YENİ ALIŞKANLIĞIM: DEĞİŞİM

“Önce biz alışkanlıklarımızı oluştururuz. Sonra da alışkanlıklar bizi oluşturmaya başlar.” Dryden ‘in bu sözünü çok beğeniyorum.

Gerçekten bu sözü doğru olup olmadığını çok kez deneyimledim. Kendi şahsi kanaatim ise doğru olduğu yönünde olmuştur. Sizlere de kesinlikle tavsiye ederim, lütfen taşın altına elinizi koyun ve bir bakın .

Hepimizin pek çok alışkanlıkları var. Olumlu, olumsuz, iyi, kötü, güzel… Biz de onlarla birlikte yaşayıp kendimize bir kimlik oluşturuyoruz. Şimdi asıl olay olumsuz alışkanlıklardan kurtulmak. Yalnız şunun altını kalın çizgilerle çizelim. Alışkanlıklar en önemli yerde şekillenir. FİKİRLERDE. İşimiz burada sandığınızdan çok daha kolay ve basit bir şekilde çözümlenecek. İçinizden bunun bu kadar kolay olmadığını söylediğinizi duyar gibiyim. Ve size sonuna kadar da katılıyorum. Lakin bunun direncine girmek yerine daha farklı bir şekilde de yapılabileceğinizi de biliyorum.

Olumsuz düşünme alışkanlığını nasıl kırarım? Sorumuz bu. Hadi bir düşünelim. Siz bu yazıyı okurken beyniniz fikirler üretmeye başlayacak. Belki de hiçbir kimsenin keşfedemediği bir şeyi bulacaksınız. Şimdiden sizi tebrik ederim. Lakin benim de bu konuyla ilgili küçük bir önerim var. Uygulamanızı daha kolay hale getirebilecek bir çözüm yolu. Bunu çok basit bir adım olarak kabul edin. Ardından da olumsuz alışkanlık yerine yeni bir alışkanlık koyun, yeni düşünme kalıbı yerleştirin. Bu ne işe yarayacak? Şu an olduğunuz kişiyi değiştirecek. Aradığınız,düşündüğünüz çözüm ve dönüşüm bu çok basit değişiklik ile gerçekleşecek.

“ Yapabildiğiniz ya da yapabileceğiniz, hayal ettiğiniz her ne ise; başlayın yapmaya. Cesur olmanın kendi içinde bir dehası, gücü ve sihri vardır.” Goethe ‘den de bu sözü alarak aslında her şeyin elimizde olduğunu sizlere vurgulamak isterim. Siz isterseniz her şey olabilirsiniz veya yapabilirsiniz.

Diyelim ki sürekli gazlı içecekler tüketiyorsunuz. Bir yerden sonra onları tüketmek alışkanlık haline geliyor. Sizi rahatlattığına inanmaya başlıyorsunuz. Halbuki hepimiz bunun böyle olmadığını biliyoruz. Şimdi bu alışkanlık yerine başka bir sistem koyalım. SU. İçerken “su beni çok rahatlatıyor. Su içmek bana çok iyi geliyor.” gibi olumlu cümlelerle su içmeyi alışkanlık haline getirebilir ve sağlığımızı kazanabiliriz.

Veya bir şeyi deneme kısmında içinizden “yapamayacağım.” ,“gene olmayacak.” gibi şeyler geçiriyorsanız bu da düşüncedeki olumsuz alışkanlığınız olmuştur. Onların yerine “Denemeyi seviyorum. Denedikçe öğreniyorum.” Veya “Başarıyorum.” Veya “ Tecrübelerimi seviyorum. Denedikçe gelişiyorum.”gibi olumlu cümlelerle düşünce alışkanlıklarınızı değiştirebilir. Daha sağlıklı bir düşünce yapısı ile evham, endişe gibi olumsuz duygulardan uzak kalabilirsiniz.

Kısaca her şey elimizde. Ve biz nasıl kullanırsak o şekilde vücut buluyor. Unutmayın ki istersek her şey olabiliriz ve yapabiliriz. Yeter ki niyeti temiz, fikri temiz, vicdanı temiz olalım.

Alışkanlıklarınızı keşfedeceğiniz, sağlıklı bir hafta sizin olsun.

FARKINDALIĞA GİDEN YOL…

Gülay PEKCUR KORUÇ

PROFESYONEL KOÇ

İSMOLOJİ VE NÜMEROLOJİ UZMANI

gulaykoruc@hotmail.com

 159 total views,  2 views today

Next Post

BİL Koleji’nden açıklama

BİL Okulları Genel Müdürlüğü ve Demirsan Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada; “Değerli Velilerimiz ve İlimizin Değerli Basın Mensupları, 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında faaliyete geçirmeyi planladığımız Edirne BİL Okullarımızı yönetim kurulumuzun aldığı karar ile üniversitemiz (İstanbul Aydın Üniversitesi) bünyesindeki Çocuk Üniversitemiz çatısı altında tüm kademelerimizi (Anaokul, İlkokul, Ortaokul, Anadolu ve Fen Lisesi) eğitim-öğretim […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp