Yaz günlerinde Edirne

admin

Okulların tatil olup yaz günleri geldiğinde öğrencilerin Edirne’den ayrılmalarının ardından kentimiz ıssız kalıyor. Bu arada halkın bir bölümünün tatile gitmesinin ardından Edirne  “suyu çekilmiş değirmene” dönüyor.

Edirne’ye hareket getiren,  canlılık kazandıran ticari hayatında önemli bir etken oluşturan öğrenci kesimidir.

Edirne bir üniversite kentidir. Her eğitim ve öğretim döneminde yurdumuzun dört bir yöresinde gençlerimiz eğitim- öğretim döneminde Edirne’ye geliyor, kent halkı ile huzurlu ortamda ortak yaşamını sürdürüyor.

            Öyle sanıyorum ki, Edirne’nin çağdaş yapısı,  huzurlu ortamı, öğrencilerin rahatlıkla öğretimlerini sürdürmeleri nedeniyle önümüzdeki öğretim yılında yine öğrencilerin ön planda tercih edecekleri illerin başında yine Trakya Üniversitesi olacaktır.

Edirne gibi, insanların mutlu ve huzurlu olabileceği, sosyal ilişkilerin çağdaş, demokratik sınırlar çerçevesinde süregelen kaç ilimiz kaldı.

            Edirne’de günün her saatinde insanlarımız sokaklarda rahatlıkla gezip dolaşabilirler.  Halkı rahatsız edecek kimseler bölge insanı tarafından hiç hoş karşılanmıyor.

Edirne de öğrenim gören farklı illerde yaşayan öğrencilerimizin yaşadıkları  illerin kaçında  böyle huzur ve güvenli ortam  bulunmaktadır.

            Onun için, Edirne’de öğrenim gören öğrenci gençliğimize kenti gittikleri illerde tanıtma yönünde önemli görevler düşmektedir. Kendi illerinde hiçbir etki ve telkine kapılmadan, öğrenim süresince huzur içinde yaşadıkları Edirne’nin çağdaş yapısını öğrenim dönemlerinde gördükleri bu huzur ortamını kendi yörelerinde de anlatmaları gerekir.

Ülkemizin birçok ilindeki insanlarımız arasında Edirne ve Trakya’ya yönelik önyargılar var.  Böyle yaklaşımlar bölge insanını kötü göstermeyi, karalamayı amaçlayan gerçekle ilgisi olmayan bilgiler nesilden nesle aktarılmakta bölge halkının çağdaş insan yapısı farklı şekilde yorumlanmaktadır.

Siyasilerimizin bazılarının bu anlayışı bölgenin kötü tanımlaması işlerine gelmekte hoş karşılanmaktadır. Siyasilerimizin bu anlayışı yıkmaları gerçekleri duyurmaları mümkün değildir.

Bu sakat anlayışın, önyargıların günümüzde de devam ettiğini, bu tür fikirlerle donanmış insanların yaşadığı illere gittiğinizde görebilirsiniz.

            Son yapılan seçim sonuçları uzun yıllar devam eden anlayışı böyle bir mantığı yansıtıyor. Trakya ve batı bölge halkının siyasi profili ile doğu bölge halkının siyasi yapısının enine boyuna araştırılması, nedenlerinin incelenmesi gerekir.

Trakya halkına yönelik bu tür haksız suçlamalara ancak ilim irfan sahibi olan üniversite gençlerimizin sayesinde giderilebilir.

            Trakya Üniversitesinde öğrenimlerini sürdüren, bu ilde huzur içinde yaşamlarını sürdüren öğrencilerimiz eğitimlerini tamamlayıp buradan başka illere gittiklerinde bu huzurlu ortamı oralarda anlatmaları bölgemizin tanıtımı açısından çok yararlı olacaktır.

Bu arada Edirnelilerin de kentimize gelen öğrencilerin rahat huzur içinde yaşamaları için gereken duyarlılığı gösterdiklerini söyleyemeyiz.  Öğrencileri “ yolunacak kaz” gibi görme anlayışında olanlar, öğrenci gençliğe anlayış göstermeyip dışlamaya çalışanların da olduğunu göz ardı edemeyiz.

            Üniversite gençliği bu ilin ekonomisine büyük katkı yapıyorsa bizler de onların yaşamlarını kolaylaştırmak için üzerimize düşen görevi eksiksiz olarak yapmak zorundayız.

Onların rahatlıkla kültürel ve sosyal faaliyetlerini sürdürebilecekleri mekânların yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Üniversite gençliğinin kahve köşelerinde ve benzeri sağlıksız yerlerde bir araya gelmeleri yerine daha çağdaş üniversite öğrencilerinin rahat edebileceği yerlerde toplanmaları için imkânlar sağlanmalıdır.

Esnaflarımız öğrencilerin birer turizm elçisi olduklarını düşünerek, alışverişlerinde kolaylık sağlamaları, kirada kalan öğrenciler için ev sahiplerinin depozito konusunu öğrencilere uygulamamaları onlara Edirne insanına has sevgi ve saygıyı göstermeleri öğrencileri potansiyel suçlu gibi görmemeleri gerekir.

Öğrencilere karşı ne kadar hoşgörülü yaklaşılırsa Edirne’miz açısından da yararlı olacaktır. Onlar da Edirnelilerden gördükleri yakın ilgiyi dostça yaklaşımı gittikleri illerde örnek olarak gösterecekler Edirne’nin önemi bir kat daha artmış olacaktır.fikri_yalin_kose

 134 total views,  2 views today

Next Post

2. GELENEKSEL MAHALLEDE RAMAZAN EĞLENCELERİ BAŞLIYOR

Edirne Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen Her Mahallede Ramazan Eğlenceleri bu Ramazan’da da devam ediyor.  Eski ramazan gecelerinin yaşatılması amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen “2.Geleneksel Mahallede Ramazan Eğlenceleri” 18 Haziran 2015 Perşembe günü Dilaverbey Mahallesi Cumhuriyet Parkı’nda başlıyor.               Edirne Belediye Başkanı Recep […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp