Yıldırım ‘’Yapılan Ulaşım Zamları Hukuka Aykırıdır”

admin

Edirne Belediye Meclisinde kabul edilen  Şehir içi ulaşım zamları konusunda açıklama yapan  Edirne Barosu Başkanı Av. Özgür Yıldırım,  Yapılan zamlarla eşitlik ilkesi ihlal edildiğini belirterek şunları kaydetti” Eşit mesafeye eşit ücret ve eşit zam oranlarının uygulanması gerekirken, kent kartlı ulaşıma %10 zam yapılmış, nakit ödemelerde ise zam oranı %50 oranına çıkartılmıştır.

Dolayısı ile aynı yolu şehir içi toplu taşıma aracı ile beraber katedecek olan ve toplu taşıma aracının aynı koltuğunda oturan iki yolcudan birisi 1.65 TL’na diğeri ise 3, 00 TL’na yolculuk yapmak zorunda bırakılmıştır. Öğrencilere ise %15 zam uygulanmıştır. Tüm bu alınan zam kararları hukuka aykırıdır. İptali ve yürütmesi durdurulabilecek kararlardandır. Bu konuda yargı yoluna başvurmak isteyen vatandaşlarımıza hukuki destek verilecektir.
KARTLI KARTSIZ ULAŞIM ÜCRETİNDE FARK HUKUKA AYKIRI
Ayrıca, kartlı ulaşım veya kartsız ulaşım arasındaki ücret farkı da hukuka ve eşitlik ilkesine aykırıdır. Burada korunan bir kamu menfaati yoktur. Korunan menfaat maalesef araç sahiplerinin menfaatleridir. Henüz bir yıl geçmeden yeni bir zam yapılmış olması da son derece manidar olup, akıllara başkaca sorular getirmektedir!
Orantısız, eşitlik ilkesine ve hukuka aykırı olan bu son zamlarla beraber isitisnalar kaideyi bozmamakla birlikte açıkça görülmüştür ki ; Edirne’de siyaset yapan yerel siyasetçiler ve siyasi partiler arasında temelde hiç bir fark bulunmamaktadır. İktidar da muhalefet de halkın menfaatlerini korumamaktadırlar. Malum olduğu üzere zam kararı iktidar ve muhalefet partilerinin temsilcilerinin ortak kararıdır. Ancak, Edirne’mizin sahipsiz olmadığını herkes bilmelidir.
Bunun yanında Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesi’nin hemen karşısındaki bir sokakta bulunan işletmelere alkollü içki ruhsatı verilmiş olması yanlış bir uygulamadır. Kaldı ki bu sokakta malum olduğu üzere aileler de ikamet etmektedirler.
Öğrencilerin alkol ve diğer kötü alışkanlıklardan uzaklaştırılması için çaba harcanması gerekirken, alkol kullanmaya teşvik edilmeleri son derece hatalıdır.
Bu uygulama ile alkollü içki kartelleri servetlerine servet katarlarken, alkolün ve diğer maddelerin vermiş olduğu tesirle bir çok adli olayın yaşandığı bu sokakta, önleyici tedbirler alınmayarak bir vatandaşımızın can kaybına, bazı vatandaşlarımızın yaralanmalarına, bir çok ailenin de mağduriyetine sebep olunmuştur. Yaşanan bu üzüntü verici olayda tüm ilgililerin kusuru bulunmaktadır. Maalesef göz göre göre Edirne’nin göbeğinde kurşunların havada uçuşur hale gelmesinin önüne geçilememiştir.DSC_7948

 147 total views,  2 views today

Next Post

EGİAD ‘Her Türlü Desteğe Hazırız’

Ak Parti Edirne İl Yönetimi Edirne Genç İş Adamları Derneğini ziyaret etti. Edirne Genç İş Adamları Derneği Hakan İnci ilk defa siyasi bir partinin derneği ziyaret ettiğini ve bundan da memnuniyet duyduklarını belirtti. AKP İl Başkanı Müjdat Kahve de Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na yaptıkları Ankara ziyareti sonrası dernek ve STK […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp