ZAM İÇİN FIRSAT KOLLAYANLAR

admin

fikri_yalin_koseÖzellikle Ramazan ayı öncesinde  her zaman  bazı açıkgöz geçinen esnaflarımız  çeşitli gerekçeler ileri sürerek zam yapmayı gelenek haline getiriyor.

Bu günlerde şöyle bir piyasayı araştırdığımızda bunu rahatlıkla  görüyoruz.Örneğin her insanımızın satın  alarak açlığını giderdiği küçük ebatta bohaçalar Bundan  birkaç ay öncesine kadar tanesi 50 kuruştan satılıyordu.

Daha sonra  baktık maliyetinin yükseldiği  gerekçesi ile 60 kuruşa çıkarıldığı söylendi. Bakıyoruz Kırkpınar öncesi ve Ramazan ayına gireceğimiz şu günlerde onunla da yetinilmemiş 75 kuruşa çıkarılmış.

Herkes ürettiği ürüne “Nasıl olsa halkın sesi çıkmıyor” diye  kafasına göre zam yaparsa bu piyasa ne hale gelir.

Bunu denetleyen” Sen neye göre zam yapıyorsun” diyen bir kurum yok mudur? Adama neden  bu oranda zam yaptığını soruyorsun  maliyetin yükseldiğini girdi fiyatlarının arttığını  söylüyor.İki ay gibi kısa sürede bir ürüne  %50 oranında zam  yapılması insanlarla alay etmek olmuyor mu?

Bu sadece bir örnek piyasa araştırıldığında  göreceksiniz, Ramazan ayında tüketimi artan tüm ürünler özellikle yiyecek maddeleri zamdan en çok  nasibini alacak.

Bir yanda halkın gelirler sabit kalırken, insanlarımızın zorunlu  tüketim ürünleri için getirilen zamlar dur durak bilmiyor. Ramazan Mübarek ay.  Herkesin alışverişte biraz insaflı olması gereken bir kutsal ayın öncesinde böyle fırsatçılık olmamalı. Lafa geldiğinde elhamdülillah Müslüman geçiniyoruz.Dinine sadık bir Müslüman bunu yapamaz.

PAZARLAR DAHA SIK DENETLENMELİ

  Kısıtlı bütçesi ile  pazardan bir kilo kiraz alan yaşlı  bayan  bir vatandaşımız, satın aldığı kirazları bana gösterdi. İnanın aldığı malın üçte biri çürük yenmeyecek durumda. O insan kısıtlı bütçesini zorlayıp ancak bir kilo kiraz alabiliyor. Onu evine götürüp çoluk çocuğu ile yiyecek.

  Sen kalkıp  bir kilo kirazın içine  iki yüz elli gram çürük mal kakalıyorsun. Ayıptır, günahtır. Az sayıda da olsa bu tür esnaflar pazarlara olan ilgiyi azaltıyor.İnsanlarımızın semt pazarlarına güveni  böyle kişiler sayesinde azalıyor. Önü başka arkası farklı  maldan oluşan satış istemiyor. Ne demek bir kilo kirazın içine iki avuç çürük kiraz koymak. Bunun adı nedir siz düşünün.  Bu durama itiraz eden müşteriye. “beğenirsen al ben böyle satıyorum” diye  söz kullanmaya kimsenin hakkı yoktur.

Onun için diyorum ki,Hiç kimseden çekinmeden  böyle satış yapan esnaflar teşhir edilmeli ve de cezalandırılmalıdır.

Bakıyoruz pazar yerinde bu işi denetleyecek çok sayıda  görevli var onların da bu konuda yeterli denetimi yapmadığı yolunda yakınmalar duyuyoruz.

Her nedense  semt pazarlarında  hakkaniyetle ve de çarık çürük olmadan mal satmayı bir türlü öğrenemedik. Böylece birkaç kişi yüzünden dürüst mal satan hile hurda bilmeyen esnaflarımız da zan altında kalıyor ve halk pazardan soğuyor.

  Marketlere yönelmelerinin en önemli sebebi de bu. O nedenle  semt pazarlarında  böyle defolu iş yapmayı adet haline getiren kimselere fırsat verilmemeli. Bu pazarlardan sadece  kent insanımız alışveriş yapmıyor. Yabancılar da  pazara geliyor.Hiç olmazsa ele güne rezil olmayalım…                      

 

 

KURU TEMİZLEME EVİ

Bir ülkede yardımcıları ile çarşı pazarı gezen Başbakan vitrinin birinin önünde durarak yanındakilere: “ Yahu şuna bakınız. Halk pahalılıktan şikayet ediyor. Burada Ceket-5 Gömlek-2 Pantolon 3 lira’ya satılıyor. Başbakan’ın bu sözleri üzerine yardımcıları” Efendim burada baktığınız vitrin kuru temizleme vitrini o fiyatlar da kuru temizleme fiyatları” der.

        ÖZLÜ SÖZLER

Türkü yine o türkü, sazlarda tel değişti. Yumruk yine  o yumruk, bir varsa el değişti.

    Neyzen TEVFİK

  Basın özgürlüğü onun için mücadele ederek koşanlar içindir. 

 191 total views,  2 views today

Next Post

1.ci Kırkpınar Yılın En İyileri Ödülleri Sahiplerini Buldu

653. Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin ardından 1. Kırkpınar Yılın En İyileri Ödül Töreni düzenlendi. Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansaray’ında düzenlenen törene Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ ve davetliler katıldı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’ndaki törende, bir hafta boyunca Kırkpınar Tarihi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp