Yunanistan, Sınıra Tel Örgü Çalışmalarını Tamamladı

admin

Edirne’deki 13 kilometrelik kara sınırına 1,5 metre yükseklikteki beton zemin üzerine tel örgü çeken Yunanistan, bu önlemlerle kaçakların geçişlerini engellemeyi planlıyor.

Hakan Şahin – Edirne‘deki 13 kilometrelik kara sınırına 1,5 metre yükseklikteki beton zemin üzerine tel örgü çeken Yunanistan, bu önlemlerle kaçakların geçişlerini engellemeyi planlıyor.

Türkiye sınırındaki Karaağaç Mahallesi’nin sıfır noktasındaki Türk ve Yunan askeri kulelerinin hemen yanında yaklaşık 3 ay önce başlatılan tel örgü çekme çalışmaları sona erdi. 190 kilometrelik Türkiye-Yunanistan sınırının 13 kilometrelik kara sınırının tamamına tel örgü çekilerek kaçak geçişler engellendi.

Edirne Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yunanistan‘ın sınırı tel örgülerle kapattığını belirterek, yasa dışı göçün sadece Türkiye‘nin değil, tüm dünyanın sorunu olduğunu kaydetti.

Edirne‘deki polis ve jandarma ekiplerinin yasa dışı göçle mücadelede konusunda üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdiğini anlatan CeylanYunanistan sınırında artırılan güvenlik önlemleri ve kara sınırına çekilen tel örgü nedeniyle kaçakların sınırı geçmek için farklı yollar denediklerini ifade etti.

-“Botlarla Meriç Nehri’nden geçmeyi deniyorlar”

CeylanYunanistan‘da 7-8 bine yakın sınır polisinin görevlendirildiğini vurgulayarak, “Termal kameraları var. Gece görüş dürbünleri, tel örgüleri var. O noktada güvenliği çok sıkı tutuyorlar. Kaçaklar da nerede güvenlik önlemi az ise oradan geçmeye çalışıyor. Sınıra tel örgü çekildiğini gören kaçaklar, botlarlaMeriç Nehri’nden geçmeyi deniyorlar. Bulgaristan üzerinden geçmeyi deneyenler var. Aldığımız önlemler nedeniyle çoğu yakalanıyor. Bu konuda gerçekten polis ve jandarma ekiplerimiz özveriyle çalışıyor” şeklinde konuştu.

Bir süre önce İngiltere‘nin Göçten Sorumlu Bakanı Mark Harper’ın Edirne‘yi ziyaret ettiğini anlatanCeylan, Harper’ın Türkiye‘nin yasa dışı göçle mücadelesinden çok etkilendiğini ifade etti.

CeylanTürkiye‘nin kaçaklarla mücadele konusunda görevlerini yerine getirdiğini, her yıl Edirne‘de sınırı yasa dışı yollardan geçmek isteyen 20 binden fazla kişinin yakalandığını belitti.

-Tel örgünün arkasında FRONTEX görevlileri bekliyor

Avrupa Birliği ülkelerinin Türk-Yunan sınırından kaçakların geçiş noktalarında yaptığı mücadeleden etkin sonuç alınmaması üzerine yaklaşık 2 yıl önce Avrupa Birliği desteği ile Avrupa Dış Sınırlar Ajansı (FRONTEX) görevlileri işbaşı yapmıştı.

FRONTEX görevlilerin denetiminden etkin sonuç alınmadığını düşünen Yunanistan, bunun üzerineTürkiye ile arasındaki 13 kilometrelik kara sınırına tel örgü çekti. Tel örgüyü geçmeyi başarabilen kaçaklar, FRONTEX görevlilerince eğitimli köpeklerin de desteğiyle yakalanıyor.

 261 total views,  2 views today

Next Post

Kapıkule’de 176 Şişe Kaçak İçki Ele Geçirildi

Edirne’deki Kapıkule Gümrük Kapısı’nda Bulgaristan plakalı bir otomobilde yapılan aramada 176 şişe bandrolsüz içki ele geçirildi. Edirne İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, bir ihbar üzerine Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapan S.S.N. yönetimindeki Bulgaristan plakalı otomobili durdurdu. Otomobilde yapılan aramada, kapı ve zemin döşemelerinin altı ile otomobilin çeşitli yerlerine gizlenmiş 176 […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp