Zıpkınkurt Vize Konusuna Neşter Vurdu

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Göreve geldiği günden buyana komşu ülkelere yaptığı ziyaretlerin yanı sıra bu ülke yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde iş adamlarını daha rahat seyahat edebilmesi için mücadele veren Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Bulgaristan’ın Haskovo kenti Ticaret ve Sanayi Odası Başkanına,uygulanan vize konusunda sitemde bulundu.

İşbirliklerini geliştirmek,yatırımcıyı komşu ülkelerdeki meslektaşları ile kaynaştırıp projeler üretmek adına girişimlerde bulunan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi ikinci kapsamlı ziyaretini Haskovo şehri Ticaret ve Sanayi Odasına yaptı. Burada sıcak ve samimi bir havada karşılanan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi vize konusuna parmak basarak iş adamlarının Bulgaristan’a gelebilmesi için önceki yıllara oranla uygulanan yumuşak vize politikasının son yıllarda uygulanmadığından dert yandı.

Yunanistan örneğinden yola çıkan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt Bulgaristan’ın Edirne Konsolosluğu tarafından son yıllarda uygulanan katı vize tutumunun büyük sıkıntı yarattığını ifade etti.

Verilen vizelerin kısa süreli olması ve yeni bir müracaatta uzun süre bekleme ve gereksiz evrak konusundan şikayetçi olan Zıpkınkurt bu konunun hassasiyetle giderilmesini talep ederek: “Bizler bu noktalara yatırım yapmayı düşünen iş adamları olarak böylesi basit vize uygulamalarına maruz kalınca sıkıntılar yaşıyoruz. Yunanistan bu sorunu Konsolosu sayesinde aşmış durumda. İş damlarımıza ve halkımıza verilen vizeler uzun süreli ve prosedür gerektirmeyen süreçten ibaret”dedi.

Öte yandan Zıpkınkurt: “Bu görüşmeye gelen iş adamlarımızın hiç birisinde Bulgaristan vizesi yok. Hepsi Yunanistan Konsolosluğunun verdiği schengen vizesi ile buradalar” deyince Haskovo Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yanço Yanev “Bu bizim ayıbımız”dedi ve “Sanayicileri iki paket tuvalet kağıdı alıp sınırdan geçirenlerle bir tutmasınlar.” dedi. Yançev konuşmasının devamında “Edirneli işadamları vize konusunda mecburen bir aracı kuruma gidiyordu. Dışişleri Bakanlığı ile anlaşmaya vardık. Bundan sonra ETSO üyesi işadamlarına hem bir yıllık vize verilecek hem de işadamları vize alırken aracı bürolara gitmek zorunda kalmayacak. İşadamına vize konusunda zorluk çıkarmak bizim ayıbımız” dedi.

Yançev ve Zıpkınkurt daha sonra bir yıllık vize ve konsolosluğa doğrudan başvuruyu güvence altına alan bir çerçeve anlaşmayı imzaladılar.
etso_vize

ETSO heyeti, Haskovo Valiliği’ni de ziyaret etti. Zıpkınkurt ve beraberindekiler Haskovo Vali Vekili Kadir İsov’la bir süre görüştü. Türk kökenli olan İsov’un bir ara Türkçe konuşmaya başlaması dikkat çekti. Yapılan genel seçimler sonrasında Haskovo Valiliği görevine getirilen Kadir Isov tercümanı aracılığı ile Bulgarca konuşarak sorunları dinledi ve çözümü konusunda üzerine düşeni yapacağını kaydetti.
            Vize konusunun burada da gündeme gelmesi ile yaşanan sıkıntıyı bildiklerini ve gereğini yapma noktasında Pazartesi günü gelecek olan Bulgaristan Başbakan Yardımcısına konuyu ileteceklerini söyleyen Isov “Biz burada yatırımcı görmek istiyoruz. Ancak bu vize konusu büyük sıkıntı ve iş adamlarına yönelik kolaylık yapılması için konuşacağız. Mutlak surette de çözüleceğine inanıyoruz”dedi.

etso_vize (1)

Zıpkınkurt ise Yunanistan’ın bu konuda gerekli kolaylıkları gösterdiğine dikkat çekerek “Bu yıl iki dini bayramda uzun süre tatil fırsatı oldu. Bu fırsatı lehine çeviren Yunanistan oldu. Kavala’ya 25 bin kişi gitti ve bu konuda Kavala Ticaret ve Sanayi odası başkanı tarafımıza teşekkürlerini iletti”dedi.

etso_vize (2)

Verilen karşılıklı hediyelerin ardından heyet Haskovo’da düzenlenen gıda ve şarap festivaline  katıldı. Heyet daha sonra buradan ayrılarak Yambol kentine hareket etti.

 171 total views,  2 views today

Next Post

PARTİLER İTTİFAKI MI?

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Eski DSP Edirne İl Başkanı şu anda AK Parti İl yöneticisi Okan Akar parti il merkezinde düzenlenen törenle Edirne Belediye Başkan aday adaylığında ben de varım dedi. Yapılan Aday adaylığı törenine baktığımızda salonun tıklım tıklım dolu olduğunu gördüm. Parti örgütlerinin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp