Zor işleri göğüsleyen başkan

admin

fikri_yalin_koseEdirne’nin Keşan ilçesi son yıllarda hızla gelişen, nüfusu hızla artan ve il olmaya aday gösterilen bir ilçe.

Çanakkale bağlantılı İzmir karayolu ile İpsala sınır kapısının yakınında bulunan Keşan coğrafi yapısı olarak İpsala, Enez ilçelerinin de merkezi konumunda bulunuyor.

            Böyle gelişen, nüfusu artan önemli bir ilçede Belediye Başkanlığı yapmak çok güç. Geniş deniz sahilleri ile yaz günleri nüfusu bir kat daha artan tatilcilerin ihtiyacını karşılamak zorunda kalan bu konuda kamudan gerekli desteği bulamayan muhalefet partisine mensup bir belediye başkanlığını sürdürmek ise çok daha güç.

Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan belediyedeki işleri sürdürebilmek, yazlıkçılara hizmet verebilmek için tüm imkanlarını zorlayarak bu görevini yerine getirme çabasında.

İşi çok zor olmasına karşın,  bu görevini başarı ile yapıyor. Belediye’yi borç içine sokmadan ve işini aksatmadan halkın desteğini de alarak, bu görevini sürdürüyor.

Bir tarafta her geçen gün nüfusu artan, ihtiyaçları çoğalan ilçe, diğer yanda yaz aylarında Marmara sahillerini Saros’u dolduran vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak çok zor.

Mehmet Özcan bu yönde devletten de gerekli yardımı görmüyor. Belediyenin görevi olmayan hizmetleri de kendi imkanları ile yerine getirmeye çalışıyor. Özcan şehrin alt yapı sorunlarını da çözmede diğer ilçelerin ve ilin öncülüğünü yapıyor.

Bu arada Keşan’a doğal gaz getirmek için halkı teşvik eden  belediye Başkanı, önemli sorunların çözümü için halkın görüşünü alıyor. İpsala sınır kapısından Türkiye’ye gelecek turistlerin kentte alışveriş yapmaları için yoğun çaba harcayan Özcan; bu başarısını kendisine tam destek sağlayan deneyimli belediye personeli ile çözüme kavuşturuyor.

Keşan sanayi ve organik tarım konusunda da atılım yapmak amacında, organik tarım, organize sanayi bölgesi konusunda girişimler sürüyor. Keşan Ticaret Borsası ve Ticaret Sanayi Odası yöneticileri de bölgenin en faal odalarının başında yer alıyor.

Onlar da şehrin sanayi ve tarım alanında gelişmesi yolunda tüm imkânlarını seferber ediyor. Yurtiçi ve yurt dışı panel ve toplantılara katılarak bölgelerini tanıtıyor, şehre yatırım imkânlarını araştırıyor. Keşan halkının da desteğini alan, bu kurumlar bölge ürünlerini tescillemek için tüm imkânlarını seferber etmeleri sonucu İpsala Pirinci ile Satır Et tescilli ürün konumuna geldi.

Bu çalışmalarda Enez, İpsala ilçelerinin de Keşan ile birlikte hareket etmesi, Keşan’ın diğer ilçelere karşı ekonomide fırsatını artırıyor. Keşan sanayicileri, işadamları diğer ilçelere göre daha aktif ortak hareket etmeyi sağlayabiliyor.

Bölgeye yapılacak yatırımlar konusunda gerektiğinde Uzunköprü ile de birlikte hareket eden Keşanlı girişimciler. Bölgenin sanayi ve ticarette çekim alanı olmasını sağlayabilir

Bölge halkının girişimci ruhu mahalli idarelerin bunu sahiplenmesi sonucunda bakıyoruz, tarım alanlarının sulanması imkânından en çok bu bölge üreticileri yararlanıyor. Baraj ve göletlerin büyük bölümü Edirne’nin güney bölgesinde kurulmuş durumda.

Buna karşın kentin kuzey bölgesi yıllardır Suakacağı Barajı ile avutuldu. Sonuç alınamadı. Çömlekköy Barajı ise henüz proje safhasında. Çakmak Barajı uzun süre alabilecek. Ayrıca Çakmak Barajı projesinde değişiklik yapılarak barajda biriken suyun bir bölümünün Çorlu Çerkezköy sanayi bölgesi ile Büyükçekmece’ye akıtılması söz konusu.

Ergene nehrinin kirliliği ise söz verilmesine karşın uzun yıllardan bu yana temizlenemiyor, nehirden zehir akmaya devam ediyor. Edirne’de hizmetlerin ilin güney bölgesinde daha fazla olmasında iktidar ve muhalefete mensup  siyasilerin de  büyük etkisinin olduğunu göz ardı edemeyiz. Milletvekillerinin bu bölgeden olması kalkınmada kendi bölgelerine ağırlık vermeleri Edirne’nin güney yöresinin kalkınmasında önemli bir etken oldu.

Bu kalkınmaya Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan ve oda yöneticilerinin de destek sağlamasıyla Keşan ve çevresi kalkınmada ön plana çıktı. Diyebiliriz ki, siyasiler, mahalli ve mülki yöneticiler ile bölgenin kalkınmasında ön planda olan oda ve borsaların bu hizmette ön planda olmasıyla o yöreye hizmetler daha çok gelebiliyor.

Edirne bu konuda geç kaldı. Kurumların birbirine destek yerine köstek olmasıyla hizmetler gecikti.  Yeni yeni akılları başlarına geldi. Birlik ve beraberlik içinde olmanın önemini anladılar.  Öyle sanıyorum ki, Edirne’de bu birlik ve beraberliğin faydalarını önümüzdeki yıllarda görecektir.

 117 total views,  5 views today

Next Post

Edirne Ajans Medya Gurubu’ndan Keşan Belediye Başkanı'na ziyaret

Edirne Ajans Medya Gurubu sahibi Necmi  Engin ile Haber Müdürü Fikri Yalın Keşan Belediye Başkanı  Mehmet Özcan’ı makamında ziyaret etti.  Gazetemiz sahibi Engin bu ziyaret sırasında gazetemiz Edirne Ajans, Radyo Su ve diğer yayıncılık faaliyetler hakkında  Belediye Başkanı Özcan’a detaylı  bilgi verdi ve  Keşan belediye’sinin çalışmalarını  takdirle  karşıladıklarını  belirtti. Özcan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp