Yorulmaz, “bu yıl TMO doğrudan alım yapacak”

admin

Toprak Mahsullerinin ürün alımı ve uygulanacak yöntem ve Meriç ve İpsala köylerinde meydana gelen dolu felaketi ile ilgili olarak açıklama yapan Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)nun bu yıl direkt alım yapacağını belirterek; “  ekmeklik buğday fiyatları 862- kuruş olarak açıklandı. Ofis Borsa devreye girmeden direkt olarak alım yapıyor. Tayakadın köyünde ürün alımı yapılacak orada 60 bin ton kapasiteli Grant Türko adındaki depo kiralandı. Bu depo Yunanlı birinin deposuydu, aynı zamanda bunun Türk ortakları da vardı.

CENGİZ YORULMAZ

 

 

 

 

 

 

Bu yıl Ticaret Borsası yanındaki depolara alım yapılmayacak bu doğru mudur? Bizim için oldukça zor olacak yol olarak biraz kötü ulaşım zor olacak.

Malın güvenliği açısından ise güzel bir uygulama. Bu depolar modern, havalandırması mevcut depolaması kolay. Depolamayı burada yapması TMO olarak haklı görülebilir. Fakat biz çiftçiler olarak ulaşım sorunumuz var. Bizler bu zorluklara katlanmak zorundayız. Başka bir çaremiz yok. 60 bin tonluk kapasite hatırı sayılır büyüklükte bir depo. Bu TMO’nun 60 bin ton ürün alacağını gösteriyor” dedi.

FİYATLAR BEKLEDİĞİMİZ GİBİ OLMADI

Bu yıl verimin bazı yerlerde dönüm başına 600 kilo olduğu gibi bazı yerlerde iki yüz kiloya düştüğünü belirtti.

Bölgede ekmeklik buğday olarak 900 kuruş beklediklerini 862 kuruş fiyat verildiğini belirten Yorulmaz; “ aramızda otuz kuruşa yakın fark var. Bu konuda söylenecek fazla bir şey yok. Devletimiz düşünüp taşınıp öyle hesap yapmıştır” dedi.

DOLU ÇİFTÇİLER İÇİN FELAKAT

Meriç ilçesi köylerinde meydana gelen dolu olayı konusunda açıklama yapan Yorulmaz, Bu çiftçilerimiz açısından çok zor bir durum. Sigortası bulunan arkadaşlarımız bundan faydalanacaklar fakat sigortasız olanlar bu dolu felaketinden zarar görecekler. Dolu nereye düşerse çiftçilerimiz için felaket oluyor. Diğer taraftan

Çiftçilerin malları için güvence kurumu olması gereken TAR-SİM’i Ziraat Odaları Genel kurulunda gündeme getirdik.  Felaket anında ürün zararlarının objektif olarak hesaplamadığını Bakanımıza aktardık. Tarım Bakanı bu yönde yeniden yapılandırma olacağını söyledi.  Bu yasa ile belirleniyor şimdilik yapacağımız bir şey yok.”Dedi.

 

 

 132 total views,  2 views today

Next Post

İNAĞ VEKİLLERE BAŞARILAR DİLEDİ

Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ 07 Haziran 2015 Pazar günü gerçekleştirilen 25.Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde seçilerek dün yemin edip görevlerine başlayan 25.Dönem Edirne Milletvekillerine başarılar diledi.               Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ “07 Haziran 2015 Pazar günü gerçekleştirilen Milletvekilliği Genel […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp