Yıldırım “Vatandaşların Yasal Protesto Hakkı Engellenemez”

admin

Edirne Barosu Başkanı Av Özgür Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada;herkesin, şiddete bulaşmamak kaydıyla demokratik hakkı olan protesto hakkını kullanabileceğini belirterek şunları kaydetti; “ İsteyen, istediği kişiyi evinin balkonundan da, evinin camından önünden de protesto edebilir. Bu hak, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının Anayasal hakkıdır. Bu hak, hiç kimse tarafından bahşedilmemiştir. Vatandaş ve insan olmakla sahip olunan bir haktır. Protesto hakkı, genellikle, seçmenler tarafından, seçilmişlere karşı kullanılır. Protesto sırasında hakaret suçu işlendiğini düşünen polisler, keyfi olarak vatandaşların evlerine giremezler. Eğer girerlerse, suç işlerler, konut dokunulmazlığını ihlal etmiş olurlar. Hukuka aykırı olarak, girdikleri evdeki vatandaşlarıkarakola götürürlerse bu kez de kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunu işlemiş olurlar. Kısacası, yargı kararı olmadan hiçbir kolluk görevlisi vatandaşın evine G-İ-R-E-M-E-Z! Edirne’de polisler tarafından suç işlenmiştir. Başbakanı evinden protesto eden vatandaşlar, hukuka aykırı bir şekilde gözaltına alınmıştır. Bu görüntüler, haber ajanslarına düşmüştür. Bu görüntüler, suç ihbarı olarak kabul edilmeli ve derhal gereği yapılmalıdır. Polisler, hükümetin polisi değildir. Polisler, devletin polisidir. Hukuka aykırı olarak vatandaşın evine girmek, vazife ifa etmek değildir. Vazife, terörist başının ve bölücü terör örgütünün posterlerinin açıldığı yerlerde ifa edilir.

baro özgür yıldırım

Protesto gösterileri sırasında parti binalarından gözaltına alınan vatandaşlarımızın tümünün öğrenci olduğunu öğrendik. Türkiye’nin içinde geçmekte olduğu bu çalkantılı dönemde, idealistliklerinden ve gençliklerinden faydalanarak, protesto gösterilerini öğrencilere yaptırtmaya zemin hazırlamak etik bir davranış değildir. Bu tip eylemler sonucunda öğrenciler, gözaltına alınıyorlar ve bir takım çevreler tarafından alkışlanıyorlar. Öğrenciler, ‘alkışlanan’ olmamalıdır. Öğrenciler, suçu ve suçluyu övmemek kaydıyla ‘alkışlayan’ olmalıdır. Öğrencilerin arkasına saklanılarak siyaset yapılmamalıdır.

 

 214 total views,  2 views today

Next Post

AK Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Ahmet Günşen, Selimiye Meydanı’nda coşkulu halka seslendi.

‘Taşın altına gövdemi koyacağım’ 19 Mart 2014 Çarşamba günü yoğun kalabalığın toplandığı Selimiye Meydanı’nda mitinge katılan Ahmet Günşen, sorunları çözmek için belediye başkanlığı görevine talip olduğunu söyledi. Başkanlık görevi ile birlikte daha da çok çalışacağını ifade eden Günşen, “Bu şehrin göç veren bir şehir olduğunu çok net biliyorum. Şehrimiz artık […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp