Edirne Ticaret İl Müdürlüğü tarafından  92.2 frekansından yayın yapan RADYO SU’da  Her ay CANLI olarak gerçekleştirilen Bilinçli Tüket Bilinçli Harca programında öne çıkan önemli başlıklar gündeme damgasını vurdu.

Edirne Ticaret İl Müdürü ve aynı zamanda Edirne Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut ALTUN ve Raportör Canan ATASOY’un katılımıyla önceki gün Saat: 16.30’da RADYO SU’da CANLI olarak yayınlanan programda konuşan Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun; “14-20 Eylül 2020 tarihleri arasında 81 ilimizde eş zamanlı 33’üncü AHİLİK HAFTASI kutlanmaktadır. Esnaf teşkilatı olan AHİ TEŞKİLATININ tarihçesinden söz etmeden önce bütün Esnaf ve Sanatkarlarımızın  AHİLİK HAFTASINI  işlerinin ve kazançlarının bol ve bereketli olmasını diliyorum”dedi.

rbt

“AHİLİK KUTLAMALARI OLMAYACAK”

Edirne’de kutlanacak olan AHİLİK HAFTASI Programı hakkında da bilgi veren Altun; “Edirne Valiliği AHİLİK KURLAMA KOMİTESİ olarak biz AHİLİK PROGRAMINI Bakanlığımıza yazık ve gönderdik. Bakanlığımız KIRŞEHİR Merkez dışındaki 80 ilin taslak programlarının aynen kabulüne, ancak COVİD-19 Salgını nedeniyle kurulda kabul edilen programın yapılıp yapılamayacağı konusunda İL KUTLAMA Komitelerine yetki verdi. İL Kutlama Komitesi de  31 Ağustos tarihinde  bir toplantı yaptı. Tabi bu toplantıdan çıkan sonuç, COVİD-19 nedeniyle programın iptal edilmesine karar verildi. Bakanlığımız bizim göndermiş olduğumuz YILIN AHİSİ, ÇIRAK ve KALFA’yı kabul etti. Sadece programların yapılıp yapılamayacağını illere bıraktı ve gördüğüm kadarıyla Türkiye Genelinde kutlama programları COVİD-19 nedeniyle iptal edildi.”dedi.

“YILIN AHİSİ BELİRLENDİ”

Edirne’de YILIN AHİSİ, KALFA, ve ÇIRAĞI’nın seçildiğini ifade eden ALTUN; “Tabi bu teklifi Esnaf odalarımız yapıyor.  Yapılan çalışmalar ve araştırmalar neticesinde;

İLİN AHİSİ:       “Efgan DÖŞLÜOÜLU”  (Süpürge İmalatçısı)

İLİN KALFASI:  “Burak IMGA”  (Erkek Kuaförü)

İLİN ÇIRAĞI:   “Tayfun ÇALI”    (Otomotiv Mekanikerliği)  olmuştur.” Dedi.

“SÜPÜRGE HAK ETTİĞİ YERE GELMEDİ.”

Edirne’de 1989 yılında  Ticaret Borsası Komiserliği görevine atandığında  Bostanpazarında bulunan Süpürge Borsası’nda 150’ye yakın Tüccar ve imalatçının olduğuna dikkat çeken ALTUN; “Bakın buraya günde  300-350 kalem (talika, traktör yada kamyonla) süpürge gelirdi. Hafta sonları  satış yoğunluktan dolayı bitmezdi. Yani düşünün ne kadar çok süpürge Edirne’de ekilirdi. Tabi bazı şeyler maalesef teknolojiye yenik düşüyor. Biliyorsunuz eskiden bir telefon bile almak için PTT’ye yazılırdık. 15 gün veya 1 ay kadar bağlanması için beklerdik. Şimdi Cep telefonları çıktı. Artık ev telefonlarına gerek kalmadı. Çoğu vatandaşımız iptal ettirdi. Biliyorsunuz SÜPÜRGE Sokağı, evi, yaşadığınız bütün mekanları süpürürdü. Ama kapı arkasına, görünmeyen yere konurdu. O kadar iş yaptıktan sonra bir de Süpürgeyi kimse görmesin diye büyüklerimiz saklarlardı. Süpürge hak ettiği yere gelmedi” dedi.

rbt

“SÜPÜRGE ARTIK DEĞER KAZANDI”

Şimdi ki zamanda Süpürgenin eskisi gibi olmasa da süs olarak değer kazandığını söyleyen ALTUN; “Önceden evimizi, işyerimizi, sokağımızı süpürmek için kullandığımız süpürge, işi bittikten sonra kapı arkalarında ada tavan aralarında saklanırdı, Şimdi ise Minyatür şeklinde, bürolara, ofislere süs olarak yapılıyor. Edirne’nin en önemli simgelerinden biridir Süpürge. Özellikle Aynalı süpürge şimdilerin vazgeçilmezidir. Artık süpürge hak ettiği konumu ve değeri şimdi buldu. İş yapmadan en önemli köşemizde süs olarak sergileniyor.” Dedi.

“SÜPÜRGE’NİN EKİMİ DE SATIŞI DA AZALDI”

Süpürge’nin ekiminin de satışının da büyük oranda azaldığına vurgu yapan ALTUN; “Edirne’de 1980’li yıllarda  150 civarında olan kayıtlı esnaf sayısı, şimdilerde 12 civarına düştü.” dedi.