Yorulmaz “Bu Politika İle Çeltikte Dışa Bağımlı Oluruz”

admin

Çeltik alımı konusunda açıklama yapan Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, (Birleşmiş Milletler gıda ve tarım örgütü),FAO’nun SOS vermesine rağmen. Dünya’da buğday mısır çeltik  üretiminin yeterli olmadığını bu konuda önlem alınmasın gerektiğini belirten Yorulmaz”  Bunu dünyanın en yetkili kurumu söylüyor. Buna rağmen ülkemizde çeltikte büyük bir spekülasyon olduğuna inanıyorum.Çeltik alım şartları çok ağırlaştı. Toprak Mahsulleri ofisinin 50 randıman altında çeltik almaması bizi güç durumda bıraktı. Rutubet oranı 15 olması büyük sorun, bu çeltik üreticileri için problem yaratıyor. Örneğin ben 80 kuruşa çeltik sattım. Piyasada 70 kuruşa buğday 80 kuruşa çeltik satılıyor. Bu işin içinden çıkmak çok güç. Devlet 2005 yılında izlenen  yanlış politikaya  son vermiş,böylece ülkede mısır açığı kapatılmıştı. Türkiye İthalata bağlılıktan kurtulmuştu. Kendi üretimini karşılar  hale gelmişti.Ne yazık ki 2005 yılındaki fiyat politikasında uzaklaşıldı. Şu anda ülke  tekrar mısır ithal ediyor. Çeltikteki bu fiyat politikaları da  üreticileri çeltik ekiminden uzaklaştıracak ve ülke dışa bağımlı hale gelecek. Türkiye şu anda çeltik ihtiyacının %85’ini yerli üretimle karşılıyor.

Böyle devam ederse  Üreticiler çeltikten soğuyacak, İthalata bağımlı hale gelecek.İthalatın artmasıyla kimse pirinci ucuza yiyeceğim diye düşünmesin dış ülkeler Türkiye’nin durumunu  dikkate alarak ürünlerini  pahalı satacaktır. Böylece bu ülkeler zengin olacaktır.Bu politikalarla sürdürülebilir tarım yapma imkanımız daralıyor.

Girdi fiyatları çok yükseldi. Elektrikte aylık ödeme getirildi. Bu en çok çeltik üreticisini üzmektedir. Elektrik kilovat ücreti de arttı. Ova köylerimizin bazılarında “derin kuyu” sulaması var. Bu tür sulamada sarfiyat çok yüksek olduğu için çıkan maliyet dekara 280 liraya yükseldi, diğer köylerde de ona yakın maliyete ulaşıyor.

ÇELTİK EKİM ALANLARI AZALACAK

400 kilo çeltik sadece sulamaya gitmiş oluyor. Bu çeltikçinin 500-600 kilo ürün aldığını düşünelim, tamamen zarara gidiyor.

TMO alım koşulları bu yıl çok zorlaştı. Benim çeltiğin 48 randıman geldi,Ofis almadı. Ben zahireciye vermek zorunda kaldım.Ofis belli baremin altında ürün almıyor. Bizim rutubet ölçüm aleti dökmeli Ofisinki ise sıkma sistemli.Ofis malın, biz ise mamulün rutubetini ölçüyoruz. Bunda kalibrasyon farklılığı çıkıyor. Biz ofisin rutubet oranına düşürene kadar üründe çok kırık oluyor.Bu sırada  randıman düşüyor. Rutubeti tuttursak randımanı tutturamıyoruz. Bunun ürün alımı için düzenlenen bir politika aldığı kanısındayım. Bölgemizde 5 ay yağmur yağmadı, bu da üretimin düşmesine neden oldu.  Dilerim siyasilerin aklı başına gelir, yoksa ithalata bağımlı bir ülke haline geleceğiz.İthalatla ucuz mal almamız mümkün değil ayrıca damak tadımız da yok olacak.Dünyanın en kaliteli pirinci bizde yetişiyor. Verim açısından da ikinci ülkeyiz. Kalitenin geliştirilmesinde Tarımsal Araştırmanın büyük etkisi var onlara minnettarız. Yalnız bu alım politikası devam ederse bu yıl 57 bin dönüm olan çeltik ekim alanı gelecek yıl 30 bin dönüme inecektir” dedi

 297 total views,  5 views today

Next Post

Kır “Terörden En Çok İşçilerimiz Üzüntü Duyuyor”

Türk İş’e bağlı Teksif Sendikası  Genel Başkan Yardımcısı Metin Kır, ülkede huzur ortamının devamını en çok çalışan kesimin işçilerin arzuladığını  belirterek” Siirt ili Pervari ilçesinde meydana gelen helikopter kazasında 17 askerin şehit olması  ülkede büyük üzüntü yarattığını  belirterek” Vatan savunması için giden gençlerimizin birbiri ardına   şehit haberlerinin gelmesi , ülkenin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp