Zıpkınkurt “Edirne turizmi için her fedakarlığa hazırız”

admin

Araştırmacı Yazar Talha Uğurluel THY Dergisinde yayınlanmak üzere tarihi yerleri gezerek “Adım adım Anadolu” adında program yaptığını yazarın Ekim ayında yayınlanan Anadolu Jet dergisinde de Edirne’nin olduğunu yazarın hafta sonunda Edirne’ye 50 kişilik bir ekiple geldiklerini,  Edirne’nin tarihi yörelerini gezeceklerini, Edirne’de THY dergisinde yayınlanmak üzere bir program hazırlayacaklarını belirterek şunları söyledi, “Biz de burada ETSO yönetim Kurulu Başkanı, Genel sekreter,Basın ve Halkla ilişkilerden görevli ekibimizle yazar ve ekibini karşılamak için buradayız. Bizler kendilerine Edirnelilerin misafirperverliğini göstereceğiz.

ADIM ADIM ANADOLU EKİBİ EDİRNE'DE (2)

 

 

 

 

 

 

 

Biz ETSO olarak Edirne’nin tanıtımı için kentimize gelen firmalara gereken desteği yapıyoruz. Amacımız Edirne’ye daha fazla turistin gelmesine katkı yapmak.

Biz Edirne’nin kalkınmasının turizme bağlı olduğu inancındayız. Bu arada gelen misafirlerle birlikte esnaflarımızı geziyoruz. Esnaflarımıza gelen turistlere daha duyarlı olması konusunda uyarıda bulunuyoruz. Daha önceleri TURSAP Seyahat Acenteleri birliğini Edirne’ye getirdik. 40 kişilik bir ekip Edirne’ye geldi. Bunlar genellikle uzak doğudan turistleri getiren firmalardı. Bir sene önce attığımız tohumlar yavaş yavaş meyvesini vermeye başladı. Son günlerde Edirne’ye konaklamalı Japon turistler de gelmeye başladı. Bu turistler arasında Amerika’dan Endenozya’dan turistlerin gelmesi çok enteresan. Bunda en büyük pay Selimiye Camisinin dünya kültür Mirası olması. Kentimizi daha iyi tanıtmak için Edirne Belediyesi Valilik ETSO, Ticaret Borsası meslek odaları olarak daha fazla çaba göstermeliyiz. Bu yıl gereken hazırlıkları yapıyoruz. 2005 Yılı ocak ayında yapılacak EMİT Fuarına  daha iyi bir stantla katılmak amacındayız. Bu fuar Türkiye’deki seyahat acentelerinin takibinde olan bir fuar.  Gelecek olan ekibin başındaki hoca, bu gezilerini Osmanlı başkentlerinden başlattı. Programın adı ise “Tarihe Yolculuk” Edirne Osmanlı Devletine bir asra yakın başkentlik yapan bir kent. Tarihi eser olarak zengin bir şehir. Son yıllarda tarihi eserleri ortaya çıkarmak adına yoğun çalışmalar var. Bir süre sonra farklı bir çalışmamız olacak. “Edirne suyolları” Bu konuda dosya hazırlıyoruz. Çalışmamızı Vali Bey’e sunacağım. Bu arada Esnaflarımıza önerim Gelen turistlere güler yüz gösterilsin sattıkları malların fiyatlarını gösteren etiketlerini işyeri önlerine asmalarını önermek isterim. Bir Avrupa kenti olduğumuzu tüm boyutları ile göstermeliyiz” dedi.

ADIM ADIM ANADOLU EKİBİ EDİRNE'DE (3)

 

 

 

 

 

 

 

ETSO başkanı ve ekibi Edirne’nin tarihi yerlerini gezen ekibe Sağlık Müzesinde Edirne’ye has hediyeler sundu  ETSO Başkanı  Zıpkınkurt  Edirne için her türlü hizmete hazır olduklarını Edirne’de  bir konferans yapmaları halinde ETSO salonunun hazır olduğunu ifade etti.

ADIM ADIM ANADOLU EKİBİ EDİRNE'DE (1)

 

 

 

 

 

 

 

YAZAR UĞURLUEL “EDİRNE ÇOK ÖNEMLİ TARİHİ BİR KENT”

“Tarihe Yolculuk, Adım Adım Anadolu” programı nedeniyle 50 kişilik turist kafilesiyle Edirne’ye  gelen Araştırmacı Yazar Talha Uğurluel başta Selimiye ve Sağlık Müzesi olmak üzere Edirne’nin tarihi ve turistlik yerlerini gezdi. Gezisi ile ilgili olarak açıklama yapan yazar Uğurluel, Edirne’nin çok önemli bir tarihi kent olduğunu, İstanbul’un fethinden sonra da Edirne’nin Osmanlı Devleti için önemini koruduğunu belirterek şunları söyled; “Edirne Rumeli topraklarındaki esas başkenti. Bir dönem hazırladığım kitabımda Edirne için” Balkanların başkenti Edirne” diye belirttim.  Edirne  sadece buranın değil Osmanlı coğrafyasının yıllarca yönetildiği bir kent oldu. Yavuz Sultan Selim Çaldıran Mısır seferine giderken oğlu Süleyman’ı Edirne’de bırakmıştı. O dönemde devleti İstanbul’dan değil Edirne’den yönettiler, Edirne ile ilgili çok hatıra var. Edirne bir dönem ihmal edildi. Tarihi eserler arka planda kaldı, Edirne yeniden keşfediliyor. Edirne çok iyi tanıtılmalı.         Edirne’ye daha çok turist gurubunun gelmesini istiyoruz. Ben tüm konuşmalarımda Edirne’ye özel bir yer ayırıyorum. Hürrem Sultan Kanuni ile son yazını Edirne’de geçirmiş.  Edirne 16. Yüzyılın sayfiye yeriydi. Hürrem Sultan 52 yaşında çok hasta olduğunda  kocası Kanuni ile konuşarak yazı Edirne’de geçirmeyi istiyor. Edirne’ye nisan ayında geliyorlar Eylül ayına kadar burada kalma amacındalar. Hürrem Sultan’ın ölümcül hastalığı varmış, o da yeni keşfedildi. Hürrem Sultan Akciğer Kanserine tutulmuş. Hürrem Sultan Edirne’de olduğu sırada ağrılarına dayanamıyor, tek başına İstanbul’a dönüyor ve bir hafta sonra vefat ediyor.

ADIM ADIM ANADOLU EKİBİ EDİRNE'DE (4)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne, Hürrem Sultan’ın dahi çok sevdiği bir yer. Bunlar Edirne için reklam değeri olan şeyler. O dönemde dünyanın en gözde çifti olan Kanuni – Hürrem çifti burada ikamet ediyor, Kanuni’nin eşi son yılını Edirne’de geçiriyor. Bunlar Edirne için çok önemli değerler, kıymeti bilinmeli “dedi.

ADIM ADIM ANADOLU EKİBİ EDİRNE'DE (5)

 179 total views,  2 views today

Next Post

Balkanlarda bir ilk: 7 / 24 AÇIK KÜTÜPHANE

Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi tarafından 2012 yılında başlatılan “7 / 24 kütüphanem açık” uygulaması;  13-14 Kasım 2014 tarihlerinde VTU “ST. ST. Cyril and Methodius”  Petro R. Slaveikov, Veliko Tarnovo Bölge Kütüphanesinde düzenlenen konferansta tanıtıldı.  “P. R. Slaveykov” kütüphanesinin 125. kuruluş etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferansta Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp