YORULMAZ “ Çiftçi Durduğu Zaman Dünyada Hayat Durur”

admin

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle Edirne Ziraat Odası ve diğer tarım kuruluşları birlikte Atatürk anıtına çelenk sunup saygı duruşunda bulundular.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle Atatürk anıtı önünde bir araya gelen çiftçiler ve çiftçi kuruluşları adına Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz tarafından anıta çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve istiklal marşının seslendirilmesini ardından Ziraat Odasına gecen çiftçilere burada ikramda bulunuldu.

Oda Başkanı Cengiz Yorulmaz burada yaptığı açıklamada,  “Üretim olmazsa hayat yaşanmaz. Bu anlamda tarımın önemi her geçen yıl daha fazla anlaşılmaktadır. Çünkü dünyanın en ufak bir bölgesindeki kuraklık ve sel felaketi hemen etkisini göstermekte ve fiyatların yükselmesine neden olmaktadır.” diye konuştu.

 

ÇİFTÇİSİZ DÜNYA DÜŞÜNÜLEMEZ

Dünyanın nüfusu yüzde 1 oranında büyümesine rağmen üretimin artmadığına dikkat çeken Ziraat Odası Başkanı, “Bu nedenle dünyada tarımın önemi her geçen gün artmaktadır. Bizim bir takım sıkıntılarımız var. Girdi fiyatları artmaktadır. İnsanların üretimlerini kısıtlamaktadır. Çiftçi sıkıntıda. Sebebi girdiği fiyatlarının yükselmesi, mazot ve gübre fiyatlarının artmasıyla çiftçi layıkıyla tarlasına ve ürününe bakamamaktadır. Dolayısıyla hem ülke hem de kendi ekonomisine katkı yapamamaktadır. Bunların önlenmesi için alınacak tedbirler var. Balıkçıya, TIR’cıya, gemiciye nasıl ucuz mazot veriliyorsa bizlere ucuz mazotun verilmesi gerekir. Gübredeki KDV oranından yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmesini istiyoruz. Böyle tedbirler alınırsa çiftçi bir nebze olsun rahatlar ve sıkıntıları azalır.

Dünyada fabrika durursa kimseye bir şey olmaz. Ama çiftçi durursa hayat durur. Yaşam durur. Bunun için geleceğin en popüler sektörü tarım olacağına herkesin inanması ve desteklemesi gerekir

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü her yıl kutlanmakta. Bu yılda geniş katılımlarla kutladık. Tarımın önemi her geçen yıl artmakta ve hissedilmekte. Dünyada en ufak bir kuraklık veya sel felaketi Dünyayı tetiklemekte ve fiyatlar yükselmekte. Bu anlamda tarıma yapılacak olan desteklerin tekrar gözden geçirilmeye ve ucuz gübre, ucuz mazotun biran önce çiftçimize sunulması ve düşünülmesi gerekmektedir. Bununla ilgili sulu tarıma mevcut tonajların yapılıp mevcut sulu tarıma geçilmesi için gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz “dedi.

TARIM KESİMİ SESİNİ YÜKSELTMELİ

TB Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen ise konuşmasında,” Dünya çiftçiler günü bildiğiniz gibi dünya’da 1985 yılından beri kutlanıyor. Ama maalesef Türkiye’de yüzde 23-24 olan alım nüfusu bugüne kadar bir araya gelemedi.

Yani çiftçinin bir araya gelememesinden dolayı sıkıntılar devam ediyor. Türkiye’de net bir tarım politikası oluşmadığını biliyoruz. Bu süreç böyle devam ettiği sürece de sıkıntılar devam edecek. Şimdi çiftçilerin şikayet ettiği girdi fiyatlarının yüksek olması, girdi fiyatlarının yüksek olması çok doğal bu kadar parçalanmış bir yapı içinde girdi fiyatlarının düşürülmesi mümkün değil, devlet bu yönde herhangi bir şey yapamıyor.

Ortak hattı oluşturup çiftçinin bir araya gelerek bu maliyetleri birleşerek büyük işletmeler kurarak birde ikincisi Trakya’da, Trakya alanının tarım alanlarının yüzde 85’inin sulanabilme imkanı varken ancak yüzde 15’i sulanabiliyor. Bu nedenle devletin burada tarım alanlarını sulamaya açması gerekiyor. Bunları eğer toparlarsak, birde çiftçi biraraya gelip temsilcilerini Ankara’ya gönderebilirse bu işler çoğunlukla çözülmüş olur. Aksi halde bizim işlerimizi Ankara’da bürokratlar takip eder. Bu sıkıntıların hepsini bir yere topladığımızda çiftçinin kendi kendine sahip çıkması gerektiğini ve bu konuda da toplanıp ortak hat oluşturarak bu yolda adımlar atılması gerekiyor. Hep havaya bakıyoruz biz, çatı yok üzerimizde. Çatının olmadığı bir yerde üretim yapmak zor. Ben Dünya Çiftçiler Gününü kutluyorum “dedi.DSC_5205

 90 total views,  2 views today

Next Post

Mimar Sinan Vakfı Kutlu Doğum Coşkusunu Balkanlara Taşıdı

Edirne Mimar Sinan Vakfı kutlu doğum coşkusunu Balkanlara taşıdı. Edirne Mimar Sinan Vakfı’nın katkılarıyla Bulgaristan’ın Şumnu ve Makedonya’nın Gostivar şehirlerinde düzenlenen kutlu doğum programları binlerce Rumelili Peygamber sevdalısının katılımıyla gerçekleştirildi. Katılımcılara hitap eden Vakfın kurucusu Hasan Gümüş yaptığı konuşmalarda asırlar sonra ve binlerce kilometre uzakta Peygamber Efendimizi, Rumelili kardeşleriyle birlikte […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp