YÜZ YIL ÖNCESİ “HAVADİS”

admin

Edirne’de halkın çok faydalanabileceği, güzel  etkinlikler yapılıyor. Bu etkinlikler yeterince kamuoyuna duyurulmadığı için ne yazık ki dar kapsamda kalıyor.

Böyle yararlı etkinliklerden biri de Ayşekadındaki Ekmekçizade Kervansarayda açıldı.  Günümüzden yüz yıl öncesi, Balkan Savaşı yıllarını yansıtan gazetelerden oluşan “ Yüz Yıl önce Havadis” sergisi açıldı. Trakya Üniversitesi katkıları ile gerçekleşen, İstanbul Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü arşivinde bulunan Balkan Savaşı yılları haberlerini kapsayan o günün imkânları ile hazırlanan gazetelerini görmek ve o günlerin güçlüklerini, imkânsızlıklarını göz önüne getirdiğinizde duygulanmamanız mümkün değil.

 Gazeteler 1912–1913 yıllarında yaşanan olayları da kapsıyor. Gazete sayfaları yanında( Gazeteler Arapça harflerle olduğu için) Türkçe açıklamaları ve siyah beyaz resimleri de var. Her ne kadar Atatürk’le ilgili yazılar sansürlense İttihat ve Terakki aleyhinde haberler ön planda olsa da savaş yıllarını yansıtan Balkanlardan göç günlerini belgeleyen görüntüler izlenmeye değer.

Balkan savaşları bölgemizde yaşandı, savaşın acılarını en çok bizim atalarımız çekti. Balkan Savaşları Osmanlı Devleti’nin çöküş yıllarının en kanlı savaşlarından biri. O günlerinin acı anılarını dedelerimizden, ninelerimizden dinleyerek yetiştik. Her hanemizde Balkan Savaşlarının acı hatıraları vardır.

   Balkan Savaşının geçtiği Edirne, Çanakkale Savaşlarının yapıldığı Gelibolu’daki savaşları yansıtan alanları her vatandaşımızın gezip görmesi, o acı günleri hatırlayarak ibret alması gerekir.

        Ulusal Kurtuluş günlerinin habercisi olan,  ilk ateşinin yakıldığı milli bilincin geliştiği günler olarak bilinir Balkan ve Çanakkale savaşları.

Edirne’de Balkan Savaşı Şehitliğini gezdiğinizde, yaşamlarının baharında, ülkesini düşman istilasından kurtarmak için canını feda eden, ülkenin dört bir yöresinden vatan aşkı ile gelen şehitlerimizin burada yan yana yattıklarını görürsünüz. Günümüzde yaşanan olayları dikkate aldığımızda böyle tarihin bir dönemine ışık tutan tarihi yerleri ve belgeleri ziyaret ederek o günleri hatırlamak ve ders çıkarmak gerekir.

Ekmekçizade Kervansaray’da açılan yüz yıl öncesi gazetelerin sergisi de bunlardan biri.  Etkinlik Nisan ayının 7’sine kadar açık ziyaret edilebilecek. Bu konulara duyarlı olan vatandaşlarımızın yüz yıl öncesi gazete sergisini görmelerinde büyük yarar olacağı inancındayım.

Sergide görevli yetkilinin ifadesine göre okulların dışında fazla bu etkinliğe fazla ilgi yok gibi. Aslında böyle yararlı etkinliklerin tanıtımını daha iyi yaparak ziyaretçi sayısının artmasını sağlamamız gerekir. Yoksa böyle güzel, halkın yararına olacak programlar ilgi görmüyor dar kadroların göstermelik törenlerin dışına çıkmıyor. Bunu daha önce bu tür etkinliklerde yaşadık.

KÜTÜPHANE HAFTASI

 Bir hafta boyunca Kütüphaneler Haftası kutlandı. Bu süre zarfında kütüphanelerimizi ve yararlarını kapsayan etkinlikler yapıldı. Panolara afişler asıldı. Bunların yeterli olduğu kanısında değilim. İl Halk Kütüphanesine sık sık giden, okuma alışkanlığı olan biri olarak Kütüphaneye gittiğimde sıraların bom boş olduğunu, Halkımızda, öğrencilerimiz arasında da okuma alışkanlığının olmadığını görüyorum. Kitapta yüz yüze gelmeden öğrenmenin, okumadan bilgi sahibi olmanın sağlıklı ve kalıcı bir bilgi olamayacağını uzmanlar söylüyor. Gelişen teknoloji, halkın İnternet alışkanlığı insanlarımızın gazete ve kitap okuma alışkanlığına büyük darbe vurdu. Bunun ne kadar yarar sağladığı ortada.

Gençlerimizin sıradan bilgilerden dahi yoksun olduğunu görmek büyük oranda kitap okuma alışkanlığı olmamasından kaynaklanıyor. Modern kütüphanelerimizden gençlerimiz yeterince yararlanmıyor. Öğrencilerin boşta kalan zamanlarının bir bölümünü kendileri için çok yararlı  olabilecek yerlerin başında gelen  kütüphanelerde geçirmelerinin faydaları bilindiği halde   Kütüphane Haftasında dahi gençlerimizin  kütüphanelere ilgisiz kalmaları geleceğimiz açısından acaba neyi yansıtıyor….

 88 total views,  2 views today

Next Post

Edirne'de 'Selam' Filminin Özel Gösterimine İlgi Çekti

Dünyanın dört bir yanındaki Türk okullarında görev yapan öğretmenlerin fedakarlıklarını anlatan ‘Selam’ filminin Edirne’deki ilk gösterimine protokol yoğun ilgi gösterdi. Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarında 4 farklı ülkede çekilen ilk film olma özelliği taşıyan filmin Edirne’deki özel gösterimi Margi Cinemarinadaki salonlarda yapıldı. İlk gösterime, Edirne Valisi Hasan Duruer, Belediye Başkan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp