YAVRULARIMIZI TEKNOLOJİ TUZAĞINDAN KORUYALIM

admin

fikri_yalin_koseBir süre sonra tatile çıkacak olan ilk ve orta öğretim düzeyinde yavrularımıza karne hediyesi olarak “ne istedikleri“sorulduğunda, ya bilgisayar istiyorlar ya da gelişmiş bir cep telefonu talebinde bulunuyorlar.

Tatil zamanlarında öğrencilerimizin oyun oynayacakları, yeni arkadaş edinecekleri yaz tatili günlerinde çocukların içeri kapanıp zamanlarını bilgisayar başında geçirmeleri ilerdeki yıllarda başlarına büyük sorun yaratacağını bu işin uzmanı olanlar söylüyorlar.

Genelde gençlerimiz bilgisayarın başına geçtiklerinde yaşlarına uygun, öğrenmeleri gereken bilgileri öğrenmiyor, daha ziyade oyunlarla yetiniyorlar.

Daha sonraki yıllarda beyninde büyük tahribat yapabilecek görüntülerle bilgilerle vaktini öldürüyorlar.

Bunu teknolojinin ambargosuna direnebilen gelecekte ülkemizi emanet edebileceğimiz sağlıklı kuşak yetişmesinden yana olan ülke geleceğini düşünün eğitimcilerimiz söylüyorlar.

 

Bu konudan rahatsız olan, benim gibi emekli bir arkadaşım gençlerden gördüğü bu türde sıkıntısını bana iletti. Arkadaşım, Anadolu’nun bir kentinde bulunan torunun ziyarete gidiyor. Bilindiği gibi, geçim mücadelesinden, yaşam koşullarının her geçen yıl ağırlaşmasından, birçoğumuz kendi yavrularımızı, yeterince sevip bağrımıza basma kucaklama imkanı bulamadık

.Bu özlemi eksik kalan sevgiyi torun sevgisiyle gidermek istiyoruz. Ne yazık ki, bazı ailelerin işleri gereği uzak kentlerde bulunmaları, iletişim ağlarını gelişmesine rağmen yakınlarımıza sevgimizi yansıtamıyoruz.

Bu dostum da torun sevgisini gidermek, onu doyasıya kucaklamak istiyor. Yakınlarıyla hoş beşin ardından torununun ortadan kaybolduğunu görüyor. Anne babasına “Torunum nereye gitti” diye sorduğunda bilgisayarıyla oynamaya gittiğini, böylece bilgisayarda bilgisini geliştirdiği yanıtını alıyor.

Bilgisayarın başındaki torununun yanına gittiğinde, torununu kendini oyuna kaptırdığını, çevresinde olup biteni dahi göremediğini, oyun heyecanı ile gözlerini ekrandan ayırmadığını görmüş.

Gençlerin bilgisayarla zaman geçirmesinden çok, yavrularımızın bu tür bilgisayar oyunları yerine tatil günlerinde daha çok arkadaşları ile oynayıp çocukluklarının tadını çıkarmalarını, tatil günlerinde yaşamalarını böyle bilgisayar başında gün boyu vakit harcamaları gençlerin gelecekleri ve sağlıkları açısından endişe verici bir durum.

Gençlerimizin okul dışında arkadaş edinip oynayacakları, sosyal çevrelerini geliştirecekleri bir dönemde tatillerini bilgisayar başında tüketmeleri ne kadar doğru olur? Yaşamımızı tüm boyutuyla esir alan teknoloji, bilinç düzeyi yeterince gelişmemiş sıradan insanlarımızı da bu ve benzeri tuzaklarıyla kapsamı alanına alabiliyor.

Bizler de, bunu gelişen teknolojinin reklamından etkilenerek bilinçsizce destek veriyoruz. Teknoloji tuzağına düşen, pratikte hayatın zorluklarına katlanmaya alışık olmayan gençlerin günlük yaşamında biraz tökezlendiğinde ne duruma düştüklerini görüyoruz.

Global Ekonominin ülkemizdeki uzantıları ne yazık ki benliğimiz aile dostluklarımız da ortadan kaldırıyor.

Bunun gençlerin günlük yaşamında fayda ve zararının ne olacağı önümüzdeki yıllarda daha iyi anlaşılacaktır. Bu arada gençleri tamamen bilgisayardan uzak durması gerekir diye bir iddiam olamaz. Burada değinmek istediğim, bu tutku gençlerimizin yaşamının büyük bölümünü kapsamamalı.

O zaman gençlerin tek tür besinlerle beslenen genç yaşında yüz kiloya ulaşan midesinden başka bir şey düşünmeyecek hale gelen ABD “Yanki”lerinin durumuna düşeriz.

Sevgi odağımız, geleceğimizin güvencesi, canlarımız, Dünyada yaygınlaşan ekonomik modelin tuzaklarına feda ediliyorsa alın o teknolojinizi “başınıza çalın”.Toplumuzda “kılcal damarları birbiri ardına yok olduğu zaman” Hanya’ yı Konya’yı” anlayacağız. Dilerim bu çarpıklığın bedeli bize ağır ödetilmesin

 83 total views,  2 views today

Next Post

Beykent’te Kepler Havaya Atıldı

Uzun ve zorlu bir eğitim sürecinin sonunda 5 Haziran Perşembe gecesi Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvar Salonu’nda Beykent Okulları öğrencileri mezuniyet coşkusu yaşadı. Mezuniyet programı, mezun olacak öğrencilerin takdimiyle başladı ve Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Özel Edirne Beykent Fen Lisesi velilerinden Esma GÜNDOĞDU’nun tüm konukları duygulandıran konuşmasıyla devam […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp