Yeni muhtarlar sorumluluğun bilincinde olmalı

admin

Yeni muhtarlar sorumluluğun bilincinde olmalı (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Köy Muhtarları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı, Cevat Meriç muhtarlık görevinin çok kutsal bir görev olduğunu belirterek; “ İdarecilik özellikle köy muhtarlığı çok özveri isteyen bir meslektir. Muhtarlarımız köylerinde halkın doğrudan oyları ile seçilir. Muhtarlarımız devletle vatandaş arasında köprü vazifesi görür.

Devlete karşı vatandaşının temsilcisi olur. Köy muhtarlarımız köylerinde hem belediye başkanlarının mahalli hizmetlerini hem de mülki amirlerin hizmetlerini görür onun için muhtarlık çok sorumluluk içerir.

MUHTARLAR HER ZAMAN KÖYÜN TEMSİLCİSİ OLDUĞUNU HATIRLAMALI 

Muhtarlarımız kendi görüşleri doğrultusunda halkın taleplerini hiçe sayarak hareket etme durumunda değildir. Muhtarlarımız toplumun temsilcisi olduğunu bilmeli ve o sorumluluğun bilinci ile hareket etmeleri gerekir. Yaşamını bunu göre düzenlemek zorundadır. Konuşması oturuşu hal ve tavırlarıyla o köyün örnek insanı olmalıdır.

Buradan otuz yıl muhtarlık yapan görevini teslim eden  bir eski muhtar olarak  yeni seçilen  arkadaşlarımıza  bir ağabey olarak  önerim şu  olacaktır.   Arkadaşlarımız şunu hiçbir zaman aklından çıkarmasınlar muhtarlık çok saygın hata götürmeyen bir meslektir muhtarlarımız her zaman bu sorumluluğunun bilinci içinde olmaları gerekir.

Yeni muhtarlar sorumluluğun bilincinde olmalı (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MUHTARLAR MEVZUATI BİLMELİ KURUMLARLA DİLALOGU SAĞLAMALI

Muhtarlarımız köylere getirecek hizmetlerde kurum ve kuruluşlarla diyalogunu çok iyi ayarlamalıdır. Zira arkasında kendisinden hizmet bekleyen bir halk kitlesi vardır. Muhtarlarımız halka ve devlete karşı sorumluluğunun bilinci içinde olmalıdır. Muhtarların kötü örnek oluşturması hem muhtarlık görevi hem de köyleri açısından onur kırıcı bir durum yaratır.  Zira seçilen muhtarlar köylülerin oyları ile en iyi görevi o yapacağı için seçilir ve halkın güvenliğini temsil eder. Kısaca söyleyeceğim şudur. Kardeşlerimiz her zaman bu sorumluluklarının bilinci içinde olmalı. Her zaman arkasında halkın sorumluluğunun olduğunu unutmamaları gerekir.

Biz muhtarlık döneminde muhtarlık görevimiz dışında sosyal çalışmaların dernek çalışmaları da yaptık ve Köy muhtarları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adında bir dernek kurduk. Bu derneğimiz kamuoyunda iyi intiba uyandırdı. Derneğimiz adına topluma mesajlar da veriyorduk. Muhtarlarımız bu konuda kendilerini daha güvenli hissediyorlardı.

KÖY MUHTARLARI BİR ÇATI ALTINDA TOPLANMALI

Aslında köy muhtarlarımız bir çatı altında toplanmalı. Tek bir güç haline gelmeli. Bu görevlerini başarmada yardımcı olacak ve bu birliktelik ve güç hizmetlerin yapılmasında köylere de yansıyacaktır. Muhtarlarımız bu birlikteliği sağlamaları lazım. “ Ben işimi görürüm, bana başkası lazım değil herkes kendi sorununu halletsin” deyip muhtarlarımız birbirinden kopuk tek başlarına hareket ederlerse sorunlarını çözmede başarılı olamazlar. Muhtarların birlik ve beraberlik içinde olarak  bir yere gittiklerinde daha başarılı ve etkili olurlar, saygıları artar sözleri dinlenir talep ettikleri işler de daha kısa sürede  yapılır” dedi.

 

 110 total views,  2 views today

Next Post

GÜNEREN; “Edirne vakıf eserleri zengin olan bir kent”

                Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren  İl Genel Meclisinin Çarşamba günkü toplantısına katılarak Vakıflar hakkında açıklamalarda bulundu. Güneren konuşmasında şunları kaydetti; “ toplantımızı daha önce yapacaktık, yoğun gündem nedeniyle şimdi yapıyoruz. Komisyon tarafından vakıflar hakkında detaylı bilgi sunuldu. Edirne vakıflar açısından çok […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp