Yöresel sorunlar dikate alınmalı

admin

fikri_yalin_kose7 Haziran’da yapılacak 25. Dönem Milletvekili seçimi maratonunda  ipi göğüsleme isteyen CHP’li  17 Milletvekili aday adayı Edirne’yi köşe bucak dolaşarak  bir yandan ülkenin politik durumunu gündeme taşıyor diğer yandan  milletvekili olmaları halinde yapacakları hizmetleri anlatıyor. Milletvekili aday adayları bu arada halkın biriken ve bugüne kadar el atılmayan sorunlarını dinliyor.

Bu arada MHP’de iki milletvekili aday adayı ile mahalli seçimlerde aldıkları oyları milletvekili seçimleri ile başarmayı hatta daha da arttırmayı düşünüyor. Diyebiliriz ki bugün meydanlarda iki muhalefet partisi ile İktidar partisi dışında partiler var.

TABAN SÖZ SAHİBİ OLMALI

Halkın desteği olmadan siyasi partilerin tepesinde olan yöneticilerin tek söz sahibi olduğu parlamenter sistem konusunda sıkıntılar özellikle böyle seçim dönemlerinde su yüzüne çıkıyor. İktidar parti mensupları da bu yönde sıkıntılı. “ bizi kararımız dikkate alınmayacaksa o zaman parti tabanını temsil edenleri temayül yoklaması ile bir araya getirip aday adaylarının oylatmanın ne anlamı var. Bir yanda ben halkın temsilcisiyim diye övüneceksin, diğer yanda halkın kararını dikkate almayacaksın. Bunu doğru bulmuyoruz. Bazı partiler tabanın sesini yansıtmak için milletvekili aday adayları arasında ön seçim yapıyor ona göre  partililer tarafından milletvekili sıralaması yapılıyor, bizler ise Genel Merkezimizin onayını bekliyoruz, bu bizi rahatsız ediyor. Yarın halkın karşısına çıktığımızda bizlere vatandaşlar sen kimi temsil ediyorsun sizin adaylığınızı kim onayladı bana soruldu mu deseler biz ne yapacağız” şeklinde tepkilerini dile getiriyorlar.

MERALARA DİKKAT.!

Edirne köylerinde meralar gittikçe azalıyor. Bir yandan kiraya veriliyor bazıları ise maden firmalarına kömür çıkarmak için satılıyor. Madenlerin değerlendirilmesine kimsenin bir diyeceği olamaz. Yalnız maden çıkarıyorum diye köyün sınırına kadar gelip toprağı alt üst edip daha sonra öyle bırakıp giden firmalara ne demeli. Böyle hallerde köylülerin hayvanlarını köyün dışına çıkarma imkânı olmuyor. Savaş alanına dönen meralarda gezen hayvanlar maden çukurlarına düşerek ölüyor çoğu sakat kalıyor.  Yasa gereği maden firmaları maden çıkarmak amacıyla kazdıkları toprağı yine aynı durumda hatta buralarda ağaç varsa fidan dikerek terk etmeleri gerekir. Bu yasayı dikkate almayan kazılan topraklar için devlete çok az para ödeyerek sorumluluktan kurtuluyorlar. Devletimiz de köstebek öbeği gibi kazılan toprağı düzenleme gereği duymuyor.  Bunun böyle olduğunu maden bölgesi köylerine gidip görebilirler.

Özellikle kentin önemli linyit havzası olan Uzunköprü ilçesi Çavuşlu, Harmanlı, Süleymaniye ve çevresindeki merası bugün madencilerin maden çıkarıp öylece terk ettiği çukurlarla dolu. Bakıyoruz şimdi Çavuşlu köyü maden sahasını alan bir firma  köyün yakınındaki yerden açık işletme ile kömür çıkarmak istiyor. Böylece köylülerin köyden dışarı çıkmasını tamamen yok etmek istiyor. Bu yönde köylülerin “ meramız tamamen bitecek, hayvanlarımızın otlayacağı, halkın yararlanacağı yer kalmayacak” diye tepki göstermesi üzerine köylülere” sizin köye su getiren su boruları çok eski  bu hattınızı yenileyeceğiz, köy yollarınızı yapacağız” diye vaatte bulunmuş. Devletin yapması gereken hizmetleri neden bir maden firması üstlensin. Köylüler bu işin altında başka işler var diye endişeli “ meralarımız yok olmasın, bir tarafta hayvancılığı geliştirmek istiyorlar, diğer yandan  hayvanlarımızın yararlanacağı meralarımızı talan ediyorlar, biz o konuyu yetkililere ileteceğiz meralarımızın  madencilerin menfaatini düşünüp yok olmasını istemiyoruz” diye tepkilerini yansıtıyorlar.

Siyasiler bu bölgelere gittiklerinde köylülerin meralar konusunda yakınmalarını da dinlemeli onların sorunlarına çözüm yolları önermeli. Köylüler bir dizi sorunun yanında bir de mera kurtarma derdine düştüler. Ne yapacağını şaşırmışlar bu vaatlere kanan bazı köylüler devlet bize yardımda bulunmuyor, hiç olmazsa maden şirketinin bu yardımından yararlanalım diye tuzağa düşürülmek isteniyor. Köy muhtarları bu konuda endişeli devletten ve bu yörelere giden siyasi partilerden özellikle de köylerden sorumlu olan İl Genel Meclisi üyelerinden yardım bekliyor. Bu sorunun çözümünde kendilerine yardım edilmesini istiyor.

 152 total views,  5 views today

Next Post

Çakır "partimde birlik beraberliği sağlamak için yola çıktım"

Eski CHP Edirne Milletvekili Rasim Çakır milletvekilliği aday adaylığı  konusunda  yaptığı açıklamada, şunları kaydetti; “Bilindiği gibi siyaset dönemlerinde nadas dönemleri vardır. Bakınız Rahmetli Bülent Ecevit’ten tutunuz Demirel’e kadar, kısaca ülkede başarılı siyaset adamlarının belli dönemlerinde “ Nadas Dönemi” vardır. Ben de iki dönem CHP Milletvekili olarak çok başarılara imza attım. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp