“Yeni Edirne Devlet Hastanesi’nin Bahçesinde Kırkpınar Çınarı”

admin

653.Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri etkinliği kapsamında, inşaatı hızla devam eden Yeni Edirne Devlet Hastanesi’nin bahçesine bu yıl ilk defa gerçekleştirilen ve geleneksel hale getirilmesi planlanan“Kırkpınar Çınar Ağacı” dikme töreni; Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Devlet Hastanesi Hastane Yöneticisi Op.Dr. Gürhan Çelik ve hastane yönetimi ile 653. Kırkpınar Ağası ve pehlivanların katılımıyla gerçekleşti.

ekhb kırkpınar çınarı (2)

“Büyüyen çınar ağaçların gölgesinde dinlenen hasta ve hasta yakınları, pehlivanlarımıza dua edecek”

Edirne Belediye Başkan yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu “653. Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali’nde bu sene bir ilke imza attık. Edirne Kamu Hastaneleri Birliği ile beraber Edirne Belediyesi’nin geleceğin başpehlivanlarını da dâhil ederek geleneksel olacak çınar ağacı dikimi etkinliğini başlattık.

ekhb kırkpınar çınarı (1)

Eczacı ve çevreci olan 653. Kırkpınar Ağamız Süleyman Mecek ve pehlivanlarımız ile Yeni Edirne Devlet Hastanemizin bahçesine4 tane çınar ağacını diktik. Burada ağaçlar büyüdükçe güreşler devam edecek ve büyüyen çınar ağaçların gölgesinde dinlenen hasta ve hasta yakınları, pehlivanlarımıza dua edecektir. Bizim için önemli olan, buradaki gençlerimizin ata sporumuza verdiği emeğin karşılığını almalarıdır.” dedi.

ekhb kırkpınar çınarı (3)

Yeni Edirne Devlet Hastanesi’nin bahçesine dikilen çınar ağaçlarına başta Edirne Milletvekilimiz ve aynı zamanda Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve final oynayan İsmail Balaban ile 653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Fatih Atlı ve 653.Kırkpınar Ağası Süleyman Mecek’in isimleri verilerek bu ağaçlarda ebedileşti.
ekhb kırkpınar çınarı

“Artık her başpehlivan ve ağanın bir dikili ağacı olacak”

Edirne Devlet Hastanesi Yöneticisi Op.Dr. Gürhan Çelik, yaptığı açıklamada; “Kırkpınar Yağlı Güreşleri bizlere atalarımızdan kalan bir mirastır. Bizde bu vesile ile yola çıkarak her yıl düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde finale çıkan pehlivanlarımızın ve o yılki Kırkpınar Ağamızın isimlerinin yıllar sonra da gelecek nesillerin yad etmesi için“Kırkpınar Ulu Çınar Ağacı Dikimi” etkinliğimizi bu yıl başlatmış olduk. Çok uzun yıllar yaşayan bu çınar ağaçlarına astığımız künyeler sayesinde Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve final oynayan İsmail Balaban ile 653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Fatih Atlı ve 653. Kırkpınar Ağası Süleyman Mecek’in isimleri yeni hastanemizin yeşeren bahçesinde adları ölümsüzleşmiş olacak.” dedi.


ekhb kırkpınar çınarı (4) ekhb kırkpınar çınarı (5) ekhb kırkpınar çınarı (6)

 

 

 

 

 115 total views,  2 views today

Next Post

Çanakkale Savaşları Gezici Müzesi

Çanakkale Savaşında kullanılan binlerce savaş malzemesinden oluşan ve Gezici Müze konumuna getirilen Tır Edirne Eski Cami yanına park ederek Çanakkale Savaşını merak eden o günün anılarını tazelemek isteyen vatandaşlar bu aracın içindeki savaşa ait eşyaları, savaş malzemelerini ziyaret ederek o gün yaşanan acıları bir kez daha tazeliyor ve bu ülkenin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp