Yıldız “Ben Yaptım Oldu İle Ülke İdare Edilmez”

admin

Türk Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Hakan Yıldız hükümetin Eğitimle ilgili yasalarda yapmak istediği değişikliğe tepki göstererek, “Hükümetin TBMM’ye sevk ettiği ve kamuoyunda “MEB Yasa Tasarısı” diye bilinen, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısını PİMİ ÇEKİLMİŞ BOMBA “olarak nitelendirdi.

türk-eğitimsen

Saraçlar Caddesinde yapılan toplantıya Türk Eğitim Sen Üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Burada sloganlar eşliğinde hazırlanan bildiriyi okuyan Türk Eğitim Sen Edirne Şube başkanı Hakan Yıldız şunları kaydetti; “ Emniyet ve yargıdan sonra milli eğitime de el atan iktidar, çatlak ses çıkmaması için her türlü gayreti göstermektedir. Paydaşlarla hiçbir istişare yapılmadan, ‘ben yaptım, oldu’ anlayışıyla hazırlanan, siyasallaşmanın önünü açan, kadrolaşmayı eğitimin her hücresine yerleştiren ve tam bir ucube olan bu yasa tasarısı önümüzdeki günlerde eğitim hayatımızı yangın yerine çevirecektir.

türk-eğitimsenkpk

Hükümet-cemaat kavgasına eğitimi de alet eden zihniyet, söz konusu yasa tasarısında; hem eğitimimizi temellerinden sarsacak hem de öğretmenlerimizi, okul yöneticilerimizi mağdur edecek düzenlemeler yapmaktadır.

Bu yasa tasarısında en tehlikeli hususlardan birisi 4 yıl ve üzeri sürelerle okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olanların, bu görevlerinin sona erecek olmasıdır. Bundan sonra okul yöneticileri İl Milli Eğitim Müdürü ve Vali oluru ile okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olacaktır. Kanunun yayınlanmasıyla birlikte mevcut okul yöneticilerinden 4 yılını dolduranların görevleri sona erdirilecek; bu kişiler öğretmenliğe dönecek ya da tekrar görevlendirilirlerse görevlerine devam edeceklerdir. Okul yöneticilerinin bir 4 yıl daha bu görevlerine devam etmelerine ise İl Milli Eğitim Müdürü ve Vali karar verecektir.

türk-eğitimsen2

Özellikle son yıllarda İl Milli Eğitim Müdürlerinin ve Valilerin hükümetten bağımsız hareket edemedikleri dikkate alındığında, kimlerin okul yöneticiliğine devam edeceğine karar verecek olan aslında hükümetin kendisidir.

türk-eğitimsen-orhan-çakırlar2

Anlaşılan kendi kadrolarını oluşturmak için okul müdürlerine sözlü sınav getirmek yeterli olmadı ki, Hükümet bu kez de hiçbir kıstas getirmeden istediği kişileri doğrudan okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak atamayı arzulamaktadır.

türk-eğitimsen5

Dershanelerin kapatılması ile ilgili de net olarak şunu söyleyebiliriz ki; eğitimimiz ve öğrencilerimiz ne yazık ki Hükümetin inadına kurban edilmektedir. Dershanelerin kağıt üzerinde kapatılması demek, fiili olarak kapatılacağı anlamına gelmemektedir. Sınav ve yarış olduğu müddetçe dershaneler bu kez illegal olarak faaliyetlerine devam edecektir. Ayrıca dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi ile ilgili ciddi sıkıntılar da olacaktır. Şu anda bile özel okulların doluluk oranı yüzde 40’dır. Hükümet, özel okullara öğrenci akışı sağlanması için teşvik verecektir. Ancak bugün özel okul ücretlerinin en az 10 bin TL olduğu düşünüldüğünde, hükümetin yapacağı destek kime, ne fayda sağlayacaktır? Asgari ücretli, memur, esnaf, çiftçi yine çocuğunu özel okula gönderemeyecek, dolayısıyla Hükümetin desteği sadece maddi durumu iyi olan ailelerin çocuklarına fayda sağlayacaktır.

türk-eğitimsen3

Üstelik devletin bu kadar çok parası var ise; neden kendi okullarının ihtiyaçlarını karşılamak için bunu kullanmamaktadır? Kömürle hatta tezekle ısınan okullarımız vardır. Camı, masası, sandalyesi kırık, boyası, badanası yapılmayan okullarımız vardır. Spor salonu, laboratuarı, bilgisayarı olmayan okullarımız vardır. Hizmetli personeli olmayan okullarımız vardır. Devlet neden kendi okullarına üvey evlat muamelesi yapmaktadır?

Bu minvalde Türk Eğitim-Sen olarak bu tasarının yasalaşmaması için her türlü gayreti sarf edeceğiz. İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde yaptığımız eylemlerle, siyasi partileri ziyaretlerimizle kamuoyu oluşturacağız ve tüm benliğimizle tasarıya karşı duracağız. Şayet bu tasarı geri çekilmezse teşkilatlarımızla, üyelerimizle ve tasarıdan canı yanan herkesle birlikte Ankara’da on binlerce kişinin katılacağı büyük bir miting yapacağız.”dedi

türk-eğitimsen-orhan-çakırlar

 

 

 

 

 

 42 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Ticaret Borsası Hizmet Ağını Genişletiyor

Tarımsal üretimin önemli bileşeni olan hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren “Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği” (Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği) üyelerine ait canlı hayvan varlığının, Edirne Ticaret Borsası’na ait satış sistemi ve tesis altyapısından faydalandırılarak değerlendirilmesi amacıyla toplantı gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Yönetim […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp