Yunan Gümrüğündeki Yavaşlık, Tır Sürücülerini Çileden Çıkardı

admin

Edirne’nin İpsala İlçesi’nde bulunan İpsala Gümrük Kapısında, Yunanistan’ın Kipi Sınır Kapısı’nda yaşanan yavaşlık nedeniyle yaklaşık 6 kilometrelik TIR kuyruğu oluşurken, TIR sürücüleri de isyan etti.
İpsala Gümrük Kapısı’nda hafta sonu yaşanan uzun TIR kuyrukları, hafta başı olan Pazartesi gününe de yansıdı. Yunanistan’daki Kipi Sınır Kapısı’nın yavaş işlem yapması nedeniyle, İpsala Gümrük Kapısı’ndan İpsala ilçesi girişine kadar yaklaşık 6 kilometrelik TIR kuyruğu yaşandı. Sağanak yağışa rağmen yurt dışına malzemelerini götürmek isteyen TIR sürücüleri ise yaklaşık 15-20 saatlik bekleyişlerinin artık sona ermesini gerekti.
İpsala Gümrüğünde sıralarının gelmesini ve yurt dışına çıkmayı bekleyen TIR sürücüleri, Yunan Gümrüğü’nün her hafta sonu aynı şekilde yavaş işlem yaptığını ve zor durumda kaldıklarını söyledi.
14-15 SAATTİR SIRADA BEKLİYORLAR
Pazar sabahı 06.00- 07.00 ve 08.00 sıralarında gelen ve akşam saat 23.00’e kadar İpsala Sınır kapısının içine dahi girmekte zorluk çektiklerini belirten bir TIR sürücüsü, Yunan Gümrüğünün işlemlerini hızlandırması gerektiğini söyledi.
GÜLTAY: YUNAN TARAFININ KEYFİNİ BEKLİYORUZ
Aç bir şekilde yağmura rağmen sıra beklediklerini bildiren 20 yıllık TIR sürücüsü Özden Gültay ise yaklaşık 13-14 saattir sıra beklediklerini, ancak kendilerini yaklaşık 10 saatlik bir sürenin daha beklediğini söyledi. Yunan gümrüğünün keyfinin yerine gelmesini beklediklerini ifade eden Gültay, “Yunan amcalarımızın keyfi yerine gelirse bizi geçirecekler. Sorun Yunan’dan kaynaklanıyor. Adamlar çalışmıyor. Zaten Yunan’daki kapı çok yetersiz. Kapıkule’deki gibi bir kapı burada da olsa herhangi bir sorun olmayacak. Türk tarafında bir sorun yok ama Yunan tarafında tek sıra ilerlemek zorunda kalıyoruz. Mazot sıkıntısı var. Bütün problemler birleşince bunun sıkıntısını da biz çekiyoruz. Yemek saatlerini beklemek zorunda kalıyoruz. Hele hafta sonları işimiz daha zor. Hep sıkıntı yaşıyoruz. Uyku mu uyuyacağız, yola mı gideceğiz. Yunan çalışmıyor, Yunan tembel.” dedi.
YOLLARDA TUVALET VE TELEFON OLMASI GEREKİYOR
Türkiye tarafında da bir takım sıkıntılarının olduğunu bildiren Özden Gültay, “Avrupa standartları diye tutturduk gidiyoruz. Her yerde sigarayı yasaklıyoruz. Ama burada birtane tuvalet dahi yok. Hastalandık, cep telefonumuz da yok. Ama yolda bir tane dahi telefon kulübesi yok. Başımıza böyle bir şey geldiğinde nasıl ulaşacağız. Allaha yalvaracağız ki bize birini göndersin. Bu Avrupa’ya açılan yolda mutlaka tuvalet ve telefon olması gerekiyor. Yollarımız berbat. İhtiyaçlarımızı göremiyoruz. 13-14 saattir burada bekleyen bir kişinin tuvaletinin geldiğini düşünün. Ne yapacak? Yol ihtiyaçlarının giderilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.
TIR sürücüleri gece boyunca sıranın ilerlemesini beklerken, yavaş yavaş ilerleyen sıra nedeniyle arkadaki TIR kuyruğunun İpsala ilçesine kadar yaklaştığı öğrenildi. TIR kuyruğunun sabahın erken saatlerine kadar aynı yerde kaldığı da ifade edildi.

 70 total views,  2 views today

Next Post

Ajman Kraliyet Sarayı’nda Edirne Tanıtıldı…

3-6 Aralık 2012 tarihlerinde Türkiye Delegasyonu Ajman ziyareti programına Edirne Belediyesi adına Belediye Başkan Yardımcısı Mimar Nihan Akdere katıldı. Ajman Veliaht Prensi H.H. Şeyh Ammar Bin Humaid El Nuaimi’nin Sekizinci Yıllık Ağ İletişimi Etkinliği’ne daveti üzerine Ajman Şehri’ne giden Akdere ve beraberindeki heyet, Ajman Kraliyet Sarayı’na kabul edildiler. Ajman Belediyesi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp