Yurt dışı türkler iftarda buluştu

admin

Uluslararası öğrenciler yurtdışı türkler ve akraba topluluklar başkanlığının iftarında buluştu.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Trakya Koordinatörlüğü Edirne’deki uluslararası öğrencilerle iftar programı gerçekleştirdi.  Programa; Trakya Üniversitesi TÖMER yetkilileri, Uluslararası Öğrenci Akademisi Koordinatörleri, STK temsilcileri, YTB Trakya personeli ve 18 farklı ülkeden 60 uluslararası öğrenci katıldı.

Yurt dışı türkler iftarda buluştu (1)

 

 

 

 

 

 

 

YTB Trakya Koordinatörü Fatih Ot yaptığı konuşmada: “Bizim kültürümüzde; iftar, ramazan paylaşmanın arttığı, sofrasında beraberce heyecanın paylaşıldığı günlerdir. Biz de sizinle heyecanımızı, soframızı, ibadet anlayışımızı paylaşalım istedik. Tabii çok farklı diyarlardan öğrencilerimiz var. Bu ramazan, belki ailenizin yanında olamadınız, her ne kadar uzakta olsanız bile, sizin bir aileniz de burada bizleriz diye düşünüyoruz. Bu sofraya baktığımız zaman Balkanlar’dan Orta Doğu’dan, Orta Asya’dan, Afrika’dan, öğrencilerimiz var. Bu heyecanı sizlerle paylaşmak bizim için çok anlamlıydı. Önümüzdeki günlerde de bir de sahur programı yapalım istiyoruz ve evlerimizdeki iftar sofralarımızda sizleri ağırlamak istiyoruz. Her daim sizlerin yanında olduğumuzu ifade etmek isteriz. Hepinize hayırlı ramazanlar, hayırlı iftarlar diliyorum” dedi.

SOMALİLİ HASAN ABDİ “BURADA BAŞKA BİR AİLE KURDUK”

Uluslararası öğrencilerden Somali uyruklu Hasan Abdi Hasan: “Arkadaşlarımla, hocalarımla burada olmaktan çok mutluyum. Normalde Somali’de daha az saatle oruç tutuyoruz, burada daha uzun tutuyoruz. Ailemi özledim, annemin yemeklerini özledim. Ama burada başka bir aile kurduk. Sahur yaptık, iftar yaptık, dertleştik, oyunlar oynadık, ibadet ettik. Mesela benim burada Müslüman olmayan arkadaşlarım var. Bazen ben uyurken onlar beni sahur yapmam için uyandırıyorlar. ‘Vakit geldi haydi kalk’ diyorlar. Bu bakımdan ailemin eksikliği hissettirmiyorlar bana” dedi ve bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yurt dışı türkler iftarda buluştu (2)

 

 

 

 

 

 

 

MORİTANYALI EMİN SALEM “TÜRKİYE’NİN DEĞERİNİ BİLMEK LAZIM”

Moritanya uyruklu Emin Ahmedou Salem de: “Ben Türkiye Burslarıyla Edirne’ye geldim. İlk başvuru yaptığımda hiçbir beklentim yoktu. Zaten mantıksız olduğunu düşünüyordum. Çünkü ben Türkiye’ye geleceğim ve benden bir şey beklemeden bana burs verecekler. Bu bana mantıksız geliyordu. Bunu başka hiçbir ülke yapmaz. Bunun da değerini bilmek lazım. Ben bu güzellikler için Türkiye Burslarına teşekkür ediyorum ve hayırlı iftarlar diliyorum” dedi.

Unesco Dünya Mirası Selimiye’nin gölgesinde gerçekleştirilen iftarda; farklı ülkelerden gelen öğrenciler kaynaşma fırsatı buldular ve uluslararası öğrenciler bir arada olmanın mutluluğunu yaşayarak ramazan sevincini birbirleriyle paylaştılar.

Yurt dışı türkler iftarda buluştu (3)

 119 total views,  2 views today

Next Post

Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısı yapıldı

Meclis Temmuz ayı toplantısının ardından bir ay tatile girdi. Mecliste yapılan toplantıda 9 gündem 7 gündem dışı madde görüşülerek karara bağladı. Belediyece Kızılay ile birlikte Meriç nehrinde Tekne gezisi düzenlenecek. Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında saat 14.00’te toplanan belediye meclisinde gündem maddelerine geçmeden önce Belediye Başkanı Gürkan yaptığı açıklamada,  Edirne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp