YİNE YENİDEN BİZ OLMA ZAMANI

Rahmetli Barış MANÇO ne güzel söylemiş:

“ Bugün bayram erken kalkın çocuklar.

Giyelim en güzel giysileri

Elimizde taze kır çiçekleri

Üzmeyelim bugün annemizi.”

Annem bizi her bayram bu güzel şarkı ile uyandırırdı. Gerçekten de bayram günü böyle başlayınca ayrı bir güzellik kazanıyordu. İçimde tarif edemediğim bir çoşku olurdu.Hayatımın en kıymetli günleriydi o zamanlar. Ne mutlu anlarla dolu geçtiğini şimdi anlıyorum o günlerin. Anneannem:”Hadi bakalım bayramlaşma zamanı” dedi mi hemen toparlanırdık. Kardeşlerim ve ben bayramlıklarımızıgiyer, büyükten küçüğe bayramlaşmak için sıraya girerdik.Büyüklerimizin ellerini öper küçüklerimizin gözlerinden öperdik. Mendil arasına konulmuş harçlıkları yeni yeni genç kız olurken aldığım çantalara koyar bayramlaşmalara giderdik. En çok da kırmızı rugan ayakkabılarımı giydim diye sevinirdim. O kırmızı ruganlarım o kadar parlak o kadar kırmızıydı ki yürürken kendimi prenses gibi hissederdim. Çok sevdiğimiz aile dostlarımıza ,akrabalarımıza gider büyük küçük herkes hatır sorar ardından çocuklar oyuna ,büyükler sohbete başlardı.

Şimdi ise bir başka bayramlar var. Herkes” Tatil gelse de dinlensem.” diyor. Haklı olarak çok yorgun bünyeler. Yoğun çalışma hayatı , her şey üst üste ,mücadele hiç bitmiyor. Kabul etmek gerekirse kimse kimseyi çekemiyor. Egolar çok yüksek ,herkes önce ben derdinde. Eee işler böyle olunca pek de bayramlar eskisi gibi olmuyor. Şimdilerde bayramlaşmalarda, ev gezmelerinde herkesin elinde bir cep telefonu , bir tablet herkes birlikte ama yalnız.  İki kelime edilip sonra derin bir boşlukta  sessizce, ekranlara bağımlı sohbet ortamları devam ediyor.

Bir de gençlerin durumu var ki o daha da vahim. Gençler bayram nedir, büyük ile nasıl konuşacağını, küçüğünü nasıl seveceğini, nasıl sohbet edeceğini bilmiyor. Sadece bildiği youtuber nasıl olunur? Kısa yoldan zahmetsiz çok para nasıl kazanır? Emek , alın teri ne demek bilmeden yaşamak istiyorlar.

Aslında gelenekleri devam ettirmek güzel ve onurlu bir davranış biçimidir. Bunlar bizi biz yapan özelliklerimiz arasındadır. Biz de çocuklarımıza aktarmalıyız ki temellerimizi sağlamlaştıralım. Böylece küçüklere sevgiyi, büyüklere saygıyı, hep birlikte sohbet etmeyi, aile olmayı, bir ve birlik olmayı aşılamış oluruz.

Birçok noktada gençleri suçluyoruz. Bizlerin sadece birazcık da olsa bakış açımızı değiştirmemiz gerektiğini unutuyoruz. Neredeyse her şeyi değiştirebilecek güçte olduğumuzu bilmemiz yeterlidir. Gençlerin neden böyle olduğunu sorgulamak yerine; bu duruma nasıl geldiklerini ve rol model olarak kimleri örnek aldıklarına dikkat etmeliyiz. Sonuç olarak bizden başka kimi örnek alacaklar ki? Nasıl toparlayacağımızı düşünmeliyiz. Tekrar yine yeniden biz olmalıyız.

Unutmayın ki biz kapı kapı dolaşıp el öpüp şeker toplayan bir nesildik. Sevdik , sevildik. Kalabalık sofralarda hep birlikte yedik ,içtik. Güldük oynadık. Lütfen gelecek nesillerimizin de bu duyguları yaşamaktan mahrum etmeyelim.. Eski de modernleşebilir yeterki sentezlemeyi bilelim. Anlar ve anılar oluşturalım ki dolu dolu hatıralar bırakalım bizden sonraki nesillere.

Hepinize iyi bayramlar…

 

FARKINDALIĞA GİDEN YOL…

Gülay PEKCUR KORUÇ

PROFESYONEL KOÇ

İSMOLOJİ VE NÜMEROLOJİ

gulaykoruc@hotmail.com

 89 total views,  2 views today

Next Post

MHP olmadan Türkiye'de huzur olmaz

MHP Edirne Milletvekil adayları seçim çalışmalarında hız kesmeden Edirne halkı ile kucaklaşamaya devam ediyor. Çalışmalarını Şükrüpaşa ve Fatih mahallelerinde sürdüren adaylar vatandaşların ilgisini görüyor. 24 Haziran seçimleri için vatandaşla buluşan MHP’nin 4 milletvekili adayları Hakan Özkan, Erkan Gege, Asef Ulutürk, Taner Albayrak vatandaşla sohbet ederek, sorunlarını dinlemeye devam etti. Adaylarımız […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp