Yıldırım’da Recep Gürkan Rüzgarı esti..

admin

Cumhuriyet Halk Partisi’nden bir dönem daha belediye başkanlığına aday olan Edirne Belediye Başkan Recep Gürkan, Yıldırım Halkı’na seslendi. Gürkan, “Yıldırım’da çok şey değişecek’ diyerek; Yıldırım’da yapılacak olan vizyon projelerini açıkladı. Gürkan, “Yıldırımlılar, hazır olsun. Önümüzdeki dönem Yıldırım en turistik; gecesiyle gündüzüyle dopdolu olan bir kent, bir mahalle olacak. Edirne’ye gelen 5, 5 milyon turistin en az 1,5 milyonunu Recep Gürkan size getirecek, size” dedi.   

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Yıldırım Halkı ile bir araya geldi. Yıldırım’da düzenlenen mitingde mahalle halkına seslenen Recep Gürkan, önümüzdeki dönem Yıldırım Mahallesi’nde yapacağı projeleri açıkladı. Yıldırım’ın geleceğini yakından ilgilendiren; tarım ve turizm potansiyelini arttıracak olan bu projeler, Yıldırım Halkı’nda büyük bir heyecan yaşattı. Yıldırımlılar, Başkan Recep Gürkan’ı büyük sevgi ve coşkuyla karşılayarak, bağırlarına bastı.

Yıldırım’ın köklü bir semt olduğunu belirten Gürkan, “Bu bölgenin insanları Edirne’mizin, ülkemizin, coğrafyamızın  dört bir yanından gelmiş, burayı mesken tutmuş, yurt edinmiş  aydın insanlar. Yıldırım çok değerli ve güzel bir mahallemizdir. Yıldırım, çok eski bir yerleşim yeri olması nedeniyle imardan dolayı sıkıntılarımızı var. Çünkü burada yüzlerce yıla dayanan yerleşimler, yapılaşmalar var. Burada yeni yerleşimdeki gibi yeni imar planları yapamamışız. Olmamış. Mevcut yapılaşmaya görev imarını düzenlemişiz. Ama bunu önümüzde ki dönem mutlaka ve mutlaka çözeceğiz. Yıldırımlılar, bana şunu soruyorlar, ‘Ne olacak bu Yıldırım’ın, Yıldırımlıların hali” çünkü yıldırım da gençler işsiz. İşçinin belini büktüler, çiftçiyi de komple yok ettiler. Geriye doğru 17 yıla baktığımızda bu ülkede en çok küçültülen, en çok baskı gören en çok cebindeki parası eriyen çiftçi oldu” dedi.

AHKAM KESENLER, 20 YILDIR ÇÖP SORUNUN NEDEN ÇÖZMEDİ?

5 yıl önce Yıldırım’a gittiğinde Yıldırım Halkı’nın kendisine ‘20 yıldır bu mahalleye bir bankamatik koyduramadık’ dediğini belirten Gürkan, “Aradık bankaları rica ettik. Geldiler, bankamatikleri koydular. Sen 20 sene buraya bankamatik koydurma, gel sonra da bana ahkam kes. Göreve başladım, tam bahar ayları. Muhtarlar beni arıyor. ‘Camları, kapıları açamıyoruz. Çöplük yanıyor’ dediler. Hatırlar mısın o çöplük yanan günleri Yıldırımlılar, Yeniimaretliler? ‘Gecelerimiz zehir oluyor, çocuklarımızın hayatından endişe duyuyoruz’ dediler. Bunca yıldır neden yapılmadı. Bir çöplük yapmak bu kadar mı zor? 18 ayda çöplük sorunun çözeceğim, dedim. İnanmadılar. Çünkü defalarca söz verilmiş, her seçimde söz verilmiş ama bir türlü çözülmemiş. Tam 17. ayda gittik Yeniimaret’deki kahvede çöplüğün inşaatının sözleşmesini yaptık. 1,5 yılda bitirdik. Şimdi var mı çöplükten şikayet Yıldırım’dan Yeniimaret’den? Türkiye’nin en iyi 5 çöplüğünden birini yaptık. Ve en ucuz çöplükten birini yaptık. O çöplüğü benim başkanlığımda 4 belediye beraber yaptık. Yüzde 78’i bize ait Edirne Belediyesi’ne her gün Edirne’den, vatandaşların ürettiği çöpleri topluyor, oraya götürüyoruz. Günde 230 ton çöp topluyoruz. 10 milyon liraya mal ettik. Sözcü, Hürriyet gazetesine manşet oldu. Bizimle aynı dönemde MHP’li Manisa Belediyesi 110 milyona mal etti, çöplüğünü. Bizimle aynı dönem de AK Partili Çorum Belediyesi 70 milyona mal etti. Bizimle aynı dönemde Ak Partili Manisa Belediyesi 85 milyona mal etti. Edirne Belediyesi sadece ve sadece 10 milyona mal etti. 4 ayda bir müfettiş gelir bize. Her müfettiş geldiğinde ben o çöplüğün dosyasını en üste koyup; müfettişe gönderirim. Yarım saat sonra telefon, bu dosyayı alın biz bu dosyayı istemedik. Ya bir bakın, bakalım. Birisinin 110 milyona, birisinin 70 milyona, birisinin 85 milyona yaptığı tesisi Edirne Belediyesi nasıl 10 milyona mal etmiş. Hiç mi çöplük yapmadı bu adam, kartondan kuleler mi yaptı? İnsan bir bakmaz mı? Müfettiş dedi ki, ‘Biz kimin ne yaptığını biliyoruz. Bakmayacağız o dosyaya’ dedi ve bakmadılar o dosyaya” diye konuştu.

BELEDİYE KASASINA 12 TRİLYON ELEKTRİK PARASI

Edirne Katı Atık Bertaraf Tesisleri’nden artık elektrik üretmeye de başladıklarını belirten Gürkan, “Çöp dökmeye başladıktan tam bir yıl sonra 25 Kasım 2018’de de çöpten elektrik üretmeye başladık, saate 1600 kilowatt. Edirne’de bir ev ayda ortalama 100 kilowatt elektrik yakıyor. Biz o çöplükte, sizin çöplerinizden günde 10 saatte, 16 bin evin 1 aylık elektriğini üretiyoruz. Çöp diye atıyorduk. Yılda 14 milyon kilowatt /saat demek 12 trilyon para demek. Sizin attığınız çöplerden ben bugün belediyenin kasasına 12 trilyon elektrik parası koyuyorum. 1 yıl içinde bunu iki katına çıkaracağız. 28 milyon kilowatt /saat elektrik üreteceğiz. Kazanılan para da 2 katına çıkacak” dedi.

ÇÖPLÜK REHABİLİTASYON PROJESİ

Çöplük Rehabilitasyon Projesi’ne değinen Gürkan, “Eski çöplüğe her 25 metre de bir baca koyacağız. Çöpün içindeki metan gazı çıksın, yanmasın diye. Üstünü toprakla kapatacağız. Yeşillendireceğiz. Yemyeşil bir alan olacak. Çöplük Rehabilitasyon Projesi’ni  8 ay önce bitirdik. Çevre Şehircilik Bakanlığı’na sunduk. 8 aydır, projenin onaylanmasını bekliyoruz. Niçin? ‘Recep Gürkan bunu seçimden önce yapmasın da daha çok oy almasın’ Ya siz Yıldırımlıları, Yeniimaretlileri saf mı zannediyorsunuz?” şeklinde konuştu.

YILDIRIM’A 1,5 MİLYON TURİST

“Yeni dönemde Yıldırım çok gelişecek. Yıldırımlılar, hazır olsun” diyen Gürkan, “ Hıdırbaba’da 42 dönümlük bir alanda Selimiye’yi Edirne’ye kazandıran Mimar Sinan’ın Türkiye’de ve Dünyadaki 99 eserinin 1/25 ölçekli minia parkını yapacağız. Buraya geldiğinizde önünüzde Selimiye’nin bir maketi olacak. Selimiye’nin maketinin önüne geldiğinizde göz hizanızda Selimiye maketini; başınızı biraz kaldırdığınızda ufukta o muhteşem Selimiye Camii’ni göreceksiniz. Buraya 1,5 milyon turist orasını görmek için gelecek. Burada kahvelerinizde çayınızı içecek, büfelerinizde alışverişini yapacak. Yıldırım’da yeni yeni dükkanlar, işyerleri, hediyelik eşya dükkanları açacaksınız. Artık sadece Edirne’de turizmde otelciler, ciğerciler, badem ezmeciler değil, Yıldırımlılar da para kazanıp, cebini para dolduracak” dedi.

Uygulamaya sunmak istediği tarım politikaları da açıklayan Gürkan, “Evlatlarımız, çocuklarımız, torunlarımız için dün Karaağaç’ta ilk adımını attığımız  Yerli Tohum Takasını ve Yerli Tohum ekimini sizlerle birlikte gerçekleştireceğiz. Yıldırımlılar, üretken insanlardır. Becerikli insanlardır, yetenekli insanlardır. Toprağı seven insanlardır. Yerli tohum çalışmasına Karaağaç, Yıldırım, Yeniimaret ile başlayacağız.  Şeffaf, hesap verebilir, denetlenen üretici kooperatifleri kuracağız. Gıda tarımına gireceğiz. Alternatif gıda ürünleri ekip daha çok para kazanacağız. Yıldırım’da gece yatağa aç giren çocuk olmayacak. Yüzyılın en büyük projesi budur” diye konuştu.

 320 total views,  2 views today

Next Post

18 Mart Şehitler Günü Kapsamında Edirne Asker Hastanesi Şehitliği ve Edirne Halk Eğitimi Merkezinde Program Düzenlendi

İlk tören Edirne Asker Hastanesi Şehitliğinde düzenlendi. Çelenklerin sunulması ile başlayan törende şehitlerimizin manevi huzurunda Saygı duruşunda bulunuldu ve akabinde İstiklal Marşımız okundu. Edirne Valisi Ekrem Canalp şehitlik defterini imzaladı. Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm tarafından şehitlerimize dua edildiği tören, şehitliğe karanfiller bırakılması ve Şehitlik Ormanı’na fidan dikilmesinin ardından sona […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp