Yunan Askerlerinin tahliyesi reddedildi.

admin

Yunan Sınırında nöbet tutan ve Türkiye Sınırına yanlışlık geçen iki Yunan askerinin tutuklanmasına yapılan itiraz Birinci Sulh ceza Hakimliği tarafından reddedildi. Hakimlik 2 yunan askeri Teğmen Aggelos Mitretodi ve Astsubay Çavuş Dimitros Kouklatzis tutukluluk haline devam kararı verdi.

Pazarkule sınır kapısının karşısında bulunan Yunanistan’ın Kanstanies sınır kapısı yakınlarında iddiaya göre Türkiye Sınırına yollarını şaşırıp yanlışlıkla girdiklerini ifade eden 2 yunan askeri geçtiğimiz günlerde göz altına alınmıştı.   Olumsuz hava şartları nedeniyle sınırda devriye gezen Teğmen Aggelos Mitretodi ve Astsubay Çavuş Dimitros Kouklatzis Edirne’de sevk edildikleri mahkemede tutuklandı. İki yunan asker ifadelerinde; Sınır devriyesi sırasında, yoğun kar yağışı nedeniyle yollarını şaşırıp Sınırı geçtiklerini söyledi. Türk Askerileri tarafından gözaltına alınan 2 Yunan askerinin silahlarına ve üzerinden bulunan cep telefonu gibi dijital verilere el konuldu ve  mahkeme askerlerin üzerinden çıkan dijital verilerin incelenmesine karar verdi. İfadeleri alınan 2 yunan askeri tutuklanarak F Tipi Yüksek Güvenlikli ceza evine sevk edildi.

“Askerlerin Sağlık durumu iyi”

Askeri casusluğa teşebbüs etmek ve Askeri yasak bölgeye girmek suçlarından tutuklanan 2 yunan askerinin avukatları aracılığı ile yapılan tahliye talebi reddedildi. Yunanistan’ın Edirne konsolosu ve askerilerin aileleri Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran ile görüşerek Savran’dan görüş izni alıp, askerlerin yattığı Edirne F Tipi Kapalı ceza evine gitti.  Güvenlik amacıyla aynı koğuşta tek başına kalan askerlerin sağlık durumunun gayet iyi olduğu açıklandı. Edirne’de sabah saatlerinde Edirne Adliye Sarayına gelen Yunan Medyası da gelişmeleri yakından takip ediyor.

 

 69 total views,  2 views today

Next Post

Keşan Lalacık Göleti ve sulamasında çalışmalar aralıksız devam ediyor

DSİ Edirne’ye yaptığı yatırımlarla Edirne ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye, atıksuların arıtılarak tarıma kazandırılmasına ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Edirne ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. Ülkemizin ziraat bakımından önemli illerinden […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp