YAZOĞLU “yağlı güreş federasyonu kurulmalı”

admin

YAZOĞLU yağlı güreş federasyonu kurulmalı (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kırkpınar Kültürüni Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı ve eski Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu Kırkpınar etkinlikleri ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, 655.Kırkpınar haftasına girildiğini belirterek; Bizim uzun süredir dile getirdiğimiz, bizim gözbebeğimiz ata sporu yağlı güreşimizin Kırkpınar’ımızın bazı önemli sorunları var. Bu güreşin temeli daha güçlü olup gelecek nesillere sağlam temeller üzerinde aktarılması için Kırkpınar ve Yağlı güreşin ayrı bir federasyonu olması gerekir. Bunu her zaman dile getiren konunun önemine inanın bir kişiyim. Yağlı güreşe çeyrek asırdır yağlı güreşe bil fiil hizmet veren birisiyim. Şu anda yapılan yağlı güreşlerden memnun değiliz. Yağlı güreş kuralları dışında yağlı minder güreşine dönüşen bizleri çok üzen bir puanlama sistemiyle karşı karşıyayız. Güreş federasyonu yoğun programı içinde yağlı güreşe çok az zaman ayrıldığının bilincindeyiz. Yağlı güreş şu anda yıllarca hizmet veren güreş adamlarının, bilim adamlarının oluşturduğu bir heyetin yönetim kurulunun başkanlığında devam ederken, yanlış alınan bir kararla tekrarla tekrar minder güreşine bağlanmıştır. Bunun sorunları, sıkıntıları devam etmektedir. Son yıllarda seyircinin tepkisi yağlı güreş seyircisinin azalmasının sebepleri bellidir.

YAZOĞLU yağlı güreş federasyonu kurulmalı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Yağlı güreş tarihine hiç yakışmayan, kuralı olmayan bir şekilde güreşte arkasına dolaşıp bir puan almakla serbest güreş kuralı ile başpehlivan belirlenmektedir. Bu uygulama yağlı güreşe yıllarını vermiş bizleri, ağaları, profesörleri, bilim adamlarını üzmektedir. Bu yıl hazırladığımız dosya ile ülkemizde yaşanan olağanüstü durumun ardından ülke huzura kavuşmasından sonra bu doya başbakanlığa ve spordan sorumlu bakana bu dosyayı sunacağız. Umarım bu kez yağlı güreşin ayrı bir federasyonu olması konusuna çözeceğiz. Aklın yolu birdir. Bunda kimsenin özellikle bizim gibi yöneticilerin asla çıkarı olamaz. Kesinlikle yağlı güreşin gelecek nesillere bütün özelliklerini koruyarak aktarılmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Bunun gayreti içindeyiz.

Tabii bu arada. Edirne basınımızın konuya ilgisini yakinen görüyoruz. Bu konuda basın mensuplarımıza teşekkür ediyoruz.

 

 102 total views,  2 views today

Next Post

DEMİRKIRAN; Kıbrıs milli davamızdır

            Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı yıldönümü münasebetiyle bir açıklama yaptı. Demirkıran’ın açıklaması şöyle; “Kıbrıs, Osmanlı’dan sonra işgal altındaki mirasımızdan aldığımız ilk toprak parçası… Kıbrıs Destanı, 1699 Karlofça Anlaşması’ndan sonra yazdığımız ilk destan… Bağrında 1400 sahabenin meftun […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp