Yunanistan ve Türkiye Sınır Bölgeleri Ortak Sorunları Masaya Yatırıldı

admin

IMG_0378

 

 

 

 

 

 

 

 

ETSO Yönetim Kurulu  Başkanı Recep Zıpkınkurt yfptığı açıklamada ;” Yunanistan’ın Dedeağaç şehrinde, Dedeağaç Belediyesi ve Evros Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklığı ile gerçekleşen ve iki ülkenin sınır bölgelerinin İl ve İlçe Belediye Başkanları’nın ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerinin katıldığı konferansta, her iki bölgenin ortak kaderini oluşturan sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

IMG_0361

 

 

 

 

 

 

 

 

Konferansa Dedeağaç Belediye Başkanı Vagelis Lambakis ve Evros Ticaret Odası Başkanı Christodoulos Topsidis, Orestiada’dan Dedeağaç’a uzanan sınır bölgenin tüm ilçe Belediye Başkanları, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne İlçe Belediye Başkanları’nın yanı sıra, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Meclis Başkanı Mehmet Eren de katıldı. İlimiz Sivil Toplum Kuruluşlarından Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ da toplantıda hazır bulunan isimler arasındaydı.

IMG_0398

 

 

 

 

 

 

 

 

İki ülkenin ortak sorunlarının görüşüldüğü konferans öncesi, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Meclis Başkanı Mehmet Eren, Evros Ticaret Odası Başkanı Topsidis’i makamında ziyaret ederek iki bölgenin ticari işbirliği ve geleceği hakkında fikir alışverişinde bulundu. Dedeağaç Belediye Başkanı’nın da hazır bulunduğu ziyarette, öncelikli olarak sel taşkınları ve Pazarkule Sınır Kapısı’nın ticarete açılması konuları üzerinde görüşüldü.

Çok sayıda katılımcının yer aldığı Konferansın moderatörlüğünü, Dedeağaç Belediye Başkanı Vagelis Lambakis, Evros Ticaret Odası Başkanı Christodoulos Topsidis, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt yaptı. Her iki bölgenin en öncelikli sorunu olarak gündeme gelen madde Meriç Nehri’nde yaşanan sel felaketleri ve halka verdiği zarar oldu. Ortak akıl ve dayanışma içerisinde, gerekli makamlara konuyu ısrarla dile getirerek çözülmesi gerektiği üzerine fikir birliği sağlanan konferansta, dile getirilen bir diğer sorun da Sivrisinek ile Mücadele oldu. ETSO Başkanı yaptığı konuşmada Evros ve Edirne Odaları arasındaki işbirliğinden bahsederek, daha çok iki bölgenin karşılıklı ticaretini etkileyen unsurlara değindi. Vize konusunda sıkıntı yaşandığını ve hala işadamlarımıza uzun süreli vize sağlamada zorluk çekildiğini ifade eden Zıpkınkurt, Kastanyas ve Pazarkule Sınır Kapılarının ticarete açılması konusunu da gündeme getirdi. Tüm ilçe Belediye Başkanları’nın da konuşmalar yaptığı Konferans sonunda, tüm katılımcıların imzaladığı ortak bir bildiri oluşturuldu.

IMG_0404

 

 

 

 

 

 

 

 

Konferansın ardından İl ve ilçe Belediye Başkanları bir salonda yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirirken, diğer bir salonda her iki bölgenin Oda Başkanları ve işadamları bir araya geldi. Gümrük kapılarının durumu, tarım ürünlerinde vergilendirme, sınır bölgelerinin karşılıklı ticaretinde birtakım muafiyet beklentileri gibi konuların gündeme getirildiği yuvarlak masa toplantısında kayıt altına alınan maddelerin, her iki Oda ve bölge işadamları arasında Mayıs ayında tekrarlanması planlanan toplantıda spesifik olarak ele alınmasına karar verildi.

IMG_0407

 152 total views,  2 views today

Next Post

Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısı yarın yapılacak

              Edirne Belediye Meclisi, nisan ayı olağan toplantısını 1 Nisan 2015 tarihinde gerçekleştirecek. Edirne Belediye Meclisi her ay toplanarak, halkın talepleri doğrultusunda kanunların gerektirdiği şekilde önemli kararlar almaya devam ediyor. Edirne Halkı’na her zaman kapılarını açık tutan Edirne Belediyesi, Meclis toplantılarında da halka kapılarını […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp