YENİ YLDA YENİ ZAMLAR

admin

fikri_yalin_koseHer yeni yıl geldiğinde bazılarımız yılbaşı ikramiyesinin beklentisi içinde olur. Biletini alıp cebine koyduğunda milyoner olmayı hayal eder. Yılbaşı gecesi geç saatlere kadar bekleyip şanslı kişinin kendi olması hayali kurar.

Çekiliş yapılıp biletleri isabet eden rakamlarla kendi biletini rakamlarını karşılaştırıp çıkan rakamların kendi bileti ile uzaktan yakından ilgisi olmadığını gördüğünde bazılarının hayali bir sonraki yıla ertelenir. Bazıları da bilet parasını karşılayan amorti ile yetinir. Şanstan medet umanları kaçınılmaz sonucu budur.

Her yılbaşında olduğu gibi bu yılbaşında da kaşla göz arasında bir dizi zam uygulamaya girdi. Asgari ücret zammında ve emeklilere verilecek zamlarda simit parası kadar zamla yetinilse devletin büyük kar sağladığı ana tüketim ürünlerine büyük oranda zam yapıldı. Akaryakıt zammının sonrasında yılbaşı geçesi bir zam müjdesi daha geldi. Devlet bir eli ile halka fiske ile veriyor. Diğer eli ile ise avuçla geri alıyor.

Bu koşullarda dar gelirli nasıl belini doğrultabilsin. Ülkemizde fakirlerin oranı her geçen yıl artıyor.

Yeni zamlarla bazı ürünlerin özel tüketim vergi (ÖTV) oranları da arttı.

Aralarında motorlu araçlar, alkollü içkiler ve tütün mamulleri olmak üzer ÖTV oranları yükseltildi. Yeni binek otomobili sahibi olmak isteyenler.Bir defa daha düşünecek,kesenin ağzını açacaklar

Motor silindiri 1600m3 motor çapı ve altında olan binek otolarda vergi oranı %40 olan ÖTV bu zamlarla %45’ e yükseldi. 1600 m3 ve üzeri motor çapı olan araçlar için %80’den %90’a çıkarıldı. Alkollü içeceklerde ise maktu vergi tutarı birada %15 diğer içeceklerde ise %10 arttı. Sigarada da ÖTV oranı arttı. Yeni vergilere göre, sigaralarda

ÖTV oranlara arttırıldı paket başına en az maktu vergi 3.22 liradan 3.76 liraya yükseldi. Paket başına maktu vergi ise 9.22 kuruştan 13 kuruşa yükseltildi.

Diğer taraftan cep telefonlarında uygulanan adat başına 100 lira olan vergi, yeni düzenleme ile 120 liraya yükseldi. Yeni zamlardan sonra binek otolarında %3,3-4 oranında artış bekleniyor.Alkollü içeceklerde %8,5-15 oranında sigaralarda ise 53-17 arasında artış bekleniyor..

Bunlar zamların görünen yüzü bir de bunun diğer ürünlere yansıması olacak. Bizim ülkemizde bütçede bir açık görüldüğünde ilk başvurulacak yer ana tüketim ürünlerine daha ziyade akaryakıta zam yapılarak karşılanıyor.

İşin kolay yoluna kaçılıyor. Tabii bunun sonunda fatura yine halka çıkarılıyor. Bu zamların sonuçları da öyle olacak.En kolay zam yapma kalemi yükü halk tarafından karşılanacak onların sırtından karşılanacak zamlar oluyor.

Sadece bu hükümet dönemine mahsus bir uygulama değil bugüne kadar gelen hükümetlerin tamamı kamburları hep halkın sırtında giderdiler. Yapılan zamların cefasını çeken halkımız oldu. Bundan başkası da beklenemezdi.

NEYİNE YETMİYOR

Kayserilinin oğlu babasından para ister.

-babacığım bana beş milyon verir misin?

Kayserili baba:

-Dört miyom mu dedin? ne yapacaksın lan üç milyonu? İki milyon neyine yetmiyor.! Al sana bir milyon yeter sana deyince:

Oğlan parayı alır ve

Hehe… Bana beş yüz bin lazımdı der:

Kayserili:

Bak sen kerataya, demek sahte para vermesem beni kazıklayacaktın ha ! Der.

 50 total views,  2 views today

Next Post

Düşünce Platformu temsilcileri Rıdvan Canımı ziyaret etti

Edirne Düşünce Platformu temsilcileri Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Doktor Rıdvan Canım ı çalışma ofisinde nezaket ziyaretinde bulundular. Uzun yıllar Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde görev yapan Değerli Duygu Adamı Rıdvan Canım bundan sonraki mesaim Edirne için olacak. Canım; “ Kendi şehrime hizmet vermek benim için kutsal bir görev” dedi. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp