YOLLARDA ARAÇ PARKLARI

admin

     Edirne nüfusa göre en çok ulaşım aracına sahip bir il. Bu araç sayısı her geçen yıl artıyor. Bu araçlar genellikle, hatta tamamına yakın bölümü otomobillerden oluşuyor. Kentimiz otomobil sevdalıların çok yoğun olduğu bir kent.

Kuşkusuz otomobil sahibi olmak insanlarımızın doğal hakkıdır. Kendi imkânları ile bu hakkı kullanarak, araç sahibi oluyorlar.Ona bir diyeceğimiz olamaz.

Bakıyoruz  araçların park etme  zamanları bu otomobillerin büyük bölümü yollar üzerine park ediliyor. Araç sahiplerimizin kendi konut alanları içinde park alanı yerleri çok az. Hal böyle olunca, Edirne sokakları otopark alanına dönüşüyor.

    Bazı yollarda halkın yürüyebileceği alanlar daha otoparka dönüşüyor. Allah esirgesin, bir yangın veya felaket halinde buralardan geçmek güçleşeceği gibi milli servet de zarar görecek.

Ayrıca, sokakta park eden araçlar ne kadar güvenli yerde sayılırlar. Kötü niyetli kimselerin bu araçlara zarar yapmayacağını kim garanti edebilir. Bugüne kadar, araçlara zarar veren onlarca olaya tanık olduk. İşin esasına bakıldığında, ilimizde her konut alanı sakinleri araçlarının park edilmesi için blokların alt katlarında veya bahçelerinde park alanları olması gerekir.

   Bazı illerde ve AB ülkelerinde özel araçlar daha güvenli yerlerde, dış etkenlerden korunur durumda.

   Toplu taşıma araçlarından yararlanmak istemeyenler, kendi özel vasıtalarının güvenliğini de sağlamakla yükümlüdür.

Yol üzerinde park halindeyken, aracına bir zarar geldiği zaman şikâyet etseniz ne yararı olur.

Güvenlik ekiplerinin yol üzerinde park eden araçlarının güvenliğini sağlamada ne kadar sorumlu tutabiliriz.

Yol üzerine park eden araçların bir başka etkisi de temizlik araçlarının çalışmalarını engelliyor. Araçların park edildiği yerlerin temizlenmesi çöplerin alınması çok zorlukla yapılıyor.

Herkes bu işlerde eksikliklerde suçu onun bunun üzerine atmada yarış halinde. Bizler vatandaş olarak yükümlüklerimizi yerine getirebiliyor muyuz?

Hiç sanmıyorum. Bu konuya toplum olarak el atmamız gerekir. Bazı kişilerin rahatını dikkate alarak, Edirne’nin güvenliğine ve çevre temizliğine engel olabilecek araç otopark alanlarına engel olmak gerekir.

Sokaklar araçların otopark alanı olması yayalar için de işkence oluyor.

     Bakıyorsunuz yayaların geçebileceği yerler dahi araçların park alanı olmuş. Kaldırımdan geçecek insanlarımız araçların arasından geçmek hayatlarını tehlikeye zorunda kalıyorlar.

    Medeni insanların yaşadığı bir kentte yayalarımıza bu işkenceyi yaratmaya kimsenin hakkı olmamalı. Bu olumsuzluklarda sadece Belediyeyi suçlama alışkanlığında olanlar var.

Aslında durum öyle değil. Belediye senin aracına özellikle evinin yanında park alanı bulma sorumluluğu yok. Apartmanları yapanlar burada oturanların araçları için park alanı yapılmasını da dikkate almalı.

Konutlara bakıyoruz. Evlerinin yanında veya altlarında oto garajı olarak kullanılan kaç konut alanımız var.

Araç otopark sorunu bu mantık devam ettiği sürece bundan sonra da artarak devam edecektir. Bundan yine halkımız zarar görüyor, kentimizin sokakları adeta otopark alanına dönüşüyor.

     Uygun yer olsun olması bazı kişiler de araçlarını otopark yerine yol kenarlarına, kaldırımlara park etme alışkanlığında olanlar var. Otoparklara ve park alanlarına verilecek üç beş kuruş  yerine  sokak kenarlarında bedava otopark alışkanlığında olanlarımız var. Bunla da ayrı bir dert. Edirne’de araç otopark sorunu sadece Belediye’nin gayreti ile çözümlenecek bir konu değil. İnşaat sektöründe çalışanlar işyeri açanlar da otopark sorununu dikkate almak zorunda.

Ancak ele ele verildiğinde bu iş çözüme kavuşabilir. Yoksa nüfus ve araç sayısı arttıkça Edirneliler araç parkına dönüşmüş sokaklardan kurtulamaz.

     ÖZLÜ SÖZLER

İnsanların yalnız gerçeğin ne olduğunu bilmesi yeterli değildir. Doğruyu istemesi ve yapması da gereklidir.

GOETHE

 198 total views,  2 views today

Next Post

EDİRNE MİLLETVEKİLİ RECEP GÜRKAN, MİLLİ EĞİTİM BAKANI NABİ AVCI’YA SORU ÖNERGESİ VERDİ;

İlkokul 1. Sınıf Türkçe Öğretmen Kılavuz Kitabı’nda İstiklal Marşı, Öğrenci Andı ve Atatürk posterine yer verilmemesi ile ilgili olarak; Yıllarca yayıncılık yapan şirketlerin yönetmeliği bilmediğini düşünmek bence fazla iyimserlik olur diyen Edirne Milletvekili Recep GÜRKAN şu açıklamalarda bulundu; Yıllarca yayıncılık yapan kuruluşların bizi biz yapan değerlerimizi karşı kayıtsız kalmaları kabul […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp