Yeni adli yılın açılışı töreni

admin

EDİRNE Ajans Haber Merkezi  //

Yeni adli yılın açılışı nedeniyle Edirne’de Atatürk Anıtı’nda düzenlenen tören düzenlendi. Törene Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Edirne İdare Mahkemesi Başkanı Yaşar Erdem,Edirne Baro Başkanı Özgür Yıldırım ve Avukatlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından anıta Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Edirne İdare Mahkemesi Başkanı Yaşar Erdem ve Baro Başkanı Özgür Yıldırım çelenk bıraktı.

Edirne Baro Başkanı Özgür Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, hukukçuların görevlerinin niteliği gereği bir bütünün ayrılmaz parçaları olduğuna dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti, “   Geçtiğimiz bir yıl içerisinde adaletin tecelli etmesi için büyük bir özveri ile görev yapan yargı camiasının tüm mensuplarına saygılarımı sunuyor, yeni adli yılımızın hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Yakın zaman içerisinde ebediyete intikal eden Baro Başkanlarımızdan merhum Av. Sabahattin ŞENVELİ’yi ve yine yakın zaman içerisinde aramızdan ayrılan adliye personelimiz İrfan TABAN Ağabeyimi saygı ve özlemle yad ediyorum. Mekanları cennet olsun.

Adalet mülkün temelidir. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de buyurduğu üzere ‘Adalet Gücü Bağımsız Olmayan Bir Milletin, Devlet Halinde Varlığı Kabul Olunmaz’ Toplumun adalete olan güven duygusunun sarsılmaması ve hukuk devletinin varlığını sürdürebilmesi için yargının bağımsız olması gerekmektedir. Yeni Adli Yılda da yargı bağımsızlığının zarar görmemesi, hukukun üstünlüğünün egemen olması, insan hak ve özgürlüklerinin korunması ve adil yargılanma hakkının ihlal edilmemesi için süregelen çalışmalarımız kaldığı yerden devam edecektir.

Biz hukukçular görevimizin niteliği gereği bir bütünün ayrılmaz parçalarıyız. Mesleki dayanışmamızın ve meslek kalitemizin arttırılması için yeni adli yılda meslek içi eğitim programlarına daha çok ağırlık vermeli, ortak projeler üretmeliyiz.

Avukatın yargılamanın ‘şekli’ değil ‘asli ve kurucu’ unsuru olduğu gerçeğini bir anlığına bile unutmamalı, ‘silahların eşitliği’ ilkesi gereğince avukatın yargılamanın her aşamasında daha aktif rol almasının sağlanmasını gerçekleştirmeliyiz.

Uygulama karşılaştığımız sorunlara kendi penceremizden bakmamalı, ortak akılla çözüm üretmeliyiz.

Sözlerime son verirken Yüce Türk Adaletine olan güvenimi bir kez daha yineliyor, yargı camiasının saygıdeğer mensuplarına çalışmalarında başarılar diliyor, saygılar sunuyorum.” Dedi. Konuşmanın ardından tören dona erdi.

 

 

 131 total views,  2 views today

Next Post

Belediye Meclisi’nin Eylül Ayı Toplantısı Gerçekleştirildi

EDİRNE Ajans Haber Merkezi  // Edirne Belediye Meclisi’nin Eylül Ayı Olağan Toplantısı, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda 3’ü gündem dışı olmak üzere toplamda 14 madde görüşüldü. Tüm İslam Alemi’nin ve Belediye Meclis Üyeleri’nin geçmiş Kurban Bayramını kutlayan Gürkan, “ Bu kurban Bayramı’nda ülke […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp