YÖNETİCİ HAKSIZ MI?

admin

fikri_yalin_koseEdirnemiz amatör spor özellikle bireysel sporlarda azımsanmayan başarılara sahip sporculardan oluşuyor. Geçmiş yıllara da baktığımızda bunun uzun yıllardan bu yana süregeldiğini görürüz. Balkan insanlarının fiziki yapısı ve ailelerin spora yaklaşımı nedeniyle Edirne’de her dalda amatör sporcu bulmak mümkün.

Bayan Güreşçilerimiz var çok başarılı müsabakalar çıkarıyor. Kaç ilimizde bayan güreşçi görebilirsizin. Bu bölgemiz insanının spora bakışını yansıtıyor. Edirneli aileler spora spor gibi yaklaşıyor.Bunun için bazı tabuları yıkıyor.

Çocuklarının spor yapmalarının gelişmeleri açısından çok önem taşıdığı bilincinde olan aileler.Gençlerin her dalda spor yapmalarını hoşgörü ile karşılıyor.Bunlar halkın spora bakışında çok olumlu yaklaşım.Bir de meselenin başka yüzü var.Okullarda veya amatör spor kulüplerinde spor yapan sporcular için kurum ve kuruluşlarımızın yaklaşımı olumlu değil.

Edirne ve çevresindeki Özel kuruluşlarımız ve Edirne merkezindeki meslek kuruluşları ve odalarımızın amatör spora gereken desteği vermiyor Bu faaliyetin içinde olan Amatör sporcu yöneticimiz bana sorunlarını detaylı bir şekilde anlattı. Geleceği çok parlak olan amatör sporcuların maddi imkânsızlık sonucu başarılarını sürdürmediklerini körelip gittiğinden yakındı.

Halk arasında belli sporların ön plana çıktığını aslında Edirne’yi daha geniş alanda tanıtacak amatör spor dallarının başarılarının Popüler olan Futbol’dan daha üst düzeyde olduğunu belirterek Bunun bir örnekle anlattı “ müsabaka yapmak için Van’a gittik.Bu ilin spor yöneticileri bizi sevgi ile karşıladı. Edirne hakkında bilgi aldılar:yurdun bir ucunda il ile diğer ucundaki il sporcu ve yöneticilerinin dostça yaklaşımları bizlerin Edirne hakkında kendilerine bilgi vermemiz

kentimizin tanıtımına olumlu katkı yaptı.Bunu başka illerde yapılan spor karşılaşmalarına yaydığımızda.Amatör sporcuların kentimizi tanıtımındaki etkilerinin hangi boyutta olduğunu da daha net olarak görebiliriz.Amatör spor müsabakalarında Futbol’da olduğu gibi tribünlerde olumsuz görüntüleri de göremezsiniz.Müsabakalarda yenen de yenilen de ayni yerde yemek yer idarecileri birbiri ile dertleşir. Edirne’miz ne yazık ki, bu imkânı çok iyi değerlendiremiyor. Başarılı amatör sporcularının bulunmasına karşın. Maddi imkansızlıklar nedeniyle bu başarı il sınırlarımız dışına ulaşmada zorlanıyoruz. Bölgede başarı kazınmış bir ekibin bölgeler arası müsabakalara katılması için köşe bucak maddi kaynak arıyor.

Sporculara kıt kanaat yiyecek imkânı sağlanabiliyorsa öyle takımdan nasıl başarı kazanabilsin. Kitle örgütlerimizin gereksiz yerlerde harcadıkları paraların bir bölümü amatör sporcularımız için harcasak olmaz mı? Diğer yandan Büyük marketlerimiz fabrikalarımızın amatör sporculara yapacağı maddi destekleri olamaz mı? Başka illerde bu ve benzeri kurumların böle sporcularına katkıları olduğu biliniyor. Bölgemiz için bu katkı neden esirgeniyor? Sizler için ticari imkân sağlayan bir ilin sporuna katkı yapılması gerekmez mi? İlin sporla tanıtımı kentin gelişmesine katkı yapacağı dikkate alındığında bundan kuruluşlarımızın da yararlanabileceği neden göz ardı ediliyor.

Geniş sporcu potansiyeli olan Edirne deki bu imkânları en iyi şekilde değerlendirmek zorundayız. Sporcularımızın başka illerde bölgemizi tanıtmaları ayni zamanda turizmin gelişmesine de olumlu katkı yapacağını unutmamalıyız.

Okullarda, okul ve ailelerin maddi imkânları çok kısıtlı.

Eğitim kurumlarımızdaki başarılı sporcular için Edirne’deki STK’ların ve imkanları olan oda ve işyerleri sahiplerinin karınca kararınca

maddi destek sağlamaları, bu sporcularımızın başarılarının artmasına bölgemizin sesini başka illerde duyurmalarını destek vermeleri gerekir.

Maddi imkânı olan odalarımızın amatör spora gereken desteği yapmadığı ortada.

Bu kurumlarımızın programlarına bölge amatör spora desteği de almaları ayni zamanda bölgenin gelişimine turizmine katkı anlamına geldiğini unutmamaları gerekir” Kıt imkânlarda varlığını sürdüren amatör bir spor dalı yöneticisinin kasa zamanda bana ilettiği sorunlar özetle böyle. Doğru söze ne demeli.

Biz mahalli basın olarak da amatör sporun başarılarını yeterince kamuoyuna duyurduğumuzu bu gençleri onere ettiğimizi moral aşıladığımızı sanmıyorum.

Bunda bizim hatamız olduğu kadar ilgili kurumların bu başarıların basına iletmemelerinin de etkili olduğu kanısındayım. Bir amatör kuruluşumuzun ve okullardaki başarının anında mahalli basın organlarına duyurulması gerekir. Bizler kısıtlı kadrolarımızla bu haberleri izleme imkanımız olmuyor.

Yöneticiler gerekirse başarılı sporcu aileleri sporcuların kazandıkları başarıları bize iletirlerse seve seve bunları kamuoyuna duyuracağımızı belirtmek isterim.Havasından başka getirisi olmayan sporlardan çok bireysel ve amatör dalda kazanılan başarılar sporda bölgemiz açısından daha yararlı olacak başarıdır.

 109 total views,  2 views today

Next Post

Soydan’dan, Edirne Haber Gazetesine kutlama

Balkan Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Soydan, Edirne Haber Gazetesi’nin 22. Kuruluş yıldönümünü kutladı. Balkan Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Soydan, Edirne Haber Gazetesi’nin 22. Kuruluş yıldönümünü kutladı. Ali Soydan, Gazetenin Sahibi AybaturYurk’a gönderdiği mesajda, şunları kaydetti: “SayınAybaturYurk, Yayın hayatına başladığı 22 Ocak 1992 tarihinden bugüne, yerel basınımızın güzide hizmeti […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp