YİĞİDİ ÖLDÜR HAKKINI YEME

admin

Bu sözcük genellikle hakkı yeterince anlaşılamayan, hakkı yenen kişi ve olaylar için söylenir. Bir anlamda haksızlığın itirafıdır.

Ak Partisi 10 yalı aşkın bir süre iktidarda hiç bit tartışmaya gerek bırakmayacak şekilde, halkın oyları sonucu iktidara geldi. Bunu demokrasiden yana olan herkesin kabul etmesi gerekir.

Bu kadar uzun süre iktidarda kalan bir partinin kuşkusuz eleştirilecek yanlış olarak gördüğümüz icraatı olacaktır. Bunları doğal karşılamak gerekir.

Bir iş yapılırken veya uzun zaman iktidarda olan bir partinin olumlu icraatı yanında yanlışları kabul edilmeli. Sen hiçbir iş yapmıyorsan iktidarda da değilsen  tabii yanlışın da olmayacaktır.

İş yapmayanların iktidarda olanları eleştiri alanı alabildiğince geniştir.

Nasıl olsa bir icraatınız yok. O zaman meydan geniş eleştir eleştirdiğin kadar.

Bugün muhalefet partilerinin de iktidar partisini eleştirmelerinde bu görüntü var.

İktidar partisinin yaptığı olumlu işler hiç gündeme getirilmeden yapmadığı veya yapamadığı işler gündeme geliyor. O zaman “vur abalıya” yapılan icraatın devamlı olumsuz yanlarını sırala bu da doğru objektif bir yaklaşım olmaz.

Şöyle bir 10 yıl öncesine bakalım. Bugüne kadar bu hükümetin hiç bir olumlu işi olmadı mı? Örneğin kara yollarımızın durumu bundan on yıl öncesi ile ayni düzeyde mi? Tayyip Erdoğan Hükümetinin en başarılı icraatlarından biri ülkenin dört bir yanını duble yollarla donatması oldu. Bunu hiç kimse inkâr etmemeli. Bu iktidar öncesi ulaşım ile şu andaki durumu arasında  dağlar kadar fark var. Ülkeyi karayolu ağı ile donatmak hükümetin başarısıdır.

Bir diğer konu sağlık alanında oldu hepimiz biliyoruz ki,  bu iktidar öncesi ilaç alabilmek için saatlerce kuyrukta beklemek zorunda kalıyorduk. Bazı ilaçlar olmadığı için alamıyorduk. Sağlık alanında bu hükümetin başarısını inkâr edebilir miyiz? Bugün hasta olduğunda tedavi imkânların o günlere oranla kat kat üstün bu hükümeti sağlıkta yaptığı hizmetleri inkâr etmek olur mu?

Yine bu hükümetin en başarılı hizmet alanlarından biri konut alanında oldu. Daha önceleri dar gelirlilerin konut sahibi olmaları çok zor koşullarda büyük borç altına girerek mümkün oluyordu. O nedenle fakir halk yıllarca ev sahibi olamıyor kirada oturmak zorunda kalıyordu.

Bugün TOKİ sayesinde dar gelirlilerimiz konut sahibi oldu. Devletin sağladığı ödeme kolaylıkları ile fakir vatandaşlar sığınacak bir eve kavuştu. Bu hükümetin konut alanında yaptığı olumlu çalışmayı inkâr etmek olur mu?

Bu konuda eleştiri getirmek insafa sığar mı?

Yine bu hükümetin olumlu çalışmalarından biri yıllardır ihmal edilen tarihi yapılarımızı ata yadigârı eserlerimizi restore etti. Bunun en güzel örneklerini Edirne’mizde yaşadık onlarca camimiz ve tarihi eserlerimiz onarıldı. Bunlar yapılması gereken hizmetler hatta geciktirilmiş hizmetler bu hükümetin ata yadigârı eserlerin onarımındaki hizmetleri yok saymak olur mu?

Daha önceki yıllarda içinden çıkılmaz olan bürokratik engeller  yeni bu iktidar döneminde en aza indirildi bunlar da AK Parti hükümetinin gözle görülen olumlu çalışmaları. Bu olumlu hizmetlere onlarcasını ekleyebiliriz. Muhalefet partilerine bu hizmet alanlarında eleştiri getirmelerinden  yarar gelmez. Bu yoldan giderlerse halktan destek alamazlar. Bu alanlarda hiçbir  hizmet yapmadı diyenler kendini aldatır. Kuşkusuz bu kadar uzun süre iktidar olan bir partinin eleştirilecek yanları da olacaktır.

Muhalefet bu yönde eleştiri getirirken kendilerinin de bu yanlışlığa nasıl çözüm getireceğini de açıklamak zorundadır. Sadece eleştiri olsun diye eleştiri olmaz. Adama sorarlar, peki onun yerine sen ne yapacaksın dendiğinde çözümünü de açıklamak zorundasın.

Bugün muhalefet partilerinin böyle bir eksikliği var. Bakıyorsunuz iktidar partisi sözcüleri bir konu ortaya atıyor, muhalefet partileri de o konuya odaklanarak hükümeti eleştiriyor. Bu tür eleştirilerden siyasileri horoz dövüşünü andıran kavgalarından halkımız bıktı usandı. Gerek iktidar partisinden gerekse muhalefet sözcülerinden bu kısır döngüden kayıkçı kavgalarından vazgeçmelerini halkın gündemindeki konulara dönülmesini istiyor. Özellikle muhalefet partilerinin her gün iktidar partisinin olumsuzluklarını sıralayacaklarına, kendilerinin programlarını kapsayan alternatif çözümlerini halka anlatmaları ve inandırmaları gerekir. Zira halkın boş laflara afakî çözüm reçetelere karnı tok. Yıllardır siyasilerin tokadını yiyen halk, sağlam dayanağı olmadığı sürece olduğu ile yetinmek zorunda kalıyor. Bugünkü iktidarın halka güven verebilecek alternatifi olmadığı sürece bu hükümeti iktidardan uzaklaştırmak mümkün değildir.

Bunun için “yiğidi öldür hakkını ver” derler Bu gerçeği tüm muhalefet partileri kabullenip ona inandırıcı alternatif siyasetler üretmeleri halka da bunu inandırmaları gerekir gerisi fasa fiso.

 142 total views,  2 views today

Next Post

Aslaner’den Gazetemize Veda Ziyareti

Edirne Vali yardımcılığından Kırıkkale Vali Yardımcılığına tayini Çıkan Vali Yardımcımız Abdullah Aslaner gazetemize veda ziyaretinde bulundu. Edirne’yi çok sevdiğini ve hiç unutmayacağını belirten Aslaner: “ Burada görevde bulunduğu dönemde Edirne mahalli basınından büyük destek gördüm basın mensubu arkadaşlarımı da sevgi ile anacağım. Edirne’nin bende ayrı bir yeri var bu kentin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp