Yılmaz SANIŞ; “Edirne yaranına olacak fırsatları değerlendiremiyoruz”

admin

Yılmaz SANIŞ; “Edirne yaranına olacak fırsatları değerlendiremiyoruz”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarihi Alipaşa Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz Sanış,  Edirne ekonomisinin mevsimsel ve geçici olan gelirlerin ötesinde dört mevsime dağılan daha kalıcı gelirlere kavuşması gereğini vurguladı.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Sanış 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başta İstanbul olmak üzere birçok kentlerdeki askeri birliklerin çevre illere nakledileceği, bunlardan büyük bölümünün ise Trakya’da konuşlandırılacağını belirterek şunları söyledi, “ İstanbul ve çevresindeki kışlalardaki askerlerin Trakya’nın çeşitli bölgelerine gönderilmesi gündemde.

Aslında bu askerlerin Edirne’ye gelmesini arzuluyoruz. Yasalar bu konuda ne kadar uygundur bilmiyoruz. Eğer bu mümkün olur Edirne’ye gelirlerse kentimizin ekonomisi bir miktar canlılık kazanır

ESNAFLARA HER MEVSİM GELİR İMKÂNI SAĞLANMALI      

Tarihi çarşılardaki esnaflarımız ile yapılan alışverişler mevsime göre değişiyor. Bazen alışverişler çok durgun geçiyor. Aslında Edirne ekonomisi kısır döngü içinde, sınır kenti olmanın dezavantajı var.

Ara bir komşu ülkelerden gelecek turistlere engeller getiriliyor. O zaman alışverişler iyice azalıyor. Bizler Edirne açısından çok önemli olan tarihi çarşılarımızın tanıtımını yeterince yapamıyoruz. Bazı kültürel etkinliklerde bu çarşıları da devreye sokarak hem esnaflarımıza maddi katkı sağlamış, hem de çarşılarımızı tanıtmış oluruz.

Edirne gibi önemli bir tarihi kentin ekonomik bakımından gelişmesi için  teşvik  belgesi verilmeli.

Ülke yöneticilerimiz bir yandan Edirne’nin ülkenin vitrini olduğunu savunurken diğer yandan bu ile yeterince desteğin yapılmaması esnaflarımıza olduğu kadar ülke ekonomisine de zarar vermektedir.

Edirne’den başka illere göçün önlenmesi ve daha da gelişmesi için bölgenin teşvik kapsamına alınması zorunludur.

YAZ AYLARINDA ESNAFLARIN ALIŞVERİŞLERİ ÇOK AZALIYOR    

Yaz ayları geldiğinde okullar tatil oluyor ve halkın büyük bölümünün tatile gitmesiyle esnafların iş hacmi çok daha azalıyor. Onun için son bahar aylarının gelmesini ve okulların açılmasını dört gözle bekliyoruz.

Edirne’nin ekonomisinin gelişmesi için tüm kitle örgütlerinin resmi ve özel kurumların bir araya gelip çözüm üretmeleri gerekir. Bugüne kadar sadece laf ürettik. Bir araya gelip ortak çözüm getirmedik.

ASKERİN GELMESİ EKONOMİYE KATKI SAĞLAR    

Askerlerin Trakya’ya dağılım durumu nasıl olacaktır bilmiyoruz. Askeri birlikler için sınırlarda kısıtlama olduğunu biliyoruz.

Bu birliklerden imkân olduğunca Edirne’de konuşlandırılması Edirne ekonomisi için çok yararlı olacaktır.

Biz esnaflar olarak askerlerimizin Edirne’ye gelmesinin yararlı olacağına inanıyoruz. Askerler gittikleri yörelerin ekonomisine büyük katkı sağlıyorlar. Bir de yurtiçi ve yurt dışından gelen turistlerin araçları için otopark sorunu çözümlenmeli.  İlimize gelen turistler için Selimiye yanındaki otoparkın tek alternatif olarak gösterilmesini doğru bulmuyoruz. Buraya araçlarını park eden turistler rehberlerinin de yönlendirilmesiyle sadece şehrin bir bölümünü ziyaret ederek kentimizden ayrılıyorlar.

TURİST ARAÇLARI PARK YERİ DÜZENLENMELİ

Turist araçları şehrin farklı yörelerinde park etmelerinin sağlanmasıyla gelen turistlerden tüm Edirne esnaflarının yararlanması sağlanmalı.

Bilindiği gibi Trakya toprakları çok verimli.   Bölgemizde çevreyi kirletecek sanayi için izin verilmiyor. Diğer sanayi dalların da yeterli değil. Sanayi kuruluşlarımızın kapasitesi yeterli değil. Bunlar olmayınca turizmden yeterli oranda faydalanamadığımız için Edirne ekonomisi yerinde sayıyor, bir türlü gelişmiyor.

EDİRNE TEŞVİK KAPSAMINA ALINMALI   

El ele verip bunu çözmek zorundayız. Anadolu’da faaliyette olan fabrikalar Edirne’ye teşvik verilmediği için şehrimize gelmiyor. Bir de fabrikalar ürünlerinin tamamına yakınını Avrupa ülkelerine satıyorlar. Anadolu illerindeki fabrikalarımız mallarının Avrupa’ya nakli için yüksek oranda para ödemek zorunda kalıyor.

Bazı sanayi kuruluşları Edirne’de faaliyet gösterse bu nakliye ücretlerinden kurtulacaklar.

Edirne’li girişimcilerimiz bu imkânları sanayicilere yeterince tanıtamıyorlar. Yararlanmamız gereken imkânların çok azından yararlanabiliyoruz.

Bu konuda siyasi parti yöneticilerine de önemli görevler düşmektedir. Edirneliler olarak bu fırsatlardan yararlanmalıyız” dedi.

 

 99 total views,  2 views today

Next Post

TEKİN, “ İlçemizde altyapı çalışmalarımızı tamamladık”

                Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin gazetemize yaptığı açıklamada, Bilindiği gibi biz iki yıl öncesi ilçemizin altyapı çalışmalarına başladık. Altyapı çalışmalarımızı 8 ay önce tamamladık. Bu işimizi tamamladıktan sonra 6 mahallemizde bir mahallemiz dışındaki parke taş çalışmalarımızı tamamlamıştık. Bu arada 6 bin metre […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp