Yorulmaz “genç yönetimimizle çiftçilere hizmet sonucağız”

admin

Edirne Ziraat Odasının 8 Şubatta genel kurulunu yaparak yeni yönetimini belirlendiğini seçim sonrasında  arkadaşları arasında görev dağılımı yapıldığını belirten Yorulmaz; Meclise  seçilen  arkadaşlarımızın  arasından oluşan yönetim kurulu  şöyle: Cengiz Yorulmaz, Mesut Çakır Hüseyin Arabacı, Olcay Tosun Alper Özeren. Salim Çakman Metin Özkan’dan oluştu meclis Başkanı Erdal Akgün Başkan Yardımcı Behzat Koç seçildi.

Cengiz yorulmaz

 

 

 

 

 

 

 

 

Böyle bir yönetim oluşumu ile yeni arkadaşlarımızla heyecanla yeni dönemde görevimizi sürdüreceğiz. Aramazda epey arkadaşımız değişti genç ve dinamik bir yönetim kurulumuz oldu. Bu kadro ile Edirneli çiftçilerimize daha iyi hizmet vereceğiz,sorunlarını çözmek için daha çok çaba göstereceğiz. Genç arkadaşlarımız  böylece işe iyice motive olacaklar.

Bilindiği gibi, bir süre önce Edirne  büyük bir su felaketi yaşadı. Bu Cumhuriyet tarihimizde yaşadığımız en büyük felaketlerinden birisiydi.

Sel suları bölgemizde çok büyük zarara neden oldu. Seddeler patlaması sonucunda tarlalar kumla kaplandı. Çevresinde ne yol ne de iz bıraktı.  Bu felaketin ardından Özel İdare’ye 5 bin liralık bir yardım yapıldı. Bu yardım sadece zarar gören mekanlara değil, çiftçilerimize de yapılması gerekir.       Tarlalardan kumların temizlenmesi lazım. Çiftçilerimiz kendi imkanları ile bunu yapması mümkün değil. Bazı yerlerde bir iki metrelik kum öbekleri oluştu. Kum altında kalan araziler ülkenin en verimli ova arazileridir. Kumlar tarlalardan temizlenmemesi durumunda bu topraklar çölleşecek. Biriken kumlar rüzgarla çevre tarlalara da dağılacak.Bu sorunun acil olarak çözümlenmesi gerekir. Zaman kısaldı bir süre sonra çiftçilerimiz tarlaya çıkacak. Yazlık ekimler başlayacak.

KUMLARIN ÇEKİLMESİ DEVLET DESTEĞİ İLE OLACAK

Nehirlerin çevresindeki setlerde patlakların bir an önce onarılması gerekir. Biriken kumların kaldırılması için DSİ’den çiftçiler olarak yardım bekliyoruz. Bu yapılmadığı takdirde hukuki yollara başvuracağız. Buna başvurmadan devletimizin bu görevi yerine getirmesi gerekiyor. Bu konu İl Koordinasyon Kurulu’nda görüşüldüğünde Valimiz Dursun Ali Şahin kumların temizlenmesi konusunda söz verdi toplantı çıkışında   DSİ Müdür’ümüz farklı görüş ileri sürdü. Yalnız bu işin çözecek DSİ’dir. Tarlalardan henüz su çekilmediği için ekili alan tespiti yapılmadı. Daha sonraları yapılacak. Henüz su tehlikesi bitmiş değil. Bulgaristan’da karların erimesi sonucunda tehlike yaratabilir. Onun için bir an önce setlerdeki patlakların onarılması gerekir. Nehir çevresinde 30’un üzerinde patlak bulunuyor. Üreticilerimizin daha fazla bekleme imkânı yok. Devletimizin bu konuya el atması gerekir.

TAR-SİM’DEN MEMNUN DEĞİLİZ

Afet yasası değişti. buna göre malın %40’ının zarar görmesi durumunda zararlar karşılanıyor. Su altında kalan yerlerde sigortalı ürün olduğunu sanmıyorum. Oralarda ekili ekinler gitti bu arada biçilemeyen mısırlar var, yonca tarlaları bozuldu. Bunlar suların çekilmesinden sonra  tespit edilecek. Bu arada TAR-SİM’in uygulamasından çiftçimiz huzursuz. Bu kurum uygulamada yanlışlık yapıyor.Biz bu konudaki şikayetlerimizi bölge toplantısında dile getirdik. Tüm çiftçilerimiz söz aldı. Sigorta kurum yetkilileri zararın boyutu konusunda halka güven vermiyor. Bir eksper ayçiçeği zararında kopan ayçiçeği kafasının yanından tekrar kafa çıkaracağını böylece daha çok ürün alınacağı şeklinde ilginç öneri getirmişti. Biz bu sorunumuzu üst birliğimize de ilettik. TAR-SİM bu tavrında ısrar ederse çiftçiler sigortadan uzaklaşacaklar” dedi.

 

 

 

 220 total views,  2 views today

Next Post

Eğitim İş ülke sorunlarını gündeme taşıdı

Eğitim İş Edirne şubesince HLLY otelde düzenlenen kahvaltılı toplantıya  Birleşik Kamu İş Konfederasyonu MYK Üyesi  Engin Çoğal, Eğitim İş sendikası  MYK Üyesi Nazım Kırcı, tüm yerel Sen Genel Başkanı Doğan Koç, Tüm Yerel Sen MYK Üyesi Arap Mucur, Eğitim Enerji İş Sendikası  MYK Üyesi  Çetin Bayraktar, ADD üyeleri, Edirne velileri […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp