Yorulmaz, “TMO çeltik alımında devreye girmeli”

admin

Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Yorulmaz düzenlediği basın toplantısında Çeltik alım fiyatları konusunda açıklama yaptı. Edirne’nin ülkede üretilen çeltiğin %55’ini ürettiğini belirterek, “Bölgemizde ve ilçelerimizde çeltik hasadı 15 günden bu yana devam ediyor. Hasadın yarısı gerçekleşmesine rağmen şu anda Toprak Mahsulleri Ofisi alım konusunda bir açıklama yapmadı, çeltik üreticilerimiz mağdur durumda. Üreticilerimizin bu mağduriyetini kamuoyuna duyurmak ise bizlere düştü. Edirne’miz Türkiye’de çeltik üretiminin %55’ini üreten bir il.Nasıl ayçiçekte  dışa bağımlı isek, çeltikte de dışa bağımlı durumdayız. Buna rağmen Edirne’li üreticiler tüm zorluklara göğüs gerip pirinç üretiminin yarısından fazlasını sağlıyor. Böyle olmasına karşın çeltik üreticilerimiz mağdur durumda. Çeltik fiyatları çok düşük bu arada sanayiciler de ürün almak istemiyor. Bunun sonunda çeltik fiyatlarındaki bu belirsizliği gidermek üreticilerin mağduriyetini önlemek için devletimizin müdahalesi gerekiyor.

CENGİZ YORULMAZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÜRETİCİLER MAĞDUR OLMAMALI

Kısaca Toprak Mahsulleri Ofisinin alım yapması gerekiyor. Onun için TMO’nun bir an önce müdahale alım fiyatlarını açıklayıp çeltik alımı yapması gerekiyor. Üreticilerimiz geçmiş yıllarda bu acıları yaşadı. TMO aralık ayında fiyat açıklayıp çeltik almak istiyor bu da çeltik üreticilerimizi zor durumda bırakıyor. Özellikle küçük üreticiler biriken borçları nedeniyle ürünlerini ucuz da olsa satmak zorunda kalıyorlar.

Kısaca belirtmek gerekirse Toprak Mahsulleri Ofisimiz en kısa sürede müdahale alım fiyatlarını açıklayıp çiftçilerimize destek olması gerekiyor. Toprak Mahsulleri ofislerimizin depoları üzerindeki “ Toprak Mahsulleri çiftçinin kara gün dostudur” yazısını kaldırdılar. Bu görevini yapmayacağı anlamına gelmez ofisimiz asli görevini yerine getirmesi gerekiyor. AK parti milletvekili adayı bu sorunu çözmesi gerekir. Üreticilerimizin bu yakınması üzerine AKP milletvekili adayı şikâyetçi olanlar bana gelsinler demiş. Böyle durumlarda milletvekili adaylarımız üreticilerin ayağına gitmesi gerekir. Üreticilerimiz ürünleri satışındaki sıkıntıların çözümünde milletvekili adaylarımız destek olmalı. Bu yıl çeltikte 120-+130 bin dönüm kadar ekim fazlası var. Çelik üretimine üreticilerimiz ilgi gösteriyor. Böyle dışa bağımlı bir üründe üreticilerimiz fedakarlık gösterip çeltik ekimine ilgi göstermesi aslında sevindirici bir durum. Yalnız insanlarımız küstürüldüğünde para kazanma imkânı bulamadığında çeltik ekim alanları azalır. Buna meydan vermemek için bu konuları çözmek kimin görevi ise onu yerine getirmeli. Biz de Ziraat Odası olarak üreticilerimizin bu mağduriyetini kamuoyuna duyuruyoruz. Buradan hem Toprak Mahsulleri Ofisi yetkililerine hem de siyasi iktidara sesleniyorum. Bir an önce çeltik üreticilerimizin mağduriyetinin sora erdirilmesi gerektiği inancındayım” dedi.

ÇELTİK 1,80 LİRA OLMALI

Yorulmaz daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Geçen yıl çeltik alımları ile ilgiyi soruyu cevaplandıran Yorulmaz bir önceki yıl Çeltik fiyatlarının 1.lira 80 kuruş ve iki liraya kadar yükseldiğini belirterek, “ bu fiyatların belirlenmesinde hem üreticilerin hem de tüketicilerin mağdur olmaması gerekir, olayı tek yanlı düşünemeyiz. Bu yıl da 55-60 randımanlı çeltiğin, 1.80 civarında olması gerekir. Biz bu fiyatı bekliyoruz. Bu fiyat gerçekleşmezse üreticiler çeltik ekmeyecek böylece pirinçte daha çok dışa bağımlı duruma geleceğiz. Bakıyoruz plastik çeltik üretiliyor. Böylece insan sağlığı ile oynuyorlar. Bu kadar önemli bir besin maddesini üreten Türk Çiftçisinin aslında ödüllendirilmesi gerekir. Bizim isteğimiz marketteki pirincin durumu açıkça yazılmalı ithal ise ithal yazılmalı yerli ise yerli etiketi konulmalı. Böylece üreticilerimiz hangi ürünü tercih ediyorsa onu alacak. Ne yazık ki bazı büyük firmalar yerli ürünle ithal ürünü karıştırıp pazara sürüyorlar biz buna karşıyız. Rafta yerli çeltik ile ithal çeltiğin ayrılmasını istiyoruz” dedi.

 

 

 

 112 total views,  2 views today

Next Post

Barış Koşusu’nda Keşanlı atletlerin büyük başarısı

              4 Ekim 2015 Pazar günü Çanakkale Savaşları’nın 100.Yılı nedeniyle Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda düzenlenen Barış Koşusu’na katılan ve Bülent Türker Hollanda Çanakkale ve Atatürk Müzesi adına yarışan Keşanlı 3 atlet ile Çanakkaleli 1 bayan atlet büyük bir başarıya imza attılar. Yarışmaya 10 kilometrede katılan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp