YENİLMEZ, “köylü kıt kanaat geçiniyor, nasıl ev yapsın”

admin

Yağmurca Köyü Muhtarı Mahmut Yenilmez            Uzunköprü ilçesi Yağmurca Köyü Muhtarı Mahmut Yenilmez, Köyümüzde halkımızın ikamet ettiği evlen 20-30 yıl önce yapılmış. O zamanda evler yapılırken kimse şikâyette bulunmamış. Evler yapılırken kardeşler verasetçiler rıza göstermişler. Bir sorun çıkmamış. Şimdi köylerdeki yapılarla ilgili yeni bir uygulama gelince bazı vatandaşlar komşularının binaları kaçak yapıldı diye şikâyette bulunuyorlar. Bu binalar başkalarının arsasına tecavüz edilerek yapılan binalar değil, babasının, dedesinin arsasına yapılan evler. Ailecek bu evlerde yıllarca yaşamışlar. Birileri bunlara kızmış Yağmurca Köyünden isim vererek 8 köylümüzü evleri kaçak diye Özel idareye şikâyette bulunmuşlar. Bu şikâyet üzerine Özel idareden gelip evlerin tespitini yaptılar. Şikâyet edildiği için bunu yapmaları doğal. Bu vatandaşlarımıza evlerine ruhsat çıkartmasını istiyorlar. Senelerce önce bu binalar yapıldığında ev yerlerinin tapuları dedelerinin dedesinin üzerinde şimdi eve ruhsat almak için bu varislerinden muafakatname isteniyor. Bu insanlarımız kısa süre içinde bu işlemleri nasıl tamamlasın. Bakıyoruz varislerin biri İstanbul’da biri Ankara’da bir kısım varis de vefat etmiş çocukları kalmış. Bakıyorsunuz tapuda 40 kişinin ismi çıkıyor bunların nerede oldukları belirsiz. Bu durumda vatandaş ne yapacağını kara kara düşünüyor.

KÖYLÜLER EVLERİNİN YIKILMA KORKUSUNDA

Köylüler evinin yıkılması korkusu yaşıyor. Devletimiz bu konuya çözüm bulmalı. Zira bundan30-40 yıl önce böyle bir uygulama yoktu. Köy evleri araştırılsa çoğu bu durumda. Bu şartlarda ruhsat çıkarması içinde parası da yok üç beş bin lirayı nasıl bulsun. İsteğimiz vatandaşlarımıza bu konuda kalaylık sağlanması, yoksa köylülerimiz evsiz kalacak. Evleri yıkılan vatandaşlarımız nasıl tekrar evini yapsın, buna gücü yetmez. Yeni yapılacak evin malzemesi var elektrik suyunun bağlanması lazım. Zaten köylüler kıt kanaat geçiniyor. Köyümüz linyit madeni sahasının içinde. Yeni maden yasasına göre şu anda kömür ocakları da kapanmış durumda. Köylülerimiz hayvancılık ve çiftçilikle kıt kanaat geçinmeye çalışıyor. Bu konunun Devletimiz tarafından bir çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz” diye konuştu.

 

 

 

 347 total views,  6 views today

Next Post

Atatürk’ün Nutkunu okumak

            Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesine başladığı günleri özetleyen söylev, “ Nutuk” adındaki kitabının bu günlerde okunmasında yarar var.             Ben daha önceleri okuduğum halde sadeleştirilmiş herkesin anlayacağı tarzda yazılan, Kurtuluş mücadelesinde ne gibi zorluklar ve engellerle karşılaşıldığını belgeleri ile yansıtan bu eseri bir kez daha okuyorum.  Ülkemizde kurtuluş mücadelesini […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp