Zıpkınkurt; “Esnaflarımıza kefiliz”

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

ETSO Yönetim Kurulu medya mensuplarına kahvaltı verdi, kahvaltıda konuşan Ticeret Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, 2013 Haziran ayında, göreve geldiği günden beri yönetim kurulu olarak teslim aldığı ETSO bayrağını ileriye taşımak adına yönetim kurulu olarak üyelerine yönelik ve Edirne’nin menfaatine, Edirne Ekonomisine katkıda bulunmak aynı zamanda üyelerin sıkıntılarına bir çözüm bulmak adına neler yaptıklarını anlattı.

etso-basın-toplantısı-recep-zıpkınkurt-edirne2

Zıpkınkurt; “ Sıkıntıları çözmek adına ilk başlama noktamız Turizm oldu. Edirne’de ki 32 otel sahipleri ve yöneticileriyle bir toplantı yaptık ve Edirne de otelcilerin yaşadığı sorunlar ve Edirne de daha fazla konaklamayı artırmak adına ne yapabiliriz? ETSO olarak otelcilerimizin ve üyelerimizin bizden beklentileri neler? Bunları tartıştık, çıkan sonucu gerekli kamu kuruluşları ile paylaştık. Ve oradaki çıkan sonucu Edirne Belediyesi ve Valimiz ile paylaştık otelcilerimizin sıkıntılarını ve beklentilerini anlattık ve bu yönde de iyi sonuçlar almaya başladığımızı görüyoruz.

etso-basın-toplantısı2

Edirne’yi tanıtmak adına Edirne Ticaret Borsasıyla ortak olarak “3 Başkent Buluşuyor” adlı feshane toplantısına katıldık. 3 gün boyunca stant açtık Edirne’nin kültürel değerlerini anlattık, ürettiğimiz malları tanıttık gayet başarılı geçti. Önümüz deki yıl daha geniş çaplı katılma kararı aldık. Edirne’nin tanıtımına ve otelcilerin daha fazla nasıl konaklamayı arttırabiliriz sıkıntısının üzerine Gurme organizasyonu yaptık. Önümüzde ki günlerde devamı gelecek ve Saray mutfağında bir organizasyon yapılması planlanıyor ve Edirne Valiliği de buna katkıda bulunacağını söyledi. Biz ETSO, Edirne Ticaret Borsası, Edirne Sanayiciler ve İş adamları Derneğinin hep birlikte destek olacağız. Hem Edirne’nin hem de Saray Mutfağının tanıtımı için güzel bir organizasyon olacak.

etso-basın-toplantısı

Girişimlerimiz ve protokoller daha sonra Trakya Gümrükleri Bölge Müdür’ü ile bir araya geldik, ön protokol yaptık zannediyorum ay sonuna kadar imzalarız. Yabancı uyruklu kişilerin Edirne’de araçlarını ve makinelerini tamir ettirmesi adına biz Ticaret bakanlığına bir yazı yazıyoruz ETSO olarak diyoruz ki; “biz Edirne de ki sanayi esnaflarına kefiliz.” Edirne ye gelen makine araç iş makinesi, tarım aleti tamiratında biz esnafımıza tüccarımıza kefil oluyoruz, insanlar geliyorlar araçlarını tamir ettiriyorlar gün 3 gün, 5 gün, 20 gün sonra gelip alabiliyorlar. Kamu hastaneleri Genel Sekreterliğiyle bir anlaşma yaptık odamız üyelerinin sağlık sorunlarıyla ilgili destek alması anlamında, bunun için odamızda bir birim oluşturduk bu birim üyelerimizle hastane arasında bir irtibat sağlayacak ve daha kolay sıra alma, daha kısa sürede tedavi görmesi ve zamanını daha iyi kullanması adına olacak bunlar. Halk eğitim merkeziyle Yunanca,Bulgarca dil kursu açtık yaklaşık 40 kişilik bir sınıfımız oluştu bu günlerde kursa başlayacağız.

etso-basın-toplantısı3

Organize sanayi bölgesinde yer tahsisi talep ettik ve bilginiz gibi orada çalışan ve yapımı devam eden fabrikalar var ve orada gelen nakliyecilerin konaklaması, akaryakıt alması veya bir tır parkı gibi bir alan yok bu alana talip olduk ve organize sanayiden talep ettik. Onunla ilgili cevap ekliyoruz.

etso-basın-toplantısı4

İlimize gelen çok önemli yatırımcılara ilimizi tanıtmak adına çaba gösteriyoruz. Çok önemli yatırımcılar geldi Bilgi Üniversitesi Türk Hava Kurumu, Türk Amerikan Derneği başkanı geldi biliyorsunuz uçak yapan bir arkadaşımız kendisi. Kendilerine yatırım yapılacak alanları anlatıyoruz.

etso-basın-toplantısı5

Dış temaslarımızda ilk ziyaretimizi Yunanistan’a yaptık. Dedeağaç ve Kavala Ticaret Odasıyla bir iş protokolü anlaşması yaptık.

Daha sonra 2. Yurtdışı ziyaretimizi Haskova ve Yanbov’a yaptık. İşadamlarımızın Yunanistan vizesiyle Bulgaristan’a gittiklerini öğrendik ve bunun için Haskova valisiyle görüştük ve sorunları anlattık. Kendilerine teşekkür ediyorum bu ziyaretlerin sonucunda iyi bir lobi oluşturduğumuzu düşünüyorum. Geçtiğimiz hafta pazartesi günü Bulgaristan Dış İşlerinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Haskova’ya geldi ve bu konuda müjdeli bir haber verdi. Vize konusunda bir gevşeme olacağını bize ilettiler ve bu bizi çok mutlu etti

etso-basın-toplantısı6

 

Üyelerimize yönelik çalışmalarımız adına neler yapıyoruz? ESTİF fuarını yaklaşık 100 katılımcı ile yapmıştık bu sene daha da geliştirme çabası içerisindeyiz katılımcı sayısını ve alanı arttırmak üzerinde duruyoruz.

Vakıf kiracılarımızın bir sıkıntısı vardı ülkemizde vakıf kiracılarına ve devir konusunda ülke standartlarına uygun depozit ve kira artışı, devir ücretinde bir kazanım elde ettik.

KOSGEB ziyaretlerine başladık katkı alabilecek sektörler var ve toplantıya katılmadıkları için bu konuda bilgileri olmayanlar var ve biz onları ziyaret ederek bu katkıları anlattık. Tekstilcilerle başladık geçtiğimiz hafta sanayicilerimizleydik önümüzdeki hafta önümüzdeki hafta mobilyacıları ziyaret edeceğiz KOSGEB destekleri ile Avrupa hibe programlarını kendilerine anlatacağız.

etso-basın-toplantısı-recep-zıpkınkurt-edirne

Önümüzde ki zamanda odamıza bir mali müşavir alacağız ve bu mali müşavir şirket kurulumlarında üyelerimize yol gösterecek. Açılacak şirket anonim mi olsun limited mi olsun bunlar hakkında bilgi verecek. Bundan sonraki adımda ihracatı arttırmak adına bir gümrük müşaviri ile anlaşacağız müşavir de ihracat nasıl yapılır? , ihracat yapmak için nereden başlamak lazım ? Bu konular hakkında bilgi verecek.

Odalar ve Borsalar birliği başkanımız çok ciddi çalışıyor ve bizi de aynı ciddiyette çalıştırıyor. Bayramın 2. Günü bir programa katıldım bu programda genç ve bayan girişimcilere destek olunması yönünde bize bir seminer verildi genç ve kadın girişimcilerin krediye erişebilirliği konuşuldu ve bu konuda tüm odalara koçluk görevi verildi.

Edirne’nin sosyal konuları hakkında da planlar yapıyoruz bunların başında spor kulüpleri var. Hepinizin bildiği ve bir yerel TV kanalında yayınlanan bir programda arkadaşımız bizi eleştirmiş. Ve bildiğiniz üzere Edirne’de yaklaşık 25 tane amatör spor kulübü var. Ve tabi Edirne yi en iyi hangisi temsil ediyor derseniz bunların başın Olin Edirne basket var. Ve ulusal bazda bizi tek temsil eden kulüp o. Diğer kulüpleri küçümsemiyorum ama doğrusu bu. Ve desteklerin azlığı konusunda arkadaşımız bizi biraz eleştirmiş. Ve bizim görevimiz öncelikle üyelerimiz olan iş adamları bizim işimiz onlara hizmet etmek. Tabi biz spor a yardım etmeye çalışıyoruz. Arkadaşlarımız memnun olur veya olmaz bu bizim sorunumuz değil. Spor kulübü yöneticiliği de yaptık. Kimse başkasına güvenerek, 3,5 iş adamının sırtından bu işi yapmayacak bu iş yürek ister, gönüllülük ister. Arkadaşlarıma buradan sesleniyorum ceplerine güvenerek bu işlere çıksınlar. Akıllarını başlarına alsınlar. ETSO’nun görevi spor kulüplerini finanse etme değil.” dedi.

 338 total views,  2 views today

Next Post

“SONBAHAR BULUŞMASI” Ressamlar Geçidi

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Balkan Kültür Sanat Eğitim ve Tanıtım Derneği Ekmekçizade Kervansarayında “4 Mevsim Edirne”( Sonbahar Buluşması) isimli resim sergisi açtı. Başta şair ve Ressam Ethem BAYMAK olmak üzere çeşitli ülkelerin ressamlarının çalışmalarının sergilendiği resim sergisine Edirne Valisi Hasan DURUER, , Başsavcı Uğur […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp