Yılın Belediye Başkanı Recep Gürkan

admin

ORC firmasının araştırmasına göre Türkiye genelinde yılın belediye Başkanlığına Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan uygun görüldü. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan  Edirne  Belediye Başkanı Recep Gürkan     Beğenilmenin güzel bir şey doğrusunu belirterek şunları söyledi, “   araştırma  şirketi bunu neden yaptı diyecek halimiz yok. Ben  de bunu pazartesi günü gördüm. Ben de daha önceleri anket yaptırmıştım. Bu üç kategoride olmuştu. Birincisi 30  büyük şehir belediye başkanı, il belediyeleri ile  51 ilçe belediyesi oluşturuyor. İl belediyeleri arasında belediye başkanlığı seçimleri sonrası yaptırdığımız ankette Türkiye genelinde en yüksek oran olmuştu. Bilindiği gibi mahalli seçimlerde biz  %37 oy almıştık. Pazartesi günü yapılan anketteki beğenilme ya da başarı oranımız %53.8. Mahalli seçimlerde aldığımız oyu baz alırsanız, %17 küsur on yediye yakın artış var.

yılın belediye başkanı recep gürkan (2)

 

 

 

 

 

 

 

BEN HER ZAMAN HALKIN İÇİNDEYİM   

Ben devamlı halkın içinde olan bir belediye başkanı olarak görev yapıyorum. Sizin de gördüğünüz gibi, Edirne ile ilgili her konuda aktif ve halkın içindeyiz. Cenazede, su baskınlarında, konserinde, sevinçli ve üzüntülü günlerinde de halkın arasındayız. Her zaman halkın yanında olmaya çalışıyoruz. Bizi bu göreve halkımız getirdi. Burada ne yapıyorsak halkımız, Edirneliler için yapıyoruz. Bu anketi yapan ORC şirketine ve bizi bu göreve layık görenlere teşekkür ediyorum. Bu benim değil Edirnelilerin başarısıdır. Bunu ben kendime yormuyorum. Edirne Belediye Başkanı Türkiye genelinde birinci belediye başkanı olmuşsa bu Edirnelilerin başarısıdır.

Bu ödül de Edirnelilerindir ”Diyen Belediye Başkanı Gürkan belediyenin hesap vermesi ile ilgili olarak da şunları kaydetti, “ Ben başarılı olmamı her zaman halkın içinde olmaya bağlıyorum.

HALKIN TALEBİNE GÖRE SOSYAL BELEDİYECİLİK  YAPIYORUZ

Ben Edirne’de tek başıma geziyorum. Sabahları evimden tek başıma çıkıyorum. Her zaman halkın içindeyim, çarşıda dolaşıyorum, esnaflarımızı geziyorum.  Biz halktan gelen talepler doğrultusunda sosyal belediyecilik yapıyoruz. Benim yaz sezonunda bir gecede 5 nikâh kıydığım oluyor. Bazı durumda günde iki üç cenazeye katılıyorum. İyi ve kötü gününde de halkımızı yanında olmayı amaçlıyorum. Halkımı çok seviyorum. Ben Edirne’ye âşık bir insanım Edirne’nin bize verdiklerini bir nebze olsun ödemek gayreti içindeyim. Biz göreve geleli 9 ay  oldu. Bizim Belediye ışıkları sabaha kadar yanıyor. Doğru söylemek gerekirse bu bugüne kadar görülmüş bir şey değil. Araştırabilirsiniz biz her akşam dokuzdan önce belediyeden çıkmıyoruz. Gündüz bize başvuran herkesle görüşüyoruz. Hafta sonları buradayız ,kısaca gecemizi gündüzümüze katarak görev yapıyoruz. Günlük mesai gibi  görev yapma anlayışımız yok .Edirne için çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde güzel haberlerimiz de olacak. Projelerimiz bitme aşamasında. Özellikle katı atıkla ilgili çalışmalarımızı yoğun  bu tempo ile sürdüreceğiz “  dedi.

Halka hesap verme konusunda bilgi veren Gürkan; “ Biz seçim döneminde halka hesap vereceğimizi söylemiştik. Belediyecik anlayışımız dört parametre üzerinde oturuyor. Pratik, katılımcı, şeffaf ve hesap veren bir belediyecilik. Çalışmalarımız buna uygun olacak. Halkı da bunun içine katmak gerekir.  Halkımız bu konuda hesap sormaya alışık değil. Ben halka hesap verme toplantısının ikincisini yaptım. İlkini göreve başladığımdan üç ay sonra yapmıştım. Bu benim görev süremin sonuna kadar altı aylık sürelerde devam edecek.  Halkın bana hesap sormasından çok mutlu oluyorum. Beni eleştirmesinden de çok mutluluk duyuyorum. Halkımız hesap sorsun diye bu toplantıları yapıyoruz. Biz ne iş yapıyorsak halkımız bu işler için bizden hesap sormalıdır. Ben bu konunun üzerine gidiyorum.

HESAP VEREN BEN OLDUĞUM İÇİN UZUN KONUŞTUM

Sorsunlar, meydanları doldursunlar. Ben bugüne kadar böyle bir şey görmedim. Sanırım Türkiye’de böyle hesap verme yöntemi ilk kez uygulanıyor. Yaptığımız toplantıda olumlu eleştiriler aldık.

yılın belediye başkanı recep gürkan (1)

 

 

 

 

 

 

 

Bu eleştiriler bize değil halka iletilmeli. Halktan talep gelmesi halinde bu tür toplantıların periyotlarını daha da sıklaştırabiliriz.

Bu arada komik bir şey söylemek isterim. Bu toplantının adı hesap verme toplantısı, hesap veren de ben olduğum için toplantıda en uzun ben konuştum. Bazıları benim çok konuştuğumu söylüyor. Hesap vermesi gereken ben olduğum için tabii ki benim konuşmam gerekir. Demokrasi kültürünü Edirne’de yaygınlaştıracağız. Ben hiç kimsenin arkasından eleştiri yapmıyorum, yüzüne söylüyorum. Beni arkamdan eleştiren arkadaşlara da buradan sesleniyorum. Beni her yayın organında eleştirebilirsiniz. Ben sizi yüzünüze karşı eleştireceğim.” Diye ifade eden Gürkan, belediyenin kültürel faaliyetlerine değinerek şunları kaydetti, “ Sosyal belediyecilik anlamında kültürel faaliyetlerimiz devam edecektir. Bilindiği gibi 10 Ocak akşamı Enver Aysever’in aykırı kumpanya oyunu vardı. Bu etkinliğimiz konusunda olumlu tepkiler aldık.  Gelen insanlarımızı salon almadı. Edirne’de  bundan büyük salon yok. Biz etkinliklerimizi halka açık ve ücretsiz yapıyoruz. Bir arkadaşımız kapıda neden davetiye sorulmadı demiş. Halka açık olan yerlerde kapıda davetiye sorulmaz. Halkımız davetiye ile mi girecek? Böyle bir şey olamaz. Bu etkinlikleri bundan sonra da devam edecek. Tiyatrolarımız, konserlerimiz. Bizim anlatmadığımız çok etkinlik var.  Bunları da önümüzdeki aylarda daha da arttırarak sürdüreceğiz.

Edirne Ajans Medya Grubu sahibi Necmi Engin Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı yılın Belediye Başkanı olması nedeni ile kutladı. Başarılarını bundan sonra da devam etmesi dileklerini sundu. Edirne Ajans olarak Edirne Belediyesinin başarılı çalışmalarının her zaman destekleneceğini belirtti.

 

 

 185 total views,  2 views today

Next Post

Neredesiniz.!

Ülkemiz ve dünyamız önemli bir süredir çok önemli toplumsal olaylara sahne oluyor. Bu  önemli  olayların odağında olan yer ise Türkiye’nin de içinde bulunduğu Ortadoğu bölgesi . Gelişen olayların dökümünü yaptığımızda gerçekten ders alınması  gereken  yüzlerce olay var. Bu olaylar karşısında en duyarlı olması gereken kesimler halkın kültür düzeyi yüksek olan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp