Zamlar Karambole Gitti

admin

Aylardır intibak zamları beklentisinde olan emekliler bu düzenlemeden umduklarını   bulamadılar.

Yine ellerine geçecek kısıtlı aylıklarıyla yaşamlarını sürdürmek zorunda kalacaklar.

Ülkemizde enflasyon nasıl hesaplanır, bunda  neler baz alınır, bu duruma  ekonomistlerin dahi aklı  yetmiyor.

Her dönem enflasyon farkının çalışanlara ve emeklilere yansıması çekirdek parasını aşmaz, bu yıl da öyle oldu.

Uzmanlarca yapılan hesaplamada da işlerin tıkırında, enflasyonun düşük olduğu açıklandı.

Peki, ülke ekonomisi iyi, işler yolunda ise, piyasaya yansıyan zamlar neyin nesi oluyor.

Her şey yolunda ise, bazı ürünler ve hizmetler neden yüksek miktarda  zam gördü? Enflasyonun düşük olduğunu savunanlar yapılan zamlara ne diyecekler. Bu çelişki olmuyor mu?

Daha önceki yıllarda zamlara karşı tepkili olan çevrelerin son yıllarda  her nedense sesleri solukları çıkmaz oldu.

Şöyle bir gazete arşivlerine göz atın, medyayı izleyin. Hangi TV veya gazete  yapılan zamları yayın kuruluşlarında  ana gündem maddesi olarak yansıtmış.

Daha önceki yıllarda bugünkü zamların çok daha azı oranında zam olduğunda fırtına koparanlar, acaba bugün  nerelerde, hangi limana sığındılar.

Sudan gerekçeler gösterilip,  yapılan zamlar halka yutturulmak isteniyor. Doğrusun söylemek gerekirse de halkımız bu yapay

gerekçelere dayanan zamları bal gibi yutuyor.

Halka verilecek küçük oranda ücret farkları kamuoyunda günlerce  sanki önemli bir zam yapılacakmış  gibi yutturuldu.

Gerek emeklilere, gerekse çalışanlara verilen “sadaka oranında” zamlarla günümüz hayat şartlarında insanlar nasıl geçinecek.

Bunun insafla bağdaşır bir yanı var mıdır?

Belki çok az bir kesim, bu piyasadan mutlu olabilir.

Onların dışında halkın büyük bir kesimi yine yoksullukla cebelleşmek zorunda kalacak. Bunları bilmek için, kahin olmaya da gerek yok.

Devletin resmi kurumlarınca açıklanan yoksulluk sınırı, asgari geçim rakamları belli.

Ellerine geçecek sabit ücretle geçinmek zorunda kalan dar ve sabit gelirliler bu zor şartlarda  nasıl yaşamlarını sürdürecekler.

Her kesimden insanlarımızla görüşüyoruz.Köylüler,esnaflar,emekliler,memurlarımız gelecekleri konusunda  endişe duyuyorlarsa, icra dairelerinde biriken  dosyalar dağ gibi yığılıyorsa, insanlar borçlarını borçla ödemek zorunda kalıyorlarsa geleceğe nasıl güvence duyulsun?

Bu olanlara kaygısız kalmak insana bir dönem padişahlıkla idare edilen bir ülkedeki halkın durumunu yansıtan hikayeyi hatırlatıyor.

    Çoğumuz bir yerlerden duymuştur. Ülkenin birinde yönetimde tek söz sahibi olan padişah veya kral, halkın ihtiyacı ürünlere zam yaptığında, adamlarını halkın arasına gönderip zamlar karşısında tepkilerini öğrenmek istermiş.

    İlk zam kararı ardından padişahın adamları halkın çok tepkili olduğunu “Biz bu şartlarda nasıl geçiniriz “diye feryat ettiklerini krala iletmişler.

     Bir süre sonra halkın zamlara tepkisi azalmış. Bunun üzerine kral bir zam haberi daha duyurmuş. Padişahın görevlileri yine halkın tepki gösterdiğini padişaha duyurmuşlar.

 İkinci zam kararı ardından  halkın tepkisi yine  yerini sessizliğe bırakmış. İki zamla yetinmeyen padişah bir üçüncü zam yapma kararı almış.

   Zamlara karşı halkın ne düşündüğünü, tepkisini ölçmek için adamlarını yine sokağa halkın içine salmış. Halkın üçüncü  zam kararı sonrası sokaklarda  gülüp oynadığını gören padişahın gözlemcileri hayrete düşmüş.  Bu durumu padişaha iletmişler. Halkın zamlar karşısında böyle eğlenmesinin tehlikeli bir gelişme olacağını sezen padişah, zamlara son verme kararı almış. Halkın zamlar karşısında duyarsızlığı, kabullenmesi akla bu ilginç padişah hikayesini gündeme getiriyor. 

 199 total views,  2 views today

Next Post

Şehiriçi Ulaşımda Yeni Düzenleme

Edirne Belediye Meclisinin 02/01/2013 tarih ve 2013/30 Sayılı Kararıyla ETUS Sistemine ait toplu taşıma hatlarına yeni güzergahlar ilave edildi. Edirne Belediye Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Edirne Belediye Meclisinin 02/01/2013 tarih ve 2013/30 Sayılı Kararıyla ETUS Sistemine ait toplu taşıma hatlarına yeni güzergahların ilave edildiği bildirildi. Basın Bürosundan yapılan açıklamada, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp