Yürük “Doktor raporu olmadığı için akülü sandalye verilmedi”

admin
Bir yayın organında Bakan söz verdiği halde akülü tekerlekli sandalye verilmediği yolundaki haber üzerine İl Merkezinde Kadın Kolları ile bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti Edirne Kadın Kolları Başkanı Melek Yürük sorunun basında yer aldığı gibi olmadığını belirterek şunları söyledi: “38 yaşındaki İsmet Tekin’in 18 yaşındaki oğlu Bayram ve 15 yaşındaki oğlu Nihat Tekin halk dilinde bilinen adı ile “cam kemik” hastasıdır. İsmet Tekin’in 2 oğlunun hastalıkları ile ilgili %96 ağır özürlü raporu bulunmaktadır.

melek yürük2

Cam kemik hastası çocukları kendi ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için çocukların bakımını yapan annelerine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce ayrı ayrı evde bakım ücreti ödenmektedir.

melek yürük1

Bakanımız Fatma şahin’in aileye yapmış olduğu ziyaret esnasında ailenin engelli çocuklarına akülü tekerlekli sandalye alınması yönünde talepleri olmuş Bakanımız ailenin talebini tarafımıza bildirmiştir.

melek yürük1kpk

SAĞLIK RAPORU ZURUNLU

Bu konu araştırıldığında, bu derece engelli kişinin akülü tekerlekli sandalye kullanabileceğine dair heyet raporu alması gerektiği ,ayrıca kişinin sağlığının tehlikeye düşeceği durumlarda,bu durumların Ortopedi ve Travmatoloji,Beyin Cerrahisi,Fizik tedavi hekimlerinin mental fonksiyonlar yönünden akülü tekerlekli sandalye kullanıp kullanamayacağı konusunda da sağlık kurulu raporu belgelendirme şartı arandığı belirlenmiştir.

23.05.2013 tarihinde Nihat tekin adına akülü tekerlekli sandalye kullanması uygundur olarak düzenlenen sağlık raporuna ilave olarak yukarıda belirtilen bölüm doktorlarınca uygunluk şartı verilmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından akülü araç bedeli ödenecektir.

melek yürük3

Takdir edilecektir ki, %96 ağır özürlü raporu bulunan ve cam kemiği gibi çok özel bir bakım isteyen hastalıkları bulunması nedeniyle çocukları akülü sandalye kullanmaları için ayrıca uzman doktorların onay vermesi gerekmektedir “diyenYörük, Tekin ailesinin haberde belirtildiği gibi 600 lira değil iki çocuk için ayrı ayrı bakım ücreti yani 1260 lira ücret almaktadır.5 yıldan bu yana da evlerinde bakımları yapılmaktadır” dedi.

 257 total views,  2 views today

Next Post

Vural “Evlere Şenlik Bir Hükümetle Karşı Karşıyayız”

Edirne’de  partisinin aday tanıtım toplantısına katılar MHP Başkan Vekili Oktay Vural, Hatay’daki tır ile ilgili olarak,”Maalesef  daha önceleri kozmik odalara kameralar ve savcılarla girenler, bugün içinde ne olduğunu  belli olmayan tıra giremez duruma geldiler” dedi. Devlet sırlarının çarşaf çarşaf gazetelerde yayınlandığını savunan Vural, şunları kaydetti: “Başbakan  Yardımcısı Arınç  ‘İyi ki […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp