30 Ağustos Zafer Bayramı

admin

fikri_yalin_kose

 

 

 

 

 

 

 

Yarın 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 94. yıldönümünü kutlayacağız.

Aradan bir asra yakın zaman geçmiş. O zor meşakkatli günleri bir hatırlayalım. Yurt içinde ve yurt dışında Cumhuriyet hükümetinin kurulmasını engellemek için kurulan tuzaklar göğüslenerek,  yoksulluk içinde halkın fedakârlığı ile yapılan savaş hazırlıkları sonucunda 30 Ağustos Zaferi ile sadece Yunan ordusunu yenmedik.

Onun arasında bulunun ve onlara her türlü desteği veren emperyalist güçleri, onların payandalığını yapan, ülkeyi sömürgeci ülkelere pazarlamaya çalışan Osmanlı kalıntılarına da darbe vuruldu.

30 Ağustos Zaferinin Türk tarihindeki önemini, yerini daha iyi anlamak için Atatürk’ün Söylev’ini( Nutku)nu ve Hürriyet Gazetesi tarafından Türkçeleştirilerek yayımlanan 4 ciltlik TBMM gizli tutanaklarını da okumak gerekir.

Bize bu ülkeyi kazandıran fedakâr insanlar o dönemde ne gibi güçlüklere göğüs germişler, yurt içinde ve yurt dışında nasıl tezgâhlarla karşılaşmışlar.

O zaman Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılan toplantıların gizli tutanaklarında Atatürk’ün yaptığı konuşmalar Cumhuriyete karşı çıkanları ikna çabaları, bunlarla bazen tek başına da olsa mücadele etmesi gibi konuların yer aldığı kitapları gerçekten herkesin okuması gerekir.

Onları okudukça gerçekten hayrete düşüyorsunuz. Meclis içinde dahi Atatürk’e tuzaklar kuruluyor bir yandan dini baskılar, diğer yanda Osmanlı yanlılarının kirli oyunları bir biri ardına aşılarak bu ülkenin temelleri atılmış.

Dört cilt halinde Hürriyet gazetesince kupon karşılığında dağıtılan bu kitaplar sade Türkçe ile gerçekten ibretle herkesin okuması gereken belgesel eserler.

Her ne kadar yok saymaya zaferi hafife almaya çalışanlar ve onun yerine yeni kahramanlar yaratma sevdalıları olsa da 30 Ağustos Zaferi Türkiye Cumhuriyeti yaşadığı sürece hiçbir Türk vatandaşı bu zaferi unutamaz.

30 Ağustos Zafer Bayramı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugün hür ve bağımsız olarak yaşadığımız bu ülkeyi işgal edenlerin bir daha bu topraklara ayak basmamak üzere püskürtüldüğü bu şanlı zafer dünya tarihinin de en önemli zaferlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Cumhuriyet kurucularının çektikleri eziyetleri vatanı kurtarmak uğruna katlandıkları güçlükleri çok iyi anlamak için bu döneme ait yazılanları özellikle bu ortamda yaşayanların ağzından yazılanları çok iyi okumak gerekir.

Atatürk’ün yine bu dönemi anlatan Söylev’i ve meclis gizli tutanaklarından Atatürk’ün yaptığı konuşmaları çok dikkatli olarak okuması önemli olayların yaşandığı bugün için daha elzem hale gelmiştir.

Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ülkemizde ortaya çıkan Cumhuriyeti sahiplenmenin her zaman için zorunlu olduğunu insan bu eserleri okuyunca daha iyi anlıyor.

Bu sahiplenme başka hesaplarla ve farklı amaçlarla sahiplenme,  Cumhuriyet öncesi imparatorluk özlemi amacıyla olmamalı.

Bu ülkenin sınırları Cumhuriyet ve kan ve gözyaşı ile Lozan’da yapılan mücadeleler sonucu çizildi.

Ülkemizin hür ve bağımsız yaşaması için olmazsa olmaz kuralları var, bu kurallar yok edilmek isteniyorsa 15 Temmuzda olduğu gibi yine halkımız ülkesine sahip çıkacaktır Bu şuna ve bunun arkasına çıkarak yapılan sahiplenme değildir. Ülkenin bütünlüğüne, bağımsızlığına yönelik sahiplenmedir.

Bu yıl istenilen coşku ile kutlanacak olmasa da en büyük Ulusal Bayramlarımızın biri olan 30 Ağustos Zafer Bayramı bizlere bahşedenlere karşı sorumluluğumuzu hatırlatma açısında uyarıcı bir gün olmalıdır. 30 Ağustos Zafer Bayramının tüm ulusumuz için kutlu olmasını dilerim.

 

İLK GİZLİ HABER ALMA SERVİSİ1903’TE KURULDU.

İlk  gizli Haber Alma Örgütü 1903  yılında  Eşref Sencer Kuşçubaşı’nın  kurduğu “ teşkilat-ı Mahsusa” dır.

Eşref Sencer 1903 yılında Miralay Rasim Beyin desteğiyle ilk Türk haber alma örgütü olan Teşkilat-ı Mahsusa’yı kurdu.

İlk olarak Kıbrıs’a oradan da Avrupa’ya geçerek Paris’teki Jön Türklerle bağlantı sağladı. Makedonya’ya gitti. Oradan 3. Orduda hoca olarak görev yaptı.

Niyazi, Enver ve Eyüp Sabri beylerle işbirliği yaparak, meşrutiyetin ilanında yararlı oldu.

Trablusgarp ve Balkan Savaşları,  Edirne’nin kurtuluşu, Batı Trakya’da ilk Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşu,1. Dünya Savaşı sırasında ve Türkistan’da Rus çarlığının yıkılmasını sağlayan ayaklanmayı düzenlemede Teşkilat-ı Mahsusa’nın başı olarak büyük ve önemli işler yaptı.

 

 55 total views,  5 views today

Next Post

Trakya Birlik Ayçiçeği ön alım Fiyatını Açıkladı

Trakya Birlik Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada Ayçiçeği ön alım fiyatının belirlendiği ifade edildi.   % 44 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için 1.675 TL/Ton, % 50 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için 1.817 TL/Ton olarak belirlenmiştir. Ayrıca % 40 standart yağ oranlı ayçiçeği ürünü için fiyat 1.580 TL/Ton’dur.   Ayçiçeği […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp