Yorulmaz, “tarım arazileri kum ve su ile kaplı”

admin

Edirne’de son yaşanılan  su taşkınları5 hakkında açıklama yapan  Ziraat Odası Başkanı  Cengiz Yorulmaz Su taşkınlarının Edirne’de  bir milyon dönümü aşkın araziye  etkilediğini belirterek  şunları kaydetti; “ Nehir taşkınları henüz son bulmada  mayıs ayına kadar devam edeceği endişesini taşıyoruz. Edirne çevresinden geçen Tunca, Meriç ve Arda nehirlerinin debileri  bir azalıyor bir  bakıyorsunuz artıyo”dedi.

Cengiz Yorulmaz

 

 

 

 

 

 

 

Cengiz Yorulmaz

Yorulmaz açıklamasında  daha sonra şunları kaydetti; “Bizim tespitlerimize göre  nehirlerimizin il sınırına girdiği yerden  Saroz körfezinden Denize döküldüğü  yere  kadar nehir çevresinde  bir milyon dönüm toprağımız sular altında . seddelerin de patlaması sonucunda Edirne’mizin en verimli ova toprağı olan arazilerimiz kumlarla kaplandı. Son yaşanan taşkın olayı  cumhuriyet tarihimiz boyunca  yaşanılan taşkınların en büyüklerinden biri.

TAŞKIN TEHLİKESİ GEÇMİŞ DEĞİL

Şu anda bölgemizde  yine taşkın riski bulunmaktadır . Tehlike henüz geçmiş değildir,nehirlerin taşma  tehlikesi mayıs ayına kadar sürecektir. Nehirlerin debileri hiç  belli olmuyor bazen azalıyor bazen ise artış gösteriyor. Bunda Bulgaristan’daki  yağışlar belirleyici oluyor. Şu anda Bulgaristan’daki barajların suyu en üst düzeyde. Barajların dolu olması nehir suyunun savaklardan akması anlamına geliyor.

Bu tür felaketi yaşamak  artık Edirne’nin kaderi olmaktan çıkmalı .. Nehirlerdeki bu taşkınları önlemek için Ülkemiz  Yunanistan ve Bulgaristan ile  ortak hareket ederek bu felakete karşı  kalıcı çözüm bulunması gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 191 total views,  2 views today

Next Post

Bekleviç Ak Parti’den Edirne Milletvekili aday adayı

                        Bilgi Üniversitesi Mütevelli  Heyeti görevinden  istifa eden Tuna Bekleviç  Edirne’den milletvekili aday adaylığını  bugünAK Parti İl merkezinde düzenleyeceği basın toplantısı ile  kamuoyuna duyuracak. .  2011 yılında yapılan Milletvekili seçimlerinde Edirne’den  Milletvekili sıralamasında Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun  ardından  ikinci […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp