Yorulmaz; “Ayçiçeğinde İthalat Baskısı Var”

admin

Ziraat Odasında bir basın toplantısı düzenleyen Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, bu yıl açıklanan Ayçiçeği avans fiyatları konusunda görüşlerini açıkladı. Açıklanan fiyatların çiftçileri mağdur ettiğini belirten Yorulmaz, bunun hükümetin ithalat politikasından kaynaklandığını belirtti.

Yorulmaz konuşmasını şöyle sürdürdü; “ Ayçiçeği alımı bildiğiniz gibi bir ay önce başladı. Fakat T.Birlik Ayçiçeği avans fiyatını açıklamamıştı.Üç gün önce T.Birlik tarafından avans fiyatları açıklandı.

Bu fiyatlar bizleri üzdü, sebebine gelince geçen yıl bir lira 40 kuruş olan avans fiyatı bu yıl bir lira 17 kuruş olarak açıklandı. Bunu hiçbir çiftçimiz kabul etmedi. Bu nedenle sıkıntımız büyük.

KONU BAŞBAKANA İLETİLMEK İSTENDİ, OLMADI

Zira girdi fiyatları geçen yıla göre, en azından %10 arttı. Daha önce yaptığımız toplantıda ayçiçeği fiyatları ile tepkimizi dile getirmiştik. TZOB de bu sıkıntıyı giderebilmek için bugünü bekledi.

Ziraat Odaları Başkanı Şemsi Bayraktar, T.Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen, Konya Şeker Fabrikaları Yönetim Kurulu Başkanı ortak bir toplantı yapıp bu konuyu Başbakan’ımıza aktarıp ithalatı engelleme desteği isteyeceklerdi, Bu sonuçlanmadı.

Böylece ithalat baskısından Türk Çiftçisi kurtulamadı. T.Birlik de bu beklentiden sonuç alamayınca bu hafta T.Birlik avans fiyatını açıklamak zorunda kaldı. Bu bizleri üzdü. Bir önceki yıl bir lira 40 kuruş olan avans fiyatının bu yıl bir lira 17 kuruş olması bizleri zor durumda bıraktı.

DSC_0834

AK PARTİ YÖNETİMİ KONUYA SAHİP ÇIKMADI

Bunun açıklamasını T.Birlik Yönetim Kurulumuz yapacaktır. Ayçiçeği üreticimiz bundan rahatsız olmuştur. Ben burada AK Parti İl Başkanına merkez İlçe Başkanı’na buradan sesleniyorum.

Tekirdağ AK Parti İl Başkanı ayçiçeği konusunda çaba harcardı. Kendilerine teşekkür ediyorum. Benim İktidar partisi il ve merkez ilçe başkanım bu konu ile ilgilendiğini duymadım. Bu konuda sınıfta kaldılar. Önümüzde yerel seçimler var. Bu partililer benim üreticilerimden oy isteyecekler. Bu koşullarda köylere nasıl çıkacaklar ben de merak ediyorum.

Bugünkü sıkıntı ithalat baskısından kaynaklanıyor. Bu nedenle ayçiçeği avans fiyatları açıklandı.

İthalatı engellemek de iktidarın elinde. Bugüne kadar beklendi yapılmadı. Bu konuda açıklamaları da T.Birlik Yönetim Kurulu Başkanımız yapacaktır” dedi

 178 total views,  2 views today

Next Post

TERZİ; “SERTİFİKALI TOHUM ÜRETİCİLERİN YARARINA”

  Her Cuma Günü RADYO- SU’ da canlı olarak yayımlanan:”HER ŞEY TOHUML BAŞLAR” adlı programın konuğu olan Terzi tarım Yetkilisi Dr. Turgut Terzi sertifikalı tohum konusunun yararlarını dile getirdi. Edirne Ajans Haber Müdürü Fikri Yalın’ın yönettiği programda   konu hakkında bilgi veren Terzi, sertifikalı tohumun yararlarının üreticiler tarafından yeterince anlaşılmadığını bu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp