Yeter ki engel olmayalım

admin

3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü nedeniyle, Edirne Belediyesi ve Edirne’deki engelliler dernekleri işbirliğinde bir etkinlik gerçekleştirildi.

Belediye önünde toplanan çok sayıda engelli vatandaş ve aileleri, “3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü, Engelsiz Kent Edirne” yazan bir pankartı taşıyarak kortej eşliğinde Atatürk Anıtı’na geldi. Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu ile derneklerin yöneticilerinin de yer aldığı topluluk burada anıta çelenk sundu, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nı okudu.

Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği Başkanı Serpil Erkenciler tören alanında yaptığı konuşmada, farkında olmanın, değişimin ve yenilenmenin bir adımı olduğunu söyledi. Engellilerin de bu toplumun bireyleri olduğunu söyleyen Erkenciler, en büyük sıkıntılarının sürücülerin engellilere göre yapılan rampalara engel teşkil etmeleri olduğunu belirtti. Erkenciler;, “1992 yılında Birleşmiş Milletler’in aldığı kararla ‘’Uluslararası  Engelliler Günü’’ olarak ilan edilen  3-Aralık tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacı ile belirlenmiş bir gündür.

Engelilik insanlığın ortak sorunudur. Engelliler temel hak ve özgürlüklerden eşit şekilde yararlanarak toplumsal hayata katılabilirler. Fakat engelli bireylerin yaşadıkları en büyük sıkıntı ayrımcılığa uğramalarıdır. İnsani hizmetler, eğitim, sağlık, barınma, istihdam, erişilebilirlik, fırsat eşitliğinden yeterince yararlanamamaları engelli olarak damgalanmalarına, ayrımcılığa uğramalarına yol açmaktadır. Engelsiz bir hayat sürdürebilmeleri ancak toplumsal duyarlılığın artmasıyla mümkündür. Yaşadığımız hayatı ve dünyayı anlamak adına engelli-engelsiz gözlerimizi kapadığımızda ‘’Ben olsam’’sorusunu kendimize sorduğumuzda aldığımız cevap sorunların çözümüdür aslında.

Arkadaşlarımızın şikayetlerine rağmen hala bazı duyarsız sürücüler tarafından yada iki dakikalığına bir şey olmaz diye düşünen sürücülerimiz tarafından rampaların önüne , engelli araç park yerlerine, hissedilebilir sarı şeritli yüzeyler üzerine araçlar park edilmektedir. Bu yüzden arkadaşlarımız tehlike yaratan araç trafiğinin olduğu yolları kullanmak zorunda kalıyor ve erişilebilirlik hakları elinden alınmış oluyor.

‘’ Farkında olmak iyileşmenin ve değişmenin ilk adımıdır’’ diyoruz . ‘’Farkındayım Park Etmiyorum’’ stickerslarımızı ve engelsiz kitap ayraçlarımızı hediye ederek farkında ve duyarlı bir toplum diliyoruz. Sizlerden  gelen FARKINDAYIM sesi yükseldiğinde de koşmaya hazırız.”dedi.

 

 

Etkinliğe katılan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu da, Belediye olarak engelsiz bir Edirne yaratabilmek için yoğun çabalar sarf ettiklerini söyledi. Engelli bir vatandaşın hayatın her alanında olması gerektiğine değinen Tanrıkulu, “Bir şehri engelliye göre dizayn edersek engelliye göre planlarsak aslında herkese göre planlamış oluyoruz. O anlamda da gerçekten çok mutluyum. Edirne Türkiye’deki birçok şehrin ilerisinde. Dünyada da birçok şehri dolaştık, beraber gittik. Engelliler için neler yapılıyor diye hep araştırmalar yaptık.  Bu anlamda da gerçekte ben çok mutluyum. Bugün burada akülü, aküsüz arabasıyla dolaşan dostlarımızı sokakta, yaşamın içinde, konserde, tiyatroda, maçta, olan hayatın içinde olan, hayatı yaşayan, yaşaması gereken zaten bundan daha doğal hiçbir şey olamaz. Yeter ki biz engel olmayalım” dedi.

Engelli vatandaşların yaşamlarını daha da kolaylaştırabilmek için Belediye olarak sürekli çalışacaklarını ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapacaklarını kaydeden Belediye başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “Engelsiz Kent Edirne” diyor Recep Başkanım. Ve bunun içinde elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Yeterli mi, değil. Tamam mı, asla değil.  Ne yapabileceğimizi her gün yeniden yeniden tartışıyoruz. Yeniden yapmaya çalışıyoruz. İnanın bir bankamatikte ya da bir veznenin önünde engelli bir dostumuz zorluk çektiği zaman kendimi çok kötü hissediyorum. Gerçekten çok kötü hissediyorum. Bu akülü arabaların şarj cihazlarını koyarken yaşamı birlikte hissedebileceğimiz, birlikte yaşayacağımız insanlarımızın da yaşayabilmelerini sağlamak istiyoruz. Evlerinde asansörleri olmayan, dışarıya annesinin babasının sırtında çıkmak zorunda kalan dostlarımı duyunca, görünce çok üzülüyorum. O anlamada biz ne yapsak azdır, yetersizdir. Daha fazlasını yapmak zorundayız. İyi ki varsınız. İyi ki sizlerle beraberim” şeklinde konuştu.

Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu daha sonra törene katılan vatandaşlara karanfil dağıttı.

 204 total views,  2 views today

Next Post

Sevimli dostlarımıza gıda desteği

Edirne Belediyesi ve Edirne’de bulunan hayvan dostu sivil toplum kuruluşlarıyla, eski kent çöplüğünde yaşayan 700’e yakın sokak köpeğine gıda, mama ve su desteği yapıldı. Edirne Belediyesi’nin 3 Kasım 2017 itibariyle açılışı yapılan Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi’nin ardından eski çöplüğün kapatılmasıyla, bu alanda kalan yaklaşık  700’e yakın sokak […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp