ZİNCİRLEME AKARYAKIT ZAMLARI

admin

       ZİNCİRLEME AKARYAKIT ZAMLARI

       Akaryakıt fiyatları konusunda liderliğe yükselmişiz. Daha önce lider durumda olan Norveç’i son yaptığımız akaryakıt zamlarlarıyla geride bırakarak, akaryakıt zamları en yüksek ülke haline gelmişiz.

      Bu zamları gizlemek için de bir kılıf bulunabilir. Akaryakıtın otomatik olarak döviz fiyatlarına göre ayarlandığı bu konuda fiyatlara müdahale etmenin  mümkün olmayacağı   iddia edilebilir.

    Akaryakıta uygulanan bu otomatik  fiyat ayar sistem ne yazık ki diğer alanlarda uygulanmaz.

    Norveç’te kişi başına düşen gelir 50 bin dolar olmasına rağmen  Türkiye’de  bu  oran  son hesaplamalara göre ,10 bin dolar civarında . Buna rağmen biz Norveç’ten akaryakıt zam rekorunu aldık

    Akaryakıt zamlarının sadece yakıtı kullananları etkileyeceği şeklinde yorumlayamayız. Akaryakıt gibi ana ürüne yapılan zam bu ürünün kullanıldığı  her iş dalına etki yapıyor. Bakıyorsunuz petrol zamlarının ardından petrolle üretilen ve petrolle çalışan her alanda zam gündeme geliyor

.Petrol zamlarında olduğu gibi  diğer alanlarda  yapılan zamları  da  kuzu kuzu kabulleniriz.

     Toplumun sesi olduğunu iddia eden, kurum ve kuruluşların sendikaların siyasi parti temsilcilerinin de böyle toplumun yaşamını zorlaştıracak zamlarda seslerini çıkarmaz.

     Onların belli ilgi alanları vardır. Oralarda boy gösterirler. Onun dışında olanlar halkın geçimini zorlaştırsa da bu kurumların gündemi dışındadır.

   Kış aylarını yaşadığımız şu günlerde acaba sendikalarımız neler yapıyor.  Bazı canlıların kış uykusuna yattığı gibi, sendika yöneticilerimiz de ayni konumda mı?

    Aslında en acımasız baskılar, zorluklar, çalışanların sırtında olduğu  biliniyor.

    Mesailerin dışında fazla mesai için zorlanan,bu çalışma karşılığında hiçbir ücret alamayıp asgari ücrete talim eden işçilerin, işyerine girdi çıktı yapılarak sosyal  haklarının sıfırlandığı,merdiven altı üretimle insanları sağlıksız ortamda çakıştıklarını bilmeyen yok.

     Bunlarla sendikalarımızın ilgilenmesi gerektiği halde,bakıyoruz sendikacılarda ses yok.

    Onların birçoğu sadece kendi sıcak koltuklarını koruma peşindeler.

    İşçi hakları yok olsun, taşeron firmalar kedi fareyle oynar gibi işçi haklarla oynansın  bunlar sendikacılar için birinci gündem maddesi  olmuyor.

    Ulasal ve mahalli basında bir araştırınız, kaç tane işçi sorunları ile ilgili haberi görebilirsiniz.

    Sendikacıların,bırakınız haber amacıyla basın toplantısı yapmalarını, “sendikal çalışmalarla ilgili bir haber var mı?” diye sendika yetkililerini  aradığınızda onları yerlerinde  bulmanız mümkün değil. Sendikacılarımız kendileri için daha önemli olan uğraşılar peşindeler. Çalışanlar için hak kazanma çabaları gibi  konular şimdilik beklemede

 Bazı işçi ve memur sendikalarımızın Saraçlar Caddesi’nde az sayıda katılımla gerçekleştirdikleri göstermelik toplantıları dışında etkinlikleri yok .

     Bazı sendikacılarımız da aslında çok önemli görevleri  bulunmasına karşın, onlarla ilgilenmeyip başka konuların kurumların sözcülüğüne soyunduklarını  görüyoruz.

     Meslek kurum temsilcilerimiz de onlardan farklı değil.Kendi meslek mensuplarının yararına olabilecek çalışmalar yerine,  AB

Projeleri imkanlarını da kullanarak, ülke  ve ülke dışı turlarlara katılarak sözde “mesleki bilgilerini” artırıyorlar.

    Aslında bu bilgi geliştireceği söylenen  gezilerden o kurumun tabanında çalışanların üyelerin haberi dahi olmuyor.

     Demokratik hakların temsilcisi olan kadroların bir kesiminin bu denli  kış uykusuna yattığı, bir bölüm meslek kurum temsilcilerinin de kendi sorunları ile ilgilenme yerine  yurtiçi seyahatlerle, dış gezilerle günlerini gün ettikleri bir ortamda hak gaspları ile mücadele beklemek ham hayalden öteye geçmez. Her ne kadar kamuoyunda ses getirmese de  bugünkü  manzara bu.

 220 total views,  2 views today

Next Post

ALTUNHAN”BU YASA DIŞI SORUNU ÇÖZMEK İÇİN HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI”

ALTUNHAN”BU YASA DIŞI SORUNU ÇÖZMEK İÇİN HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI” Salim Altunhan benzinlikten otobüs işletmeciliği olamayacağını, belirtti,  öyle olması halinde kendilerinin belediyeye ödediği parayı iade edilmesini  kaydederek” biz de  benzinlikte otobüs işletmeciliği yapalım. Bizim araçlarımıza yapılan denetimler  Bu korsan firmaya neden yapılmıyor.Şu anda Edirne Otogarı Türkiye’nin  en güvenli otogarıdır “dedi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp