu günler son bahara benzetiliyor.

İnsan yaşamının son dönemi tıpkı baharın sonu olan hazan mevsimi sonbaharla tanımlanabilir.

Bu arada,  etkinliğe katkı yapanları ve yaşlılarımızın fotoğraflarını çeken sanatçılarımızı kutluyorum.

ADAY ADAYLARI FİNALE KOŞUYOR

            CHP’den aday adayı olanlar önümüzdeki hafta sonunda yapılacak ön seçim için parti üyelerine son turlarını atıp son kozlarını oynayacak. Edirne gibi coğrafi yapısı kuzeyden güneye uzunluğu 292 kilometreyi bulan bir ilde partililerin üyelere ulaşmaları bire bir görüşmeleri biraz da maddi imkânlara dayanıyor.

Gittikleri yörelerde yaptığı görüşmelerin, harcanan paranın faturası aday adaylarına kesiliyor. Bu durumda aday adaylarının yanında olanlardan elini cebine atan yok gibi.

            Böyle maddi imkânlarla sağlanan milletvekili aday adaylığı ne kadar halkın iradesini yansıtır orası kuşkulu. Bugün için maddi imkânı bulunmayan fakat o makamı doldurabilecek kimselerin bu göreve talip olmaları mümkün değil. Bu da ülkemiz ve demokrasimiz açısından çözümlenmesi gereken önemli bir sorun. Paran varsa milletvekili olabilirsin mantığı ne kadar demokrasimizle özellikle sosyal demokrasi ile bağdaşır?

Parti üyelerinin adayları belirlerken belli kıstasları bulunacaktır.  Bu göreve soyunanların daha önceki dönemlerde yaptıkları siyasi faaliyetler siyasi çizgisine ne kadar sahip olduğu Parti ilkelerini ne kadar benimsediği ve bunu savunabilecek kararlılıkta olması dikkate alınacaktır.

CHP’den milletvekili seçilip daha sonraları parti çizgisinden kopan kendi aklınca siyaset belirleyen milletvekillerinin olması, milletvekilliği döneminde koltuğundan kalkmayan partisinin hiçbir etkinliğine katılmayıp mazeret bildiren ön saflarda yer almayan, böyle hallerde çeşitli bahaneler bulan “ suya sabuna dokunmayan” Bölgesinin sorunlarını Parlamentoya taşımayan milletvekili korkusu parti üyelerini endişeye sevk ediyor.

            Bu kez oy verirken daha duyarlı davranıp, bazı illerin parlamenterleri gibi bölgenin sorunlarını dile getirmede gerektiğinde masaya elini vuracak,  sorunları daha yüksek sesle duyurabilecek, partisinin tüm etkinliğine ön planda koşabilecek milletvekili görmek istedikleri için 29 Martta yapılacak milletvekili sıralamasında kılı kırk yararak oy kullanacak.

Siz bakmayın piyasada dolaşan şişirme kahramanlara. CHP üyeleri öyle kolay gaza gelecek kimseler olmamalı 29 Martta sandığa gittiğinde özlem duyduğu milletvekili aday adaylarını seçmek için oyunu kullanacaktır.

Bu seçimde oy vereceği kimseler 4 yıl süre ile kendisini temsil edecek kimseler için duyarlı davranacaktır. Bundan kimsenin endişesi olmamalı.

ÖZLÜ SÖZLER

            Televizyon, içinde her gün saatlerce insanın beyninin yıkandığı bir çamaşır makinesidir.

İlhan SELÇUK

            Ben bir işte nasıl başarılı olurum diye düşünmem. O işte neler engel oluyor diye düşünürüm. Önümdeki engelleri kaldırdım mı iş kendi kendine yürür

Mustafa Kemal ATATÜRK 

 121 total views,  2 views today

Next Post

Nevruz Şöleni coşkuyla kutlandı

Üniversitemizin her yıl geleneksel olarak düzenlediği “Nevruz Şöleni” akademik ve idari personel ile öğrencilerin katılımıyla 20 Mart 1015 Cuma günü Balkan Yerleşkesi Balkan Kongre Merkezi önünde gerçekleştirildi.                 Törene Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Pişkin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Sarıoğlu, Dekanlar, Meslek […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp